সঘনাই পেচাব অহা হব পাৰে এই সমুহ ভয়ংকৰ ৰোগৰ সংকেত। ভুলটো নকৰিব আওকাণ।

প্ৰস্ৰাৱে আমাৰ শৰীৰৰ পৰা আৱৰ্জনা আঁতৰোৱাত সহায় কৰাই নহয়, আমাৰ স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় এনে বহু কথাও উন্মোচন কৰে, যিবোৰ সময়মতে জনাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। কেৱল এয়াই নহয়, প্ৰস্ৰাৱেও বহু ৰোগ ধৰা পেলোৱাত আমাক বহুত সহায় কৰিব পাৰে। শৰীৰত বিকশিত হোৱা বহুতো ৰোগ প্ৰস্ৰাৱৰ দ্বাৰা চিনাক্ত কৰিব পাৰি। এই কাৰণেই চিকিৎসকে বেছিভাগেই আভ্যন্তৰীণ ৰোগ আৰু সংক্ৰমণ পৰীক্ষা কৰিবলৈ প্ৰস্ৰাৱ পৰীক্ষাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে।

প্ৰস্ৰাৱে আপোনাৰ স্বাস্থ্য সম্পৰ্কে বহুতো গুৰুত্বপূৰ্ণ সংকেত দিব পাৰে। সঘনাই প্ৰস্ৰাৱ কৰা, প্ৰস্ৰাৱ কৰাৰ সময়ত জ্বলা-পোৰা হোৱা বা তলৰ পেটৰ বিষৰ দৰে লক্ষণ দেখা পালে আপুনি অতি সাৱধান হোৱা প্ৰয়োজন। কাৰণ এই লক্ষণসমূহে আপোনাৰ ভিতৰত ৰোগ বিকশিত হোৱাৰ ইংগিত দিয়ে। বহুতে খাদ্য খোৱাৰ লগে লগে প্ৰস্ৰাৱলৈ যায়। আপোনালোকৰ বেছিভাগৰে ক্ষেত্ৰতো নিশ্চয় এনেকুৱা হৈছিল। এতিয়া প্ৰশ্ন উত্থাপন হয় যে খাদ্য খোৱাৰ ঠিক পিছতেই প্ৰস্ৰাৱ কৰাটো সাধাৰণ কথা নে কোনো গুৰুতৰ ৰোগ বা সংক্ৰমণৰ লক্ষণ ?

স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞৰ মতে খাদ্য খোৱাৰ লগে লগে প্ৰস্ৰাৱ পাছ কৰাটো কোনো ৰোগৰ লক্ষণ নহয়। কেতিয়াবা এনেকুৱা হোৱাটো সাধাৰণ কথা। আনহাতে কিছুমান ক্ষেত্ৰত এইবোৰ ডায়েবেটিছ, প্ৰষ্টেট, বৃক্ক বা প্ৰস্ৰাৱৰ সংক্ৰমণৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে। বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে খাদ্যত চেনিৰ পৰিমাণ বেছি হোৱাৰ বাবে খাদ্য খোৱাৰ পিছত প্ৰস্ৰাৱ আহিবলৈ আৰম্ভ কৰে। মিঠা বস্তু সেৱন কৰিলে আপোনাৰ প্ৰস্ৰাৱত এচিডৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি পায়। যাৰ বাবে বেক্টেৰিয়া সহজে বৃদ্ধি পাব পাৰে আৰু সংক্ৰমণো কৰিব পাৰে।

প্ৰস্ৰাৱৰ পৰা কেনেকৈ ৰোগ চিনাক্ত কৰিব পাৰি?

হেল্থলাইনৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি চেনিযুক্ত খাদ্য বেছিকৈ খালে তেজত চেনিৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি পায়। ইয়াৰ বৃদ্ধিৰ বাবে শৰীৰত প্ৰস্ৰাৱৰ পৰিমাণো বৃদ্ধি পায়। বেছিভাগ ক্ষেত্ৰতে খাদ্য খোৱাৰ ঠিক পিছতেই প্ৰস্ৰাৱ হোৱাটো স্বাভাৱিক হ’ব পাৰে। কিন্তু তেতিয়া সেয়া স্বাভাৱিক কথা নহ’ব, যেতিয়া কিবা এটা খোৱা বা খোৱাৰ পিছত লগে লগে শৌচাগাৰলৈ যোৱাৰ প্ৰয়োজন হয়। কাৰণ ই কোনো ৰোগৰ লক্ষণো হ’ব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত আপুনি তৎকালীনভাৱে তদন্ত কৰিব লাগিব। যদি আপুনি দিনটোত ৭-৮ বাৰতকৈ অধিক প্ৰস্ৰাৱ কৰে, তেন্তে ই প্ৰষ্টেট বা প্ৰস্ৰাৱৰ সংক্ৰমণৰ লগতে ডায়েবেটিছৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে।

সঘনাই প্ৰস্ৰাৱ কৰাৰ কাৰণবোৰ কি কি?

১/ অধিক পানী খোৱা
২/ প্ৰষ্টেট বৃদ্ধি হোৱা
৩) পেলভিক ফ্ল’ৰৰ পেশী দুৰ্বলতা
৪) ষ্ট্ৰোক বা স্নায়ুজনিত ৰোগ
৫) বৃক্কৰ সংক্ৰমণ বা বৃক্কৰ পাথৰ
৬) প্ৰস্ৰাৱৰ সংক্ৰমণ
৭) টাইপ ১ বা টাইপ ২ ডায়েবেটিছ
৮) তৰল খাদ্য গ্ৰহণ কৰা

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওঁক। AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে।

Leave a Comment