মাহেকিয়াৰ সময়ত হোৱা পেট ফুলাৰ সমস্যা দূৰ কৰিবলৈ খাওক এই ৫ বিধ ফল। নজনা সকলে জানি লওক।

পিৰিয়ডৰ সময়ত পাচনতন্ত্ৰ দুৰ্বল হৈ পৰে। ইয়াৰ বাবেই পেট ফুলাৰ সমস্যা হয়। ব্লটিঙৰ বাবে পেট ফুলা যেন লাগে। পিৰিয়ডৰ সময়ত হৰম’নৰ পৰিৱৰ্তন ঘটে। পাচনতন্ত্ৰত ইয়াৰ বেয়া প্ৰভাৱ পৰে, যাৰ বাবে পেট ফুলাৰ সমস্যা হয়। পিৰিয়ডৰ সময়ত অধিক নিমখ খোৱাৰ বাবেও পেট ফুলা হ’ব পাৰে। অনিয়মিত মাহেকীয়াৰ ফলত হজম শক্তিও বেয়া হ’ব পাৰে। মাহেকীয়াৰ সময়ত অত্যধিক মানসিক চাপৰ বাবেও হজম শক্তি বেয়া হৈ পৰে আৰু পেটৰ বিষ, গেছ আৰু পেট ফুলা অনুভৱ হয়।

পিৰিয়ডৰ সময়ত পেট ফুলাৰ চিকিৎসাৰ বাবে ফল-মূল খোৱাটো উপকাৰী বুলি বিবেচিত হয়। ফলমূলত আঁহ, ভিটামিন, খনিজ পদাৰ্থ আৰু অত্যাৱশ্যকীয় পুষ্টিকৰ উপাদান থাকে। এই লেখাটোত আমি এনে ৫টা ফলৰ বিষয়ে জানিম, যাৰ সেৱনে মাহেকীয়াৰ সময়ত পেট ফুলাৰ সমস্যা দূৰ কৰিবলৈ উপকাৰী বুলি বিবেচিত হয়। এই বিষয়ৰ অধিক তথ্যৰ বাবে আমি লক্ষ্ণৌৰ বিকাশ নগৰ নিবাসী পুষ্টিবিদ তথা ফিটনেছ বিশেষজ্ঞ পয়াল আস্থানাৰ সৈতে কথা পাতিলোঁ।

আপেল খাই দিনটো আৰম্ভ কৰক

আপেলত উচ্চ আঁহ থাকে। ইয়াত প্ৰাকৃতিক যৌগ থাকে। পেট ফুলাৰ চিকিৎসাৰ বাবে আপেল খোৱাটো উপকাৰী বুলি বিবেচিত হয়। ৰাতিপুৱা আপেল ফল হিচাপে খোৱাটো উপকাৰী। এটা বা আধা আপেল খাই দিনটোৰ আৰম্ভণি কৰিব পাৰে। কিছুমান মানুহে আপেল খাবলৈ ভাল নাপায়। তেওঁ অমিতা খাব পাৰে। অমিতাত পাপেন নামৰ এনজাইম এটা থাকে। অমিতা খোৱাটোও গেছৰ সমস্যা দূৰ কৰিবলৈ উপকাৰী বুলি বিবেচিত হয়।

পেট ফুলাৰ চিকিৎসাৰ বাবে কমলা খাব

মাহেকীয়াৰ সময়ত পেট ফুলাৰ চিকিৎসাৰ বাবে কমলা খাদ্যত অন্তৰ্ভুক্ত কৰক। কমলাত ভিটামিন-চি পোৱা যায়। ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা দুৰ্বল হোৱাৰ ফলত পেটৰ সংক্ৰমণ হয়। ইয়াৰ বাবেও পেট ফুলাৰ অনুভৱ হয়। কমলাত আঁহ থাকে আৰু পানীৰ পৰিমাণ বেছি। ইয়াৰ বাবেই ই আন্ত্ৰিক বেক্টেৰিয়াক প্ৰসাৰিত কৰে আৰু পেট ফুলাৰ চিকিৎসা কৰে। কমলাৰ উপৰিও কিউই আৰু নেমুতো ভিটামিন-চি আৰু আঁহ পোৱা যায়।

কল খালে পেট ফুলাৰ সমস্যা দূৰ কৰিব

পেট ফুলাৰ সমস্যা দূৰ কৰিবলৈ কল খোৱাটো উপকাৰী বুলি বিবেচিত হয়। কলত পটাছিয়াম পোৱা যায়। কল সেৱন কৰিলে তৰল পদাৰ্থৰ ভাৰসাম্য সঠিক হৈ থাকে আৰু পেট ফুলা নহয়। পেট ফুলাৰ সমস্যা দূৰ কৰিবলৈ কলৰ লগতে দৈও খাব পাৰে। পিৰিয়ডৰ সময়ত পুৱা আৰু গধূলি কল সেৱন কৰিলে পেটৰ বিষ, গেছ, পেট ফুলা আৰু পেটৰ ক্ৰেম্প আদি পেটৰ লগত জড়িত সমস্যাৰ পৰা সকাহ পোৱা যায়।

পিৰিয়ডত ডালিম খাব লাগে

ডালিমত ভিটামিন-চি আৰু আঁহ পোৱা যায়। আঁহৰ সহায়ত ই হজম প্ৰক্ৰিয়াটো সহজ কৰি তোলাত সহায় কৰে, গেছৰ সমস্যা দূৰ হয় আৰু পেট ফুলাৰ চিকিৎসা হয়। ডালিমতো আইৰণ আৰু পটাছিয়াম পোৱা যায়। পিৰিয়ডৰ দুৰ্বলতা থাকিলে ডালিম সেৱন উপকাৰী বুলি গণ্য কৰা হয়।

আনাৰসৰ দ্বাৰা পেট ফুলাৰ চিকিৎসা

আনাৰসত ব্ৰ’মেলিন নামৰ এবিধ এনজাইম থাকে। পাচন শক্তি শক্তিশালী কৰাৰ লগতে গেছ আৰু পেট ফুলাৰ সমস্যা দূৰ কৰাৰ বাবে আনাৰস সেৱন উপকাৰী বুলি বিবেচিত হয়। মাহেকীয়াৰ সময়ত জামু সেৱন কৰাটোও উপকাৰী বুলি ধৰা হয়। খাদ্যত ষ্ট্ৰবেৰী, ব্লুবেৰী আৰু ৰাস্পবেৰী খাব পাৰে। ইয়াত এন্টিঅক্সিডেন্ট পোৱা যায়, যাৰ ফলত বদহজমৰ সমস্যা দূৰ হয়।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment