ট্ৰেইনৰ শেষৰ ডবা টোত কি কাৰণত X লিখা হয় জানেনে ?বহুতেই নাজানে ইয়াৰ কাৰণ!

ভাৰতীয় ৰেলৱেক দেশৰ জীৱনৰেখা বুলি কোৱা হয়। এদিনতে লাখ লাখ মানুহে ইয়াত যাত্ৰা কৰে। কিন্তু, ৰেলৰ বিষয়ে সকলো জানেনে? আপুনি নিশ্চয় এইটোও লক্ষ্য কৰিছে যে প্ৰতিখন ৰেলৰ আঁৰত ‘এক্স’ নিশ্চিতভাৱে ডাঙৰ আকাৰত লিখা থাকে। এই ৰাশিৰ অৰ্থ অতি গভীৰ বুলি কওঁ। ৰেলখনৰ সূক্ষ্মতাবোৰ জানো আহক।

ৰেলৰ পিছফালে বহু ধৰণৰ চিন

বেছিভাগ যাত্ৰীয়েই নিশ্চয় শেষৰ বগীৰ পিছফালে এটা ডাঙৰ ‘এক্স’ ফলক দেখিছে। কিন্তু, ভাৰতত চলি থকা সকলো যাত্ৰীবাহী ৰে’লৰ আঁৰত এই ‘এক্স’ চিহ্নটো কিয় বনোৱা হয় বুলি আপুনি কেতিয়াবা ভাবিছেনে? আপোনালোকক কওঁ যে এই চিহ্নবোৰ যাত্ৰীবাহী ৰেলত থাকে।

ৰেলৰ শেষত বনোৱা এই চিনবোৰ বগা আৰু হালধীয়া ৰঙৰ। ভাৰতীয় ৰে’লৱেৰ নিয়ম অনুসৰি সকলো যাত্ৰীবাহী ৰে’লৰ শেষত এই চিহ্ন থকাটো বাধ্যতামূলক। ইয়াৰ লগতে বহু ৰেলত LV লিখা দেখিছে নিশ্চয়। ইয়াৰ উপৰিও ৰেলৰ পিছফালে ৰঙা টিপটিপিয়া পোহৰো আছে।

নিৰাপত্তা আৰু সুৰক্ষা সংহিতা

আচলতে এইটো ৰেলৱেৰ এটা সংহিতা, যিটো ৰেলখনৰ শেষৰ ডবাটোত নিৰাপত্তা আৰু সুৰক্ষাৰ উদ্দেশ্যে তৈয়াৰ কৰা হয়। ইয়াৰ এটাই নহয় বহু অৰ্থ আছে। যদি কোনো ৰে’লত এই চিহ্ন নাথাকে তেন্তে ইয়াৰ অৰ্থ হ’ল ৰে’লত কিবা সমস্যা হৈছে বা ৰে’লৰ কোনোবা ডবা হেৰুৱাইছে।

ই ৰেলৱেৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে এক প্ৰকাৰৰ সতৰ্কতা হিচাপে কাম কৰে। যেতিয়া এনেকুৱা হয়, তেতিয়া তেওঁলোকে কোনো দুৰ্ঘটনা হোৱাৰ আগতেই কিছু ব্যৱস্থা ল’ব পাৰে। যাত্ৰী হিচাপে নিৰাপদ হোৱাৰ উদ্দেশ্যে ৰেলত যাত্ৰা কৰাৰ আগতে শেষৰ বগীত এই চিনটো দেখিও সন্তুষ্ট হ’ব পাৰে।

LV লিখাৰ অৰ্থ কি?

‘এক্স’ৰ লগতে এটা বৰ্ডো আছে য’ত এলভি লিখা থাকে। এল ভিৰ সম্পূৰ্ণ ৰূপ হৈছে ‘শেষ বাহন’ অৰ্থাৎ শেষৰ বাকচ। ‘এক্স’ চিহ্নৰ লগতে এল ভিয়ে ৰে’লৱেৰ কৰ্মচাৰীসকলক জনাই দিয়ে যে ই ৰে’লখনৰ শেষৰ ডবা। যিকোনো ক্ষেত্ৰতে যদি ৰেলখনৰ শেষৰ ডবাটোত কোনো চিন নাথাকে, তেন্তে ইয়াৰ পৰা স্পষ্টকৈ দেখা যায় যে সেয়া জৰুৰীকালীন অৱস্থা। তেনে ক্ষেত্ৰত ৰেলৰ শেষৰ কেইটামান ডবা বাকী ৰেলৰ পৰা বিচ্ছিন্ন হৈ পৰে। এই কথা দেখি ৰে’লৱেৰ লোকসকলে নিজ নিজ কামত নিয়োজিত হৈ পৰে।

পোহৰ সদায় জিলিকি থাকে

আপুনি হয়তো লক্ষ্য কৰিছে যে ৰেলৰ পিছফালে থকা উজ্জ্বল ৰঙা টিপটিপিয়া পোহৰে ট্ৰেক কৰ্মীসকলক নিৰ্দেশ দিয়ে যে ৰেলখনে তেওঁলোকে কাম কৰা ঠাইখিনি এৰি গৈছে।

কেতিয়াবা বেয়া বতৰ আৰু ঘন কুঁৱলীত ৰেলখন স্পষ্টকৈ দেখাটো অতি কঠিন হৈ পৰে। এনে পৰিস্থিতিত এই পোহৰে কৰ্মচাৰীসকলক যথেষ্ট সহায় কৰে। ইয়াৰ লগতে এই পোহৰে পিছফালৰ পৰা অহা ৰেলখনকো ইংগিত দিয়ে যে ইয়াৰ সন্মুখত আন এখন ৰেল আছে।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment