কোনটো ব্লাড গ্ৰুপৰ মানুহক মহে অতি কমকৈ কামুৰে জানেনে ? বহুতেই নাজানে এই কথা!

যেতিয়াই পঢ়া-শুনা বা চাকৰিৰ কথা আহে তেতিয়াই এটা কথা স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে যোগ হৈ যায় আৰু সেয়া হ’ল সাধাৰণ জ্ঞান। কাৰণ ই দুয়োৰে বাবে সাধাৰণ। আমি যেতিয়াই পঢ়া-শুনাৰ বাবে বা চাকৰিৰ বাবে যিকোনো ধৰণৰ পৰীক্ষা দিবলৈ যাওঁ বা সাক্ষাৎকাৰৰ বাবে যাওঁ তেতিয়াই জি কেৰ প্ৰশ্নবোৰ কোনোবা নহয় কোনোবা ধৰণে সোধা হয়। এই প্ৰশ্নবোৰৰ কিছুমান এনেকুৱা যে আপুনি শুনিছে যদিও উত্তৰ আপুনি প্ৰায়েই নাজানে। আজি আমি ইয়াত আপোনালোকক একেধৰণৰ GK প্ৰশ্ন আৰু ইয়াৰ উত্তৰ ক’ম।

প্ৰশ্ন ১ – ভাৰতৰ কোনখন ৰাজ্যত সৰ্বাধিক ৰেলৱে নেটৱৰ্ক আছে?
উত্তৰ ১ – উত্তৰ প্ৰদেশত সৰ্বাধিক ৰেলৱে নেটৱৰ্ক আছে।

প্ৰশ্ন ২ – পৃথিৱীৰ ভিতৰত কোনটো শাক-পাচলি আটাইতকৈ বেছি অপছন্দ?
উত্তৰ ২ – পৃথিবীৰ আটাইতকৈ অপছন্দৰ শাক তিতা শাক।

প্ৰশ্ন ৩ – ভাৰতৰ প্ৰথমটো বেংক কোনটো?
উত্তৰ ৩ – ১৯৪৭ চনত ইংৰাজৰ পৰা স্বাধীনতাৰ আগতে ভাৰতত ৬০০ৰো অধিক বেংক সক্ৰিয় আছিল। ১৭৭০ চনত ভাৰতৰ প্ৰথমটো বেংক ‘বেংক অৱ হিন্দুস্তান’ মুকলি কৰা হয় আৰু ইয়াৰ লগে লগে ভাৰতত বেংকিং ব্যৱস্থাৰ ভেটি স্থাপন কৰা হয়।

প্ৰশ্ন ৪ – পৃথিৱীৰ কোনখন দেশত আটাইতকৈ বিশুদ্ধ খোৱাপানী আছে?
উত্তৰ ৪ – পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ বিশুদ্ধ পানী ডেনমাৰ্ক দেশত আছে য’ত বটলত ভৰোৱা পানীতকৈ ভাল নলৰ পানী আহে। ইয়াৰ পিছত আইচলেণ্ডত, য’ত ৯৫ শতাংশ পানী মাটিৰ বসন্তৰ পৰা আহে।

প্ৰশ্ন ৫ – কোনটো তেজৰ গোটৰ মানুহ মহে কমকৈ কামুৰে?
উত্তৰ ৫ – A ব্লাড গ্ৰুপ থকা লোকসকলক মহে কমকৈ কামুৰে।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment