মমোৰ লগত মেয়নেজ খোৱা সকল ভুগিব পাৰে এই ৫ টা বেমাৰত!মেয়নেজ খোৱাৰ অপকাৰিতা।

বহুতৰে মেয়নেজ লগাই থোৱা মমো খোৱাৰ অভ্যাস আছে। পিজ্জাত বা প্ৰতিটো চেণ্ডুইজত দি মেয়নেজ খায়। আপোনাৰ এই অভ্যাসে বহু ৰোগৰ জন্ম দিব পাৰে। হয়, যদি আপুনি বেছিকৈ মেয়নেজ খোৱাত অভ্যস্ত, তেন্তে ই বহু সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে যেনে উচ্চ ৰক্তচাপ, মেদবহুলতা, যকৃতৰ সমস্যা ইত্যাদি। এনে ক্ষেত্ৰত মেয়নেজ সীমিত পৰিমাণত সেৱন কৰিব লাগে। অত্যধিক পৰিমাণৰ মেয়নেজ সেৱনৰ ফলত কি কি স্বাস্থ্যজনিত বিপদ হয় জানো আহক।

মেয়নেজ বেছিকৈ খোৱাৰ অসুবিধা কি?

ৰক্তচাপৰ সমস্যা

অত্যধিক পৰিমাণৰ মেয়নেজ খালে উচ্চ ৰক্তচাপৰ সমস্যা হ’ব পাৰে। আচলতে মেয়নেজত ওমেগা-৬ ফেটি এচিডৰ পৰিমাণ অতি বেছি। আমাৰ শৰীৰৰ বাবে ওমেগা-৩ ফেটি এচিড অতি প্ৰয়োজনীয় ।

যদিও অতিৰিক্তভাৱে সেৱন কৰিলে আপোনাৰ ৰক্তচাপৰ সমস্যা হ’ব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত আপুনি হাৰ্ট এটেক আৰু ষ্ট্ৰোক হোৱাৰ সম্ভাৱনাও বৃদ্ধি কৰে। সেইবাবেই সীমিত পৰিমাণত মেয়নেজ সেৱন কৰিব লাগে।

আপোনাৰ ওজন বৃদ্ধি হব পাৰে

অত্যধিক পৰিমাণৰ মেয়নেজ সেৱন কৰিলে আপোনাৰ ওজন অতি দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পাব পাৰে। আচলতে মেয়নেজত কেলৰিৰ পৰিমাণ অতি বেছি। এনে পৰিস্থিতিত ইয়াক সেৱন কৰিলে আপোনাৰ শৰীৰত অতিৰিক্ত কেলৰি জমা হ’ব পাৰে।

শৰীৰত অতিৰিক্ত কেলৰি জমা হোৱাৰ বাবে আপোনাৰ ওজন অতি দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পাব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও চৰ্বিত মেয়নেজৰ পৰিমাণো অতি বেছি থাকে, যাৰ ফলত আপোনাৰ ওজন দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পাব পাৰে। সেইবাবেই মেয়নেজ অতিৰিক্তভাৱে সেৱন নকৰিব।

ব্লাড চুগাৰ বা মধুমেহ সমস্যা

বেছিকৈ মেয়নেজ সেৱন কৰিলে শৰীৰত তেজৰ চেনিৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি পাব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত ডায়েবেটিছৰ সম্ভাৱনাও বৃদ্ধি পায়। শৰীৰত ব্লাড চুগাৰৰ সমস্যাৰ বাবে আন বহু ধৰণৰ সমস্যা হ’ব পাৰে। সেইবাবেই মেয়নেজ নাখাব। মূলতঃ যদি আপুনি ইতিমধ্যে ডায়েবেটিছত আক্ৰান্ত তেন্তে মেয়নেজ খাব নালাগে।

হৃদৰোগৰ আশংকা

মেয়নেজ সেৱন কৰিলে হৃদৰোগৰ আশংকা থাকে। একাংশ খবৰ অনুসৰি এক চামুচ মেয়নেজত প্ৰায় ১.৬ গ্ৰাম চেচুৰেটেড ফেট থাকে, যাৰ ফলত ৰক্তচাপ আৰু হৃদৰোগ হ’ব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও ই শৰীৰত চৰ্বি বৃদ্ধি কৰে। গতিকে যদি আপুনি ইতিমধ্যে হৃদৰোগৰ আশংকা কৰিছে তেন্তে মেয়নেজ সেৱন নকৰিব।

বাতবিষৰ আশংকা

মেয়নেজ বেছিকৈ সেৱন কৰিলে বাতবিষৰ আশংকা থাকে। আচলতে ইয়াত প্ৰচুৰ পৰিমাণে ওমেগা-৬ ফেটি এচিড থাকে, যাৰ বাবে ইয়াক সেৱন কৰিলে শৰীৰত বাতবিষৰ দৰে অটোইম্যুন ৰোগৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়। সেইবাবেই ইয়াক গ্ৰহণ নকৰিব।

মেয়নেজ স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি ক্ষতিকাৰক হ’ব পাৰে। গতিকে ইয়াক অতিৰিক্তভাৱে সেৱন নকৰিব। আনহাতে যদি ইতিমধ্যে আপোনাৰ কোনো ধৰণৰ সমস্যা হৈছে তেন্তে বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ মতেহে লওক।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment