গৰ্ভাৱস্থাত কোনবোৰ ফল খাব লাগে আৰু কোনবোৰ নালাগে ?নাজানি বিপদ চপাই নলব।

গৰ্ভাৱস্থাত মহিলাসকলক প্ৰায়ে সেইবোৰ বস্তু গ্ৰহণ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হয়, যিবোৰত প্ৰচুৰ পুষ্টিকৰ উপাদান থাকে। কিন্তু এনে সময়ত মহিলাসকলে তেওঁলোকৰ খাদ্য বিশেষজ্ঞৰ সহায়ত খাদ্য প্ৰস্তুত আৰু অনুসৰণ কৰে। এনে পৰিস্থিতিত গৰ্ভৱতী মহিলাৰ খাদ্যত ফল-মূল নিশ্চিতভাৱে যোগ কৰা হয়।

আমি এনে কিছুমান ফলৰ কথা কৈছোঁ, যিবোৰ সেৱনে গৰ্ভৱতী মহিলা আৰু তেওঁলোকৰ ভ্ৰুণক উপকৃত কৰিব পাৰে। ইয়াৰ লগতে মহিলাসকলেও সেই ফলবোৰৰ প্ৰতি সচেতন হ’ব লাগে, যাৰ বাবে তেওঁলোকে লোকচানৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হ’ব পাৰে। আজিৰ লেখাটো এই বিষয়ৰ ওপৰত।

আজি এই লেখাটোৰ জৰিয়তে আমি আপোনালোকক জনাম যে গৰ্ভাৱস্থাত কোনবোৰ ফল খাদ্যত যোগ কৰিব লাগে আৰু কোনবোৰ ফল খাদ্যৰ পৰা আঁতৰাই দিব লাগে। ইয়াৰ লগতে তেওঁলোকে এইটোও জানিব যে মহিলাসকলে এদিনত কিমান ফলৰ সন্মুখীন হ’ব লাগে। ইয়াৰ বাবে আমি পুষ্টিবিদ তথা সুস্থতা বিশেষজ্ঞ বৰুণ কাত্যলৰ সৈতেও কথা পাতিছো।

গৰ্ভাৱস্থাত কোনবোৰ ফল খাব লাগে?

গৰ্ভাৱস্থাত মহিলাসকলে খাদ্যত কিছু পৰিমাণে ফল যোগ কৰিব পাৰে, যিবোৰ পুষ্টিকৰ উপাদানৰে সমৃদ্ধ। এই ফলবোৰ এনেধৰণৰ-

চেৰী গ্ৰহণঃ গৰ্ভাৱস্থাত মহিলাৰ বাবে চেৰী উপকাৰী বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে । ইয়াত বহুত আঁহ থাকে। ইয়াৰ উপৰিও চেৰীৰ ভিতৰত বহুতো ভিটামিন আৰু খনিজ পদাৰ্থও থাকে। এনে পৰিস্থিতিত ইয়াৰ ব্যৱহাৰৰ দ্বাৰা মহিলাসকলে যথেষ্ট উপকৃত হ’ব পাৰে। চেৰী খালে তেজৰ চেনিৰ মাত্ৰা নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰি।

অমিতা সেৱনঃ ক’লা নিমখৰ সৈতে অমিতা খোৱাৰ সোৱাদ বৰ ভাল। একে সময়তে কওঁ যে অমিতাৰ ভিতৰত আইৰণ থাকে, যাৰ ফলত ৰক্তহীনতাৰ সম্ভাৱনা কম হ’ব পাৰে। শৰীৰত ৰক্তহীনতাৰ সমস্যা আইৰণৰ অভাৱৰ বাবে হ’ব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও অমিতাৰ ভিতৰত ভিটামিন চি পোৱা যায় যিয়ে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত পেঁপা গৰ্ভৱতী মহিলাৰ বাবে অতি উপযোগী।

চিকু সেৱনঃ চিকুৰ নাম শুনি মুখত পানী ওলোৱা। এনে পৰিস্থিতিত গৰ্ভৱতী মহিলাক কওক যে তেওঁলোকেও খাদ্য তালিকাত চিকু অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে। চিকুৰ ভিতৰত কাৰ্বহাইড্ৰেট আৰু অত্যাৱশ্যকীয় পুষ্টিকৰ উপাদান থাকে যিবোৰ মহিলাৰ বাবে অতি উপকাৰী। ইয়াৰ বাহিৰেও যদি মহিলা গৰ্ভাৱস্থাত দুৰ্বলতা, বমি বা বমিৰ সমস্যাত অসুবিধা পায়, তেন্তে চিকু সেৱন কৰিলে এই সমস্যা দূৰ কৰিব পাৰি।

তৰমুজ সেৱনঃ তৰমুজ সোৱাদত যিমান সুস্বাদু সিমানেই স্বাস্থ্যৰ বাবেও উপযোগী। এনে পৰিস্থিতিত গৰ্ভৱতী মহিলাইও খাদ্যত তৰমুজ যোগ কৰিব পাৰে। তৰমুজত আইৰণ, জিংক, কেলচিয়াম, ভিটামিন চি আদি অত্যাৱশ্যকীয় পুষ্টিকৰ উপাদান থাকে, যিবোৰ মহিলাৰ লগতে ভ্ৰুণৰ বিকাশতো উপযোগী। যদি গৰ্ভাৱস্থাত শিশুৰ ওজনত প্ৰভাৱ পৰে, তেন্তে তৰমুজ সেৱনে ওজন বৃদ্ধি নোহোৱাৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস কৰিব পাৰে।

কল খোৱাঃ গৰ্ভৱতী মহিলাই খাদ্যত কল যোগ কৰিব পাৰে। কলত কেলচিয়াম, মেগনেছিয়াম, আইৰণ, চেলেনিয়াম, পটাছিয়াম, ফাইবাৰ আৰু ফ’লেট আদি অত্যাৱশ্যকীয় পুষ্টিকৰ উপাদান থাকে, যিবোৰ মাতৃ আৰু শিশু উভয়ৰে স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰী। কওঁ যে ৰাতিপুৱাৰ অসুখৰ অভিযোগ কল সেৱন কৰিলেও দূৰ কৰিব পাৰি।

ডালিম সেৱনঃ গৰ্ভৱতী মহিলাই ডালিম সেৱন কৰিব পাৰে। ইয়াৰ ভিতৰত বহুতো এন্টিঅক্সিডেন্ট গুণ থাকে যিবোৰ ভ্ৰুণক পুষ্টি প্ৰদানত উপযোগী। একে সময়তে ডালিমৰ ভিতৰতো ফ’লেট পোৱা যায়, যিয়ে ভ্ৰুণক সুৰক্ষিত ৰখাত সহায় কৰে। ইয়াৰ ব্যৱহাৰৰ দ্বাৰা ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা অৰ্থাৎ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাও বৃদ্ধি কৰিব পাৰি।

নাচপতি সেৱনঃ গৰ্ভৱতী মহিলাই খাদ্যত নাচপতি যোগ কৰিব পাৰে। কওঁ যে WHO অৰ্থাৎ বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই খাদ্যৰ সৈতে জড়িত এটা গাইডলাইন জাৰি কৰিছিল, য’ত নাচপতিৰ নামো আছিল। নাচপতিৰ ভিতৰত ভিটামিন, খনিজ পদাৰ্থ, ফোলেট আদি থাকে, যিয়ে কেৱল ৰক্তহীনতাৰ সমস্যাৰ পৰা সকাহ দিব পৰাই নহয়, নাচপতিৰ ভিতৰত থকা ভিটামিন চি শিশুৰ স্বাস্থ্যৰ বাবেও উপযোগী।

গৰ্ভাৱস্থাত কোনবোৰ ফল বাদ দিব লাগে?

গৰ্ভাৱস্থাত মহিলাসকলে চিন্তাশীলভাৱে খাদ্যাভ্যাসৰ পৰিৱৰ্তন কৰিব লাগে। এনে পৰিস্থিতিত চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ অবিহনে মহিলাসকলে নিজৰ খাদ্য তালিকাত তলত উল্লেখ কৰা ফলবোৰ যোগ কৰা উচিত নহয়। এইবোৰ তলত দিয়া ধৰণৰ-

১- আনাৰস: গৰ্ভৱতী মহিলাই ডাক্তৰৰ পৰামৰ্শ মতেহে আনাৰস খাদ্যত যোগ কৰিব লাগে । একে সময়তে ইয়াৰ সৈতে জড়িত এক গৱেষণাও ওলাইছে, য’ত দেখা গৈছে যে যদি মহিলাসকলে আনাৰস সেৱন কৰে তেন্তে তেওঁলোকে অকাল প্ৰসৱ বা কঁকালৰ বিষৰ দৰে সমস্যাৰ সন্মুখীন হ’ব পাৰে।

২- আঙুৰঃ আঙুৰ সেৱনৰ ফলত মহিলাসকলেও সমস্যা অনুভৱ কৰিব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত মহিলাসকলে খাদ্যত আঙুৰ মিহলোৱাৰ আগতে এবাৰ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ ল’ব লাগিব। আঙুৰৰ ভিতৰত ৰেচভেৰাট্ৰল থাকে, যিয়ে ভ্ৰুণত তেজৰ প্ৰভাৱত বাধাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে বুলি বুজাওক।

কেঁচা অমিতা: আমি সৰুৰে পৰা শুনি আহিছো যে গৰ্ভৱতী মহিলাই কেঁচা অমিতা খাব নালাগে। অনুগ্ৰহ কৰি জনাও যে কেঁচা অমিতা খোৱাৰ ফলত গৰ্ভপাতৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পাব পাৰে। অৱশ্যে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ মতে কেঁচা অমিতা বিষয়ে মহিলাসকলে নিজৰ মতামত দিব লাগে।

গৰ্ভৱতী মহিলাই কিমান ফল সেৱন কৰিব লাগে?

গৰ্ভৱতী মহিলাই নিয়মিতভাৱে দিনটোত তিনিৰ পৰা চাৰিবাৰকৈ ফলমূল সেৱন কৰিব পাৰে। ইয়াৰ পৰা গৱেষণাও ওলাইছে, যিয়ে প্ৰমাণ কৰিছে যে মহিলাসকলে দিনটোত তিনিবাৰকৈ ফল-মূল সেৱন কৰিব পাৰে।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment