প্ৰভু জগন্নাথৰ মূৰ্তিৰ চকু কেইটা কিয় ডাঙৰ আৰু গোল জানেনে ?জানক ইয়াৰ গোপন ৰহস্য !

জগন্নাথ পুৰি মন্দিৰত ভগৱান জগন্নাথৰ মূৰ্তি দেখাৰ পিছত সকলোৰে মনত এটা বা আনটো প্ৰশ্ন উত্থাপন হয় যে প্ৰভুৰ চকু দুটা ইমান ডাঙৰ আৰু ঘূৰণীয়া আকৃতি কিয়? কেৱল এয়াই নহয়, ভায়েক বলভদ্ৰ আৰু ভগ্নী সুভদ্ৰাৰো ডাঙৰ চকু।

আপুনি এতিয়ালৈকে যিবোৰ ভগৱানৰ মূৰ্তি বা ছবি দেখিছে, ঈশ্বৰৰ মুখখন তেওঁৰ মানৱ ৰূপ অনুসৰি দেখুওৱা হৈছে। কিন্তু ভগৱান জগন্নাথৰ চকু দুটা আটাইতকৈ বেলেগ আৰু অনন্য, যিয়ে ইয়াৰ ভিতৰত বহুতো গোপনীয়তা লুকুৱাই ৰাখে। ভগৱান জগন্নাথ ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ এক ৰূপ, ইয়াৰ পিছতো তেওঁৰ চকু কিয় ইমান বেলেগ?

ডাঙৰ চকুৰ আঁৰৰ গোপন কথা

ভগৱান জগন্নাথ আৰু তেওঁৰ ভাতৃ বলভদ্ৰ আৰু ভগ্নী সুভদ্ৰাৰ ডাঙৰ চকুৰ আঁৰত এটা আমোদজনক কাহিনী আছে। কোৱা হয় যে ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই যেতিয়া দ্বাৰকাত বাস কৰিছিল তেতিয়া বৃন্দাবনৰ পৰা নন্দ বাবা, যশোদা মাতা আৰু ৰোহিনী মা তেওঁক লগ কৰিবলৈ আহিছিল। দ্বাৰকাৰ বাসিন্দাসকলে ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণক নিজৰ ঈশ্বৰ বুলি গণ্য কৰাৰ বিপৰীতে বৃন্দাবনৰ বাসিন্দাসকলে তেওঁক নিজৰ প্ৰেমিক বুলি গণ্য কৰিছিল।

দ্বাৰকাত এদিন ৰোহিনী মাতাই বৃন্দাবনত ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই কৰা ৰাসলীলা দ্বাৰকাৰ বাসিন্দাসকলৰ আগত বৰ্ণনা কৰি আছিল। এই সময়ত তেওঁ ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ ভগ্নী সুভদ্ৰাক দুৱাৰমুখত থিয় হ’বলৈ যাবলৈ ক’লে। ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ ৰাসলীলা শুনি তেওঁৰ কাহিনীত মগ্ন হৈ পৰিছিল দ্বাৰকাৰ বাসিন্দাসকল। আনহাতে সুভদ্ৰা দুৱাৰমুখত দুখী হৈ থিয় হৈ আছিল। তেওঁক দুখী দেখি বলাৰাম আৰু কৃষ্ণ দুয়োজন ভাতৃও তেওঁৰ সোঁ-বাওঁফালে থিয় হৈ থাকিল। য’ৰ পৰাই তেওঁলোকেও গোপনে ৰোহিনী মাতাৰ ভগৱান কৃষ্ণৰ শৈশৱৰ কাহিনী শুনিবলৈ আৰম্ভ কৰিলে। ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ অনন্য কাহিনী শুনি তিনিওজনেই আচৰিত হৈ পৰিল। যি সময়ত তেওঁৰ চকু দুটা সম্পূৰ্ণ খোলা হৈ থাকিল।

কোৱা হয় যে এই সময়ত নাৰদ মুনিও পৃথিৱীলৈ নামি আহিছিল, য’ত তেওঁ এই অৱস্থাত তিনিওজন ভাই-ভনীক একেলগে দেখি আচৰিত হৈছিল। ইয়াৰ পিছত তেওঁ প্ৰাৰ্থনা কৰে যাতে সকলো ভক্তই ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণ আৰু তেওঁৰ ভাই-ভনীসকলৰ এই অনন্য ৰূপটো চাব পাৰে।

এই মূৰ্তি নিৰ্মাণৰ আঁৰৰ কাহিনী

তথ্য অনুসৰি জগন্নাথ পুৰী মন্দিৰত থকা ভগৱান জগন্নাথৰ প্ৰতিমূৰ্তি বিশ্বকৰ্মা জীয়ে ৰজা ইন্দ্ৰদ্যুম্নৰ নিৰ্দেশত বন্ধ কোঠাত প্ৰস্তুত কৰিছিল। এনে পৰিস্থিতিত তেওঁৰ প্ৰতিমূৰ্তিৰ চকু কিয় ইমান ডাঙৰ কৰা হ’ল, আজিলৈকে কোনো লিখিত বা মৌখিক প্ৰমাণ পোৱা নাই।

কোৱা হয় যে কাৰিকৰ বিশ্বকৰ্মা জীয়ে এই মূৰ্তিবোৰ তৈয়াৰ কৰিবলৈ ৰজাৰ আগত এটা চৰ্ত ৰাখিছিল যে তেওঁ এই মূৰ্তিবোৰ অকলে বন্ধ কোঠাত বনাব আৰু ইয়াৰ মাজতে আন কোনো ব্যক্তিক কোঠাটোত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ দিয়া নহ’ব।

কিন্তু ৰজা ইন্দ্ৰদ্যুম্ন কিবা অশুভ বস্তুৰ ভয়ত মূৰ্তি নিৰ্মাণৰ মাজতে সেই কোঠাটোলৈ গ’ল। ইয়াৰ পিছত তেওঁ দেখিলে যে বিশ্বকৰ্মা জীয়ে আধা অসম্পূৰ্ণ মূৰ্তি নিৰ্মাণ কৰি তাৰ পৰাই নোহোৱা হৈ গ’ল। ইয়াৰ পিছত ভগৱান জগন্নাথে ৰজাৰ সপোনত আবিৰ্ভাৱ হৈ মন্দিৰত কেৱল অসম্পূৰ্ণ মূৰ্তিবোৰহে স্থাপন কৰিবলৈ আদেশ দিলে।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment