মহাদেৱৰ পূজাত কিয় অৰ্পন কৰা নহয় পৱিত্ৰ তুলসীৰ পাত ? বহুতেই নাজানে ইয়াৰ কাৰণ কি !

পবিত্ৰ শাওন মাহটো শিৱৰ পূজাৰ বাবে উচৰ্গা কৰা হয়। ধৰ্মীয় বিশ্বাস অনুসৰি পবিত্ৰ শাওন মাহত ভগৱান শিৱৰ পূজা কৰিলে তেওঁৰ ভক্তসকলক ভোলেনাথৰ আশীৰ্বাদ প্ৰদান কৰা হয়। অনুগ্ৰহ কৰি জনাও যে এইবাৰ পবিত্ৰ শাওন মাহটো এমাহৰ নহয় দুমাহৰ হ’ব। এনে পৰিস্থিতিত এজন ব্যক্তিয়ে এই সময়ত বিশেষ বস্তুৰ যত্ন লোৱা উচিত। শাস্ত্ৰত কোৱা হৈছে যে ভুলতেও ভগৱান শিৱৰ পূজাত তুলসী পাত ব্যৱহাৰ কৰিব নালাগে। ইয়াৰ আঁৰৰ লুকাই থকা কাৰণ আৰু গুৰুত্ব কি জানো আহক-

ভগৱান শিৱৰ পূজাত তুলসী কিয় ব্যৱহাৰ কৰা নহয়

কিংবদন্তি অনুসৰি পূৰ্বৰ জন্মত তুলসীৰ নাম আছিল বৃন্দা। জলন্ধৰ নামৰ অসুৰৰ পত্নী আছিল। জলন্ধৰকো ভগৱান শিৱৰ অংগ বুলি গণ্য কৰা হয় যদিও পূৰ্বৰ জন্মৰ কু-কৰ্মৰ বাবে তেওঁৰ জন্ম হৈছিল এটা অসুৰ বংশত। জলন্ধৰত সকলোকে অশান্তি দিলে, কিন্তু কোনেও মাৰিব পৰা নাছিল। কাৰণ বৃন্দাৰ সতীত্বই জলন্ধৰক মৃত্যুৰ পৰা ৰক্ষা কৰিছিল।

সেইবাবেই সকলো দেৱতাই জলন্ধৰৰ কুকৰ্মৰ পৰা সকলোকে ৰক্ষা কৰিবলৈ বিষ্ণু ভগৱানৰ ওচৰত প্ৰাৰ্থনা কৰিছিল। তেতিয়া ভগৱান বিষ্ণুৱে বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডৰ কল্যাণৰ বাবে জলন্ধৰৰ বেশ ধৰি বৃন্দাৰ পতিব্রতা ধৰ্ম ভাঙি পেলালে।

এই কৌশলৰ কথা যেতিয়া বৃন্দাই গম পালে, তেতিয়া বিষ্ণু ভগৱানক শিললৈ পৰিণত কৰিবলৈ অভিশাপ দিলে, যাক আমি আজি ভগৱান শলিগ্ৰাম বুলি পূজা কৰো। তেতিয়া ভগৱান শিৱই জলন্ধৰক বধ কৰিলে। জলন্ধৰক হত্যা কৰাৰ পিছত বৃন্দা তুলসী উদ্ভিদলৈ পৰিণত হয়।

ভগৱান বিষ্ণু বৃন্দৰ পতি প্ৰেম দেখি ইমানেই সন্তুষ্ট হৈছিল যে তেওঁ আশীৰ্বাদ দিছিল যে তুলসীক তেওঁৰ পূজাত নিশ্চয় ব্যৱহাৰ কৰা হ’ব। কিন্তু তুলসীৰ ব্যৱহাৰ ভগৱান শিৱৰ পূজাত নহয় কাৰণ তেওঁ বৃন্দাৰ স্বামীক হত্যা কৰি বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডক তেওঁৰ কুকৰ্মৰ পৰা ৰক্ষা কৰিছিল।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment