ওজন বৃদ্ধি কৰিবলৈ গ্ৰহন কৰক এইবোৰ ঘৰুৱা খাদ্য। জানি লওক এই গোপন কথা।

ওজন হ্ৰাস আৰু ওজন বৃদ্ধি দুয়োটা জীৱনশৈলী আৰু সঠিক খাদ্যাভ্যাসৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। আপুনি গ্ৰহণ কৰা খাদ্যই আপোনাৰ শৰীৰৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰে নে নকৰে সেই বিষয়ে আপুনি জনা উচিত।

আজি এই লেখাটোত আমি আপোনালোকক ‘যিসকলে নন-ভেজ নাখায়’ তেওঁলোকৰ বাবে কিছুমান veg food options ক’ম, যাৰ সহায়ত আপুনি আপোনাৰ স্বাস্থ্যসন্মত ওজন বৃদ্ধি কৰিব পাৰে, গতিকে সেই ওজন বৃদ্ধি কৰা veg ৰ তালিকাখন চাওঁ আহক কিন্তু, যিটো আপোনাৰ বাবে ফলপ্ৰসূ বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে।

ওজন বৃদ্ধি কৰা খাদ্য

দৈনিক এগিলাচ গাখীৰত তিয়াই কল এটা খাব পাৰে। ইয়াৰ বাবে আপোনাৰ ওজন দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পাব। ই আপোনাৰ শৰীৰৰ কেলৰিৰ ঘাটি পূৰণ কৰি আপোনাক শক্তিশালী কৰি ৰখাৰ কাম কৰিব। ইয়াৰ উপৰিও গাখীৰত আলমণ্ড সেৱন কৰিব পাৰি। এই পদ্ধতিটোৱে ওজন বৃদ্ধিতো ফলপ্ৰসূ বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে।

মৌৰ সৈতে গাখীৰ

ওজন বৃদ্ধিৰ বাবেও ইয়াক সেৱন কৰিব পাৰে। ইয়াত কপাৰ, আইৰণ, ফছফৰাছ, মেগনেছিয়াম আৰু কেলচিয়াম থাকে। ইয়াৰ উপৰিও ঘিউ আৰু গুৰ একেলগে খাব পাৰে, ই ওজন বৃদ্ধিৰ এক স্বাস্থ্যসন্মত উপায়ো। কিন্তু গ্ৰহণ কৰাৰ আগতে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওক।

কিচমিচৰ লগত গাখীৰ খালে শৰীৰত ভাল চৰ্বি বৃদ্ধি পাব। ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ স্বাস্থ্যসন্মত ওজন বৃদ্ধি পাব। ইয়াৰ উপৰিও খেজুৰ সেৱন কৰিব পাৰে। খেজুৰত কেলচিয়াম, পটাছিয়াম, প্ৰটিন, মেংগানিজ, মেগনেছিয়াম, ফছফৰাছ, জিংক, ভিটামিন-বি৬, এ আৰু কে প্ৰচুৰ পৰিমাণে পোৱা যায়।

ইয়াৰ উপৰিও ইয়াত কাৰ্বহাইড্ৰেট, আইৰণ, স্বাস্থ্যকৰ চৰ্বি, খাদ্য আঁহ আৰু ফেটি এচিড থকাৰ বিপৰীতে কিচমিচত ভিটামিন বি ৬, কেলচিয়াম, পটাছিয়াম, তাম, এন্টিঅক্সিডেন্ট আৰু এন্টিবেক্টেৰিয়েল গুণ থাকে।

আনহাতে, ২ টা ডুমুৰ, ৬ টা আলমণ্ড, ২ টা খেজুৰ, ৫ টা কাজু, ১০ গ্ৰাম লব পাৰে। বাদাম, ২০ গ্ৰাম। ক’লা গ্ৰাম, ১০ গ্ৰাম। মুং দালি লওক। এই সকলোবোৰ বস্তু এটা বাটিত এৰাতি তিয়াই থওক। তাৰ পিছত ৰাতিপুৱা মিক্সাৰ গ্ৰাইণ্ডাৰত কল এটা দি ভালদৰে পিহি লওক।

এতিয়া গিলাচত গ্ৰাইণ্ডাৰৰ পৰা উলিয়াই পান কৰক। যদি আপুনি প্ৰতিদিনে পুৱা ব্ৰেকফাষ্টত এই স্বাস্থ্যকৰ পানীয়টো সেৱন কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে, তেন্তে এমাহৰ ভিতৰত আপোনাৰ ওজন বৃদ্ধি পাব।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment