গৰ্ভাৱস্থাত নাৰিকলৰ পানী খালে পোৱা যায় এইবোৰ উপকাৰ।সুস্থ হয় মাতৃ আৰু শিশু।

সাধাৰণতে নাৰিকল পানী স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি উপকাৰী বুলি গণ্য কৰা হয়। নাৰিকল পানীয়ে শৰীৰ সুস্থ কৰি ৰাখে। ইয়াত ক্লৰাইড ইলেক্ট্ৰলাইটও থাকে। এই বিশেষত্বৰ বাবে গৰ্ভাৱস্থাতো ই অতি উপকাৰী। নাৰিকল পানী গৰ্ভৱতী মহিলাই শিশুৰ বৃদ্ধিৰ বাবে প্ৰতিদিনে এগিলাচ নাৰিকল পানী খাব লাগে। নাৰিকল পানীত ভিটামিন প্ৰচুৰ পৰিমাণে পোৱাৰ লগতে খনিজ পদাৰ্থও পোৱা যায়। মেগনেছিয়াম, পটাছিয়াম, ছডিয়াম আৰু কেলচিয়ামো ভাল পৰিমাণত থাকে যিবোৰ আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰী। চিকিৎসকে এইবোৰ কাৰণত নাৰিকল পানী খোৱাৰ পৰামৰ্শও দিয়ে।

গৰ্ভাৱস্থাত নাৰিকল পানী খোৱাৰ উপকাৰিতা

ক্লান্তি দূৰ কৰে

গৰ্ভৱতী মহিলাই ৰাতিপুৱা ভাগৰুৱা অনুভৱ কৰে, সেই কাৰণে এই নাৰিকলৰ পানী খোৱাটোৱেই উত্তম বিকল্প।ই শৰীৰলৈ শক্তি আনে আৰু ভাগৰ দূৰ কৰে। ইয়াত আঁহ থাকে যিয়ে আপোনাৰ ওজনো নিয়ন্ত্ৰণ কৰে।

শৰীৰত ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে

নাৰিকলৰ পানীয়ে শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধিৰ কাম কৰে বুলিও কিছু প্ৰমাণ পোৱা গৈছে। ইয়াৰ লগতে নাৰিকল পানীয়ে প্ৰস্ৰাৱৰ সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধ কৰাত ফলপ্ৰসূ বুলি প্ৰমাণিত হয়। লগতে উচ্চ ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে।

কোষ্ঠকাঠিন্যৰ পৰা উপশম দিয়ে

নাৰিকল পানী খালেও গৰ্ভাৱস্থাত কোষ্ঠকাঠিন্যৰ সমস্যা দূৰ হয়। গৰ্ভাৱস্থাত পাচনতন্ত্ৰ দুৰ্বল হৈ পৰে। যদি আপুনি দৈনিক নাৰিকলৰ পানী খায়, তেতিয়া আপুনি কোষ্ঠকাঠিন্যৰ সমস্যাৰ পৰা সকাহ পাব। নাৰিকল পানীয়ে পাচনতন্ত্ৰ শক্তিশালী কৰে।

কফি, চাহ বা কক ৰ বিকল্প

গৰ্ভাৱস্থাত নাৰিকল পানী খালে বমি, কোষ্ঠকাঠিন্য আৰু এচিডিটিৰ পৰা উপশম পোৱা যায়। ইয়াৰ শীতলতাই বমি আৰু জ্বৰও কমায়। কফি, চাহ বা ক’কৰ সলনি নাৰিকলৰ পানী ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে, যিটো আপোনাৰ বাবে স্বাস্থ্যকৰ পানীয় হ’ব।

কিমান নাৰিকল পানী খোৱাটো উচিত?

গৰ্ভাৱস্থাত নাৰিকলৰ পানী খোৱাটো উপকাৰী, কিন্তু অত্যধিক সেৱন পৰিহাৰ কৰিব লাগে। গৰ্ভাৱস্থাত দৈনিক এগিলাচ নাৰিকল পানী খাব পাৰে। কিন্তু নাৰিকলৰ পানী যাতে সতেজ আৰু পৰিষ্কাৰ হয় তাৰ প্ৰতিও যত্ন লওক। গজালি থকা নাৰিকল ব্যৱহাৰ নকৰিব।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment