মৃত্যুৰ আগতে ৰাৱনে লক্ষণক দিয়া এই ৫ টা উপদেশ জানি ললে সফলতা নিশ্চিত।

সকলোৰে জ্ঞাত যে ৰাৱণ আছিল এক আসুৰিক বংশৰ ৰজা, যি আছিল অতিশয় শক্তিশালী, শক্তিশালী যোদ্ধা আৰু শিৱৰ এজন উগ্ৰ ভক্ত। কিন্তু একে সময়তে তেওঁ আছিল শাস্ত্ৰৰ মহান ৰসিক, এজন মহান পণ্ডিত, এজন পণ্ডিত আৰু এজন মহান পণ্ডিত। পৃথিৱীত যেতিয়া তেওঁৰ পাপ বাঢ়িছিল, তেতিয়া ভগৱান বিষ্ণুৱে ৰাম ৰূপত পৃথিৱীত জন্ম লৈ তেওঁক ধ্বংস কৰিছিল। তেতিয়া ৰাৱণে মৃত্যুৰ আগতে ভগৱান ৰামৰ কনিষ্ঠ ভাই লক্ষ্মণক কিছু শিক্ষা দিছিল, যিটো আজিও মানুহৰ বাবে সফলতাৰ চাবিকাঠি।

ৰাৱণৰ মৃত্যু হ’বলৈ ওলোৱাৰ সময়ত ভগৱান ৰামে লক্ষ্মণক ক’লে যে নীতি-ৰাজনীতি আৰু ক্ষমতাৰ এজন মহান পণ্ডিত এই পৃথিৱী এৰি গৈছে, তুমি তেওঁৰ ওচৰলৈ গৈ তেওঁৰ পৰা কিছুমান জীৱনৰ পাঠ লোৱা যিবোৰ আন কোনোৱে দিব নোৱাৰে। ৰামৰ কথা শুনি লক্ষ্মণে গৈ মৃত্যুৰ মুখত পৰি থকা ৰাৱণৰ মূৰৰ ওচৰত থিয় হ’ল।

লক্ষ্মণে বহু সময় ৰাৱণৰ মূৰৰ ওচৰত থিয় হৈ থাকিল, কিন্তু ৰাৱণে তেঁওক একো কোৱা নাছিল। ইয়াৰ পিছত লক্ষ্মণে উভতি আহি ভগৱান শ্ৰীৰামক সকলো কথা ক’লে। তেতিয়া ভগৱান ৰামে লক্ষ্মণক ক’লে যে যদি তুমি কাৰোবাৰ পৰা জ্ঞান লাভ কৰিব বিচাৰা তেন্তে তেওঁৰ ভৰিৰ ওচৰত থিয় হ’ব লাগে আৰু তেওঁৰ মূৰৰ ওচৰত নহয়। এই কথা শুনি লক্ষ্মণ পুনৰ ৰাৱণৰ ওচৰলৈ গৈ তাৰ ভৰিৰ ওচৰত থিয় হ’ল। সেই সময়ত মহাপণ্ডিত ৰাৱণে লক্ষ্মণক এনে ৫টা কথা কৈছিল যিবোৰ জীৱনত সফলতাৰ চাবিকাঠি।

ৰাৱণৰ প্ৰথম উপদেশ আছিল যে মানুহে কেতিয়াও নিজৰ শত্ৰুক নিজতকৈ দুৰ্বল বুলি নাভাবিব, কাৰণ কেতিয়াবা আমি যাক দুৰ্বল বুলি গণ্য কৰোঁ তেওঁ আমাতকৈও শক্তিশালী হৈ উঠে।

ৰাৱণৰ দ্বিতীয় উপদেশ আছিল, ‘ নিজৰ শক্তি কেতিয়াও অপব্যৱহাৰ কৰা উচিত নহয়।’ অহংকাৰে মানুহক ভাঙি পেলায় যেনেকৈ দাঁতে সুমথিৰা ভাঙি যায়।

ৰাৱণৰ তৃতীয় উপদেশ আছিল, ‘মানুহে সদায় নিজৰ শুভাকাংক্ষীসকলৰ কথা মানি চলিব লাগে, কাৰণ কোনো শুভাকাংক্ষীয়ে নিজৰ মানুহৰ বাবে বিপদৰ কামনা নকৰে’।

ৰাৱণৰ চতুৰ্থ উপদেশ আছিল, ‘ আমি সদায় শত্ৰু আৰু বন্ধুক চিনাক্ত কৰা উচিত।’ কেতিয়াবা আমি যিসকলক আমাৰ বন্ধু বুলি গণ্য কৰোঁ, তেওঁলোক আমাৰ শত্ৰু হৈ পৰে আৰু যিসকলক আমি অচিনাকি বুলি গণ্য কৰোঁ, তেওঁলোক আচলতে আমাৰ নিজৰ।

ৰাৱণৰ পঞ্চম আৰু শ্ৰেষ্ঠ উপদেশ আছিল, ‘আমি কেতিয়াও মহিলাৰ ওপৰত বেয়া দৃষ্টি দিব l নালাগে, কাৰণ মহিলাৰ ওপৰত বেয়া দৃষ্টি নিক্ষেপ কৰা ব্যক্তি ধ্বংস হয়’।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।ravana-had-given-these-5-advices-to-laxman-before-died

Leave a Comment