শাওন মাহত সোমবাৰে ব্ৰত ৰাখিম বুলি ভৱা সকলে নকৰিব এইবোৰ কাম। অসন্তুষ্ট হ’ব মহাদেৱ !

ভগৱান শিৱক সন্তুষ্ট কৰাটো সহজ। কোৱা হয় যে কেৱল এগিলাচ বিশুদ্ধ পানী পৱিত্ৰ মনেৰে আগবঢ়াই দিলে মহাদেৱ সুখী হয়। কিন্তু কেতিয়াবা কিছুমান সৰু সৰু ভুলৰ বাবেও মহাদেৱ অসন্তুষ্ট হয়।

সোমবাৰটো ভগৱান শিৱক সন্তুষ্ট আৰু তেওঁৰ আশীৰ্বাদ লাভৰ এক বিশেষ দিন। এই দিনটো ভোলেনাথলৈ উৎসৰ্গা কৰা হৈছে। এই দিনটোত ভক্তসকলে সোমবাৰে উপবাসে ৰাখি পূজা কৰে। সোমবাৰে উপবাসে ৰাখি নীতি-নিয়ম অনুযায়ী পূজা কৰি ভক্তসকলৰ সকলো কামনা পূৰণ হয়।

কিন্তু সোমবাৰৰ ব্ৰতৰ সময়ত কিছু ভুল কৰাৰ পৰা বিৰত থাকিব লাগে, নহ’লে মহাদেৱৰ খং উঠিব পাৰে। ইয়াৰ সমান্তৰালকৈ এই ভুলবোৰ কৰি পূজাৰ ফলো পোৱা নাযায়। গতিকে সোমবাৰৰ উপবাসত কোনবোৰ ভুল পৰিহাৰ কৰিব লাগে সেইটো জানি লওক।

সোমবাৰে ব্ৰত পালন কৰা সাধকে সোনকালে উঠি গা ধুব লাগে। ইয়াৰ পিছতহে ভগৱান শিৱক পূজা কৰিব লাগে। মনত ৰাখিব যে শিৱজীৰ সমান্তৰালকৈ মাতৃ পাৰ্বতীৰ পূজাও কৰিব লাগিব। সোমবাৰৰ উপবাসৰ সময়ত একে সময়তে খাদ্য খাওক বা নিষ্ফল হৈ থাকক।

যদি আপুনি শিৱলিঙক গাখীৰেৰে অভিষেক কৰি আছে তেন্তে কেতিয়াও তামৰ পাত্ৰ ব্যৱহাৰ নকৰিব। কাৰণ তামত গাখীৰ ঢালি দিলে গাখীৰ সংক্ৰমিত হয় আৰু এনে গাখীৰ আগবঢ়াই কেতিয়াও পূজা বা উপবাসৰ গুণী ফল পোৱা নাযায়।

সোমবাৰৰ উপবাসত পূজাৰ সময়ত মনত ৰাখিব যে কেতিয়াও শিৱলিঙক সম্পূৰ্ণৰূপে প্ৰদক্ষিণ নকৰিব। জলাশয়ৰ স্থানত প্ৰদক্ষিণ কৰাৰ পিছত ৰৈ পিছলৈ ঘূৰি পৰিক্ৰমা সম্পূৰ্ণ কৰক।সোমবাৰে ক’লা কাপোৰ পিন্ধিব নালাগে। লগতে মনত ৰাখিব যে তুলসী, সেন্দুৰ, হালধি, ৰঙা ৰঙৰ ফুল ভগৱান শিৱক পূজা কৰা উচিত নহয়।

অস্বীকাৰ: ইয়াত দিয়া তথ্য জ্যোতিষৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি কেৱল তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে। AssamPrime24-এ এই কথা নিশ্চিত কৰা নাই। যিকোনো প্ৰতিকাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিষয়ৰ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ নিশ্চয় ল’ব লাগে।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment