মাত্ৰ ১৫ হাজাৰ টকা খৰছ কৰি আৰম্ভ কৰক কলৰ এই ব্যৱ্যসায়। প্ৰতি কেজি বিক্ৰি হব ৮০০ ৰ পৰা ১০০০ টকাত।

দিনক দিনে মুদ্ৰাস্ফীতি এনেদৰে বাঢ়িছে যে কেৱল চাকৰিৰ পৰা ঘৰলৈ দৌৰাটো কঠিন হৈ পৰিছে। চাকৰিৰ সমান্তৰালকৈ বহুতে ব্যৱসায় (Small Business Idea)ও কৰি আছে। ইয়াৰে এটা হ’ল কলৰ আটাৰ ব্যৱসায়। ইয়াৰ বাবে আপোনাক কলৰ প্ৰয়োজন হ’ব। এই ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিবলৈ প্ৰায় ১০ৰ পৰা ১৫ হাজাৰ টকা খৰচ হ’ব।

এই ব্যৱসায়ৰ বাবে দুটা মেচিনৰ প্ৰয়োজন হ’ব। কল শুকুৱাবলৈ প্ৰথম মেচিন (Dryer Machine) আৰু দ্বিতীয়টোত কলৰ গুড়ি অৰ্থাৎ আটা তৈয়াৰ কৰা (Mixture Machine)। এই মেচিনসমূহ আপুনি আপোনাৰ ওচৰৰ বজাৰৰ পৰা বা অনলাইনৰ পৰা সহজেই ক্ৰয় কৰিব পাৰে।

কলৰ গুড়ি বনাবলৈ প্ৰথমে ছডিয়াম হাইপ’ক্লৰাইড দ্ৰৱণেৰে পৰিষ্কাৰ কৰিব লাগে। ইয়াৰ পিছত আপুনি ইয়াৰ বাকলি বোৰ আঁতৰাই পেলায়। এতিয়া লগে লগে চাইট্ৰিক এচিডৰ দ্ৰৱত ৫ মিনিট তিয়াই দিব।

এতিয়া কলখিনি সৰু সৰুকৈ কাটি লওক। এতিয়া এই টুকুৰাবোৰ গৰম বায়ু অভেনত ৬০ ডিগ্ৰী চেলছিয়াছ উষ্ণতাত ২৪ ঘণ্টা শুকুৱাই ৰাখিব। কলৰ টুকুৰাবোৰ ভালদৰে শুকাই গ’লে মিক্সাৰত পিহি গুড়ি কৰি লওক।

কলৰ আটা পলিথিনৰ বেগত বা কাঁচৰ বটলত পেক কৰি বিক্ৰী কৰিব পাৰে। ইয়াৰ খৰচ বহুত কম হ’ব। অনুগ্ৰহ কৰি জনাও যে কলৰ আটাৰ ৰং সামান্য হালধীয়া হব। বজাৰত সহজে কলৰ আটা কেজিত ৮০০ৰ পৰা ১০০০ টকাত বিক্ৰী কৰিব পাৰিব। অৰ্থাৎ প্ৰতিদিনে ৫ কেজি কলৰ আটা বিক্ৰী কৰিলে দিনটোত ৩৫০০ৰ পৰা ৪৫০০ টকা লাভ কৰিব পাৰিব।

কওঁ যে কলৰ আটাৰ বহুতো উপকাৰ আছে যেনে ই আপোনাৰ বি পি লেবেল হ্ৰাস কৰিব। ই আপোনাৰ সন্তানৰ বাবেও অতি উপকাৰী। ইয়াৰ লগে লগে আপোনাৰ পাচন শক্তিও ভাল হ’ব আৰু ই আপোনাৰ ছালখনো সুন্দৰ কৰি ৰাখিব।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment