পুৰীৰ জগন্নাথ মন্দিৰৰ ওপৰেৰে পাৰ হৈ যাব নোৱাৰে কোনো চৰাই আৰু উৰাজাহাজ। বৈজ্ঞানিক কাৰণ জানিলে চকু কপালত উঠিব।

জগন্নাথ পুৰী অন্যতম চাৰি ধাম। প্ৰতি বছৰে দেশৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ পৰা বিদেশৰ পৰা মানুহ আহে এই ৰথ যাত্ৰাত। চলিত বৰ্ষৰ ২০ জুনৰ পৰা আৰম্ভ হৈছে ৰথ যাত্ৰা। এই মন্দিৰৰ মহিমা আৰু অলৌকিকতা সমগ্ৰ বিশ্বতে বিখ্যাত।

কিছুমান অলৌকিকতা ইমানেই ৰহস্যৰে ভৰা যে মানুহে সেইবোৰৰ কথা শুনি চকু কপালত উঠে। ভগৱান জগন্নাথ পুৰি মন্দিৰৰ ওপৰেৰে কোনো বিমান বা চৰাই উৰি নাযায় বুলি এনে এটা অলৌকিকতা জানিলে আপুনি আচৰিত হ’ব। ইয়াৰ আঁৰত পৌৰাণিক আৰু বৈজ্ঞানিক দুয়োটা কাৰণেই আছে, ইয়াৰ বিষয়ে জানো আহক-

বিজ্ঞানে কি কয়?

বিজ্ঞানী আৰু গৱেষকসকলৰ মতে যিহেতু জগন্নাথ মন্দিৰটো ওড়িশাত অৱস্থিত। ই এক উপকূলীয় অঞ্চল। ইয়াৰ বতাহ অত্যন্ত প্ৰবল যাৰ বাবে চৰাইবোৰে উচ্চ উচ্চতাত উৰিবলৈ অসুবিধা পায় । জগন্নাথ মন্দিৰৰ উচ্চতা প্ৰায় ১০০০ ফুট। জগন্নাথ পুৰি মন্দিৰৰ ওপৰেৰে বিমান উৰিব নোৱাৰে মূলতঃ কাৰণ পুৰী কোনো উৰণ পথৰ তললৈ নাহে আৰু ইয়াৰ কাৰণ হ’ল নীলাচক্ৰৰ উপস্থিতি।

নীলাচক্ৰ হৈছে জগন্নাথ মন্দিৰ পুৰিৰ ওপৰত ৰখা আঠ ধাতুৰ চকা। এই ধাতুই সকলো বেতাঁৰ যোগাযোগ বন্ধ কৰি দিয়ে, যাৰ ফলত সেই অঞ্চলৰ ওপৰেৰে বিমান উৰুৱাবলৈ বিপজ্জনক হৈ পৰে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। সেইবাবেই জগন্নাথ পুৰী মন্দিৰৰ ওপৰেৰে বিমান উৰি নাযায় বুলি বিশ্বাস কৰা হয়।

পৌৰাণিক কাহিনী

যদি আমি ধৰ্মীয় বিশ্বাসৰ দ্বাৰা যাওঁ, তেন্তে ভগৱান জগন্নাথক কঢ়িয়াই লৈ ফুৰে পক্ষীৰ ৰজা ‘গৰুদ দেৱ’, যাৰ হিন্দু সাহিত্যত অতি গুৰুত্ব আছে। ঋগ্বেদৰ মতে গৰুদ দেৱ হৈছে ভগৱান বিষ্ণুৰ বাহন বুলি বিশ্বাস কৰা ঐশ্বৰিক গৰুদ আৰু ভগৱান জগন্নাথক ভগৱান বিষ্ণুৰ অৱতাৰ বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। সেয়েহে বিশ্বাস কৰা হয় যে চৰাইৰ ৰজা নিজেই গৰুদ দেৱে মন্দিৰটোক ৰক্ষা কৰি আছে আৰু সেয়েহে চৰাইবোৰে মন্দিৰৰ ওপৰেৰে উৰিবলৈ ভয় কৰে। এইটোৱেই হৈছে উপাসক আৰু পুৰোহিতৰ ধৰ্মীয় বিশ্বাস।

বতাহৰ বিপৰীতে উৰি থকা পতাকা

সাধাৰণতে যিকোনো পতাকা বতাহৰ সপক্ষে লৰচৰ কৰে, কিন্তু এই মন্দিৰৰ ওপৰত থকা পতাকাখন বতাহৰ বিপৰীত দিশত জোকাৰি থাকে। এই বিষয়ে বিজ্ঞানীসকলো আচৰিত হৈছে।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। যিকোনো প্ৰতিকাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ আগতে আৰু অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment