হিংগৰ খেতি কৰিলে কম দিনতে হৈ পৰিব লাখ পতি। প্ৰতি কেজি বিক্ৰী হয় প্ৰায় ৪০ হাজাৰ টকাত।

হিং খেতি কৰিলে কম সময়ৰ ভিতৰতে কৃষক ধনী হ’ব, বজাৰত চাহিদা বহুত আছে, হিং খেতি কেনেকৈ কৰিব লাগে জানেনে? আজিৰ সময়ত সকলোৱে টকা উপাৰ্জন কৰিব বিচাৰে, কৃষক ভাইসকলে হিং খেতি কৰি লাখ লাখ টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে। কৃষক ভাতৃয়ে হিং খেতি কৰি সৰ্বাধিক লাভ কৰিব পাৰে।

হিঙৰ খেতিৰ তথ্য

আপোনাৰ তথ্যৰ বাবে হিঙ হৈছে জীৰা প্ৰজাতিৰ ইৰাণী উৎপত্তিৰ উদ্ভিদ। ভাৰতত ইয়াৰ খেতি কাশ্মীৰ আৰু পঞ্জাৱৰ কিছু অংশত আছাফেটিডা হিচাপে ব্যাপকভাৱে কৰা হয়। ভাৰতীয় বজাৰত প্ৰকৃত আছাফোইটিডাৰ দাম প্ৰতি কেজিত ৩৫০০০ টকা। ইয়াৰ দৈৰ্ঘ্য ১ৰ পৰা ১.৫ মিটাৰ। মূলতঃ আছাফেটিডাৰ খেতি কৰা দেশসমূহ হ’ল আফগানিস্তান, ইৰাণ, ভাৰত,তুৰ্কমেনিস্তান আৰু বেলুচিস্তান।

হিংগ বনোৱাৰ প্ৰক্ৰিয়া কেনেকৈ আৰম্ভ হয়?

ভাৰতীয় জলবায়ু অনুসৰি আগষ্টৰ পৰা ছেপ্টেম্বৰ মাহলৈকে হিংগ ৰোপণৰ বাবে উত্তম আৰু উত্তম সময়। বিশ্বজুৰি ১৩০ টা উন্নত প্ৰজাতিৰ আছাফোইটিডা পোৱা যায়, য’ত ভাৰতৰ জলবায়ু অনুসৰি ৩ৰ পৰা ৪ প্ৰজাতি উপযোগী। আছাফোইটিডা বা হিংগ গছৰ শিপাৰ পৰা উলিওৱা ৰসৰ পৰা আপ বটাদে প্ৰস্তুত কৰা হয়। শিপাৰ পৰা ৰস উলিয়াই লোৱাৰ পিছত আছাফোইটিডা বনোৱাৰ প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ হয়। খাব পৰা আঠা আৰু ষ্টাৰচ মিহলাই সৰু সৰু টুকুৰা কৰি প্ৰস্তুত কৰা হয়। এইদৰে আছাফোইটিডা প্ৰস্তুত কৰা হয়।

হিংগ গছৰ যত্ন কেনেকৈ লব লাগে

কও যে হিংগ গছৰ যত্ন লোৱাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। আছাফোইটিডা গছজোপা ছাঁয়া ঠাইত ৰাখক।গৰম ৰ’দত ৰখাৰ পৰিৱৰ্তে ৰাতিপুৱাৰ ৰ’দত বাহিৰত ৰাখক। ইয়াৰ পিছত প্ৰায় ২ ঘণ্টাৰ পিছত ভিতৰলৈ আনি ছাঁ ঠাইত ৰাখিব। মনত ৰাখিব এই গছজোপা শীতল ঠাইত ৰোপণ কৰা হয়, গতিকে ইয়াক প্ৰচণ্ড সূৰ্যৰ পোহৰত ৰাখিলে ইয়াৰ অৱনতি ঘটিবলৈ আৰম্ভ কৰে। যাৰ বাবে গছজোপা ক্ৰমান্বয়ে ধ্বংস হ’ব পাৰে।

হিংগ খেতি কৰিলে ভাল উপাৰ্জন হ’ব

হিংগ খেতিৰ খৰচ প্ৰতি হেক্টৰত প্ৰায় ৩ লাখ টকা হ’ব পাৰে। এই খৰচৰ পঞ্চম বছৰত খেতি কৰিলে ১০ লাখ টকা পৰ্যন্ত লাভ হ’ব পাৰে। বজাৰত এক কিলোগ্ৰাম হিংগৰ দাম প্ৰতি কিলোগ্ৰাম প্ৰায় ৩৫০০০ৰ পৰা ৪০০০০ টকা হ’ব পাৰে। এইদৰে আপুনিও হিংগ খেতি কৰি ধনী হ’ব পাৰে।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। যিকোনো প্ৰতিকাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ আগতে আৰু অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment