পৰিয়ালত সুখ শান্তি বিছাৰে যদি অম্বুবাচীৰ সময়ত ভুলটো নাখাব এইবোৰ খাদ্য। অসন্তুষ্ট হব পাৰে মা কামাখ্যা।

অম্বুবাচীৰ দিনকেইটা হিন্দু ধৰ্মত অতি পবিত্ৰ। এই দিনত মা কামাখ্যাৰ পূজাৰ সমান্তৰালকৈ মানুহে ব্রত ও পালন কৰে। আনহাতে যিসকলে গোটেই দিন ব্ৰত ৰাখিব নোৱাৰে, তেওঁলোকেও সাত্বিক খাদ্য আৰু সাত্বিক ৰুটিন মানি চলে। আনহাতে কিছুমান মানুহে আজিকালি শৰীৰত বিষমুক্ত কৰে। যদি আপুনি ব্ৰত পালন কৰে, তেন্তে এই ন দিনত কিছুমান খাদ্য সামগ্ৰী বিশেষভাৱে পৰিহাৰ কৰা উচিত। গতিকে জানো আহক কোনবোৰ সেইবোৰ বস্তু, যিবোৰ অম্বুবাচীৰ সময়ত খাব নালাগে।

বগা নিমখ

ভাৰতীয়সকলে টেঙা, টেঙা খাদ্য ভাল পায়। একে সময়তে তেওঁলোকৰ খাদ্যত নিমখৰ পৰিমাণো বেছি। সাগৰীয় নিমখ নিমখ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। যাক বগা নিমখ বুলিও কোৱা হয়। কিন্তু দিনত বগা নিমখৰ সলনি শিলৰ নিমখ ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে। শিলৰ নিমখ খোৱাটো কেৱল উপবাসৰ সময়তহে গ্ৰহণযোগ্য। একে সময়তে এই নিমখত থকা ছডিয়ামৰ পৰিমাণো বহুত কম। গতিকে উচ্চ ৰক্তচাপ থকা সকলৰ বাবে ই অতি উপকাৰী।

কিছুমান বিশেষ শাক-পাচলি

কিছুমান শাক-পাচলি অম্বুবাচীৰ সময়ত খাব পাৰি। কিন্তু কিছুমান শাক-পাচলি নিষিদ্ধ। যেনে অম্বুবাচীৰ সময়ত নহৰু আৰু পিয়াজ সম্পূৰ্ণ নিষিদ্ধ। একে সময়তে মানুহে লাউ, কচু, আলু, বিলাহী আদি শাক-পাচলি খাব পাৰে। মানুহে খাদ্যত বিলাহী অন্তৰ্ভুক্ত কৰে কাৰণ ইয়াক ফল বুলি গণ্য কৰা হয়।

মছলাও নিষিদ্ধ

অম্বুবাচীৰ সময়তো কিছু মছলা পৰিহাৰ কৰা হয়। য’ত হালধি আৰু গৰম মছলা অন্তৰ্ভুক্ত। আনহাতে অম্বুবাচীৰ সময়ত জিৰা গুড়িও পৰিহাৰ কৰিব লাগে।

এলকহল আৰু নন ভেজিটেবল

অম্বুবাচীৰ সময়ত মদ, নন-ভেজ আৰু কণী সেৱন সম্পূৰ্ণ নিষিদ্ধ। ইয়াৰ সেৱনক পাপ বুলি গণ্য কৰা হয়। এই সকলোবোৰ বস্তুৰ পৰা দূৰত্ব বজাই ৰাখি শৰীৰৰ বিষাক্ত পদাৰ্থ কমাব পৰা যায়

বাহি খাদ্য নাখাব

বাহি খাদ্যক গীতাত প্ৰতিশোধমূলক আৰু ৰোগ সৃষ্টিকাৰী বুলি বৰ্ণনা কৰা হৈছে। এনে খাদ্য অপবিত্ৰৰ শ্ৰেণীত ৰখা হয়, গতিকে বাহি আৰু জ্বলি যোৱা খাদ্য ৰোজাৰ সময়ত খাব নালাগে।

মূলাৰ পৰা দূৰত্ব

জ্যোতিষত ৰাহুৰ লগত মূলাৰ সম্পৰ্ক কোৱা হৈছে। ৰাহুৰ দোষ দূৰ কৰিবলৈ মূলা দান কৰিব লাগে। আয়ুৰ্বেদৰ মতে ই বাট বৰ্দ্ধক। ইয়াক সেৱন কৰিলে ৰাজো আৰু তামোগুনা বৃদ্ধি পায়, গতিকে অম্বুবাচীৰ সময়ত মূলা খাব নালাগে।

বেঙেনাৰ পৰা দূৰত্ব বনাওক

অম্বুবাচীৰ সময়ত বেঙেনা সেৱন কৰিব নালাগে, বেঙেনাত ৰাজোগুন থাকে। ই সাত্ত্বিক অনুভূতি হ্ৰাস কৰে। ইয়াৰ উপৰিও ছালৰ ৰোগ হোৱাৰ সম্ভাৱনাও আছে। ব্রিঞ্জলে কামৰ অনুভূতিও বৃদ্ধি কৰে।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। যিকোনো প্ৰতিকাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ আগতে আৰু অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment