সুখ শান্তি বিছাৰে যদি এই দুটা দিনত ঘৰত ভুলটো নজ্বলাব ধূপৰ কাঠি। বহুতেই কৰে এনে ভুল।

সনাতন ধৰ্মত পূজাৰ বিশেষ গুৰুত্ব আছে আৰু প্ৰায় প্ৰতিটো ঘৰতে মানুহে নিতৌ আপোনাৰ দেৱতাক পূজা কৰে। পূজাৰ সময়ত ফলমূল, ফুল, চাকি আৰু ধূপৰ কাঠি নিশ্চিতভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। যদি আমি ধূপকাঠিৰ কথা কওঁ, তেন্তে ইবাদত ধূপকাঠি জ্বলোৱাৰ বিশেষ গুৰুত্ব আছে। ধূপৰ কাঠি জ্বলাই ঘৰত ইতিবাচকতা আনে আৰু ভগৱানেও সুগন্ধি পৰিৱেশ ভাল পায় বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। কিন্তু আপুনি জানেনে যে সপ্তাহত দুবাৰকৈ ধূপৰ কাঠি জ্বলোৱাটো আপোনাৰ বাবে ক্ষতিকাৰক হ’ব পাৰে।

আচলতে পূজাৰ সময়ত প্ৰত্যেক ঘৰতে সাধাৰণতে ধূপৰ লাঠি ব্যৱহাৰ কৰা হয়। কিন্তু বাস্তু শাস্ত্ৰৰ মতে সপ্তাহত দুদিন এনেকুৱা হয় য’ত ধূপ-দহ জ্বলোৱাটো অশুভ বুলি গণ্য কৰা হয়। বিশ্বাস কৰা হয় যে এই দুদিনত যদি ঘৰত ধূপৰ লাঠি জ্বলাই দিয়া হয়, তেন্তে ই আপোনাৰ ঘৰলৈ দৰিদ্ৰতা আনিব পাৰে আৰু লগতে পিত্ৰিদোষৰ সৃষ্টি কৰে। সেই দুদিন কোন কোন আৰু ইয়াৰ আঁৰৰ কাৰণ কি জানো আহক।

এই দুদিন ধূপকাঠি জ্বলাব নালাগে

বাস্তু শাস্ত্ৰৰ মতে যি দুদিনত ধূপদণ্ড জ্বলোৱা নিষিদ্ধ, সেই দুদিন হ’ল মঙল আৰু দেওবাৰ। সেইবাবেই এই দুদিনত ধূপকাঠি ভুলকৈও ব্যৱহাৰ কৰিব নালাগে। নহ’লে এনে কৰিলে ঘৰত দৰিদ্ৰতা হ’ব পাৰে আৰু পিতৰা দোষো হ’ব পাৰে।

ইয়াৰে আচল কাৰণ কি

আচলতে বাঁহেৰে ধূপৰ কাঠি তৈয়াৰ কৰা হয়। সপ্তাহৰ মঙলবাৰ আৰু দেওবাৰে বাঁহ জ্বলোৱাতো শাস্ত্ৰত নিষেধাজ্ঞা আছে। সেইবাবেই এই দুদিনত ধূপৰ কাঠি জ্বলাব নালাগে। মঙলবাৰ বা দেওবাৰে যদি ধূপ অৰ্থাৎ বাঁহ জ্বলায়, তেন্তে ই ঘৰৰ শান্তিও বিঘ্নিত কৰে।

আনহাতে বাস্তু শাস্ত্ৰৰ মতে কথা পাতিলে তাত বাঁহ জ্বলোৱাটো অশুভ বুলি গণ্য কৰা হয় আৰু ফেংছুইতো বাঁহ জ্বলোৱাটো অশুভ বুলি গণ্য কৰা হয়। ইয়াৰ দ্বাৰা ভাগ্যৰ ওপৰত বেয়া প্ৰভাৱ পৰে আৰু ই দৰিদ্ৰতা আনে আৰু তাত নেতিবাচকতা বিয়পি পৰে।

বাঁহ জ্বলালে পিতৃ দোষ হব পাৰে

বাঁহক বংশৰ প্ৰতীক বুলি গণ্য কৰা হয়। বিশ্বাস কৰা হয় যে যিয়ে বাঁহ জ্বলায়, তেওঁৰ বংশধৰৰো ক্ষতি হয়। এই কাৰণেই হিন্দু ধৰ্মত যেতিয়া কাৰোবাৰ মৃত্যুৰ পিছত দাহ কৰিবলৈ বাঁহৰ কাঠেৰে শৱ তৈয়াৰ কৰা হয় তেতিয়া জুইকুৰা জ্বলোৱাৰ আগতেই বাঁহৰ লাঠিবোৰ আঁতৰাই পেলোৱা হয়। কাৰণ বাঁহ জ্বলালে পিতৰা দোষৰ সৃষ্টি হয়।

ধূপকাঠিৰ সলনি ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি

হিন্দু ধৰ্মত পূজাৰ সময়ত সুগন্ধি ধূপ বা ধূপ কাঠ ব্যৱহাৰ কৰাটো প্ৰয়োজনীয়। ইয়াৰ অবিহনে পূজা আধৰুৱা বুলি গণ্য কৰা হয়, গতিকে যি দুদিন ধূপৰ কাঠি জ্বলাব নোৱাৰে, সেই দুদিনত , দীপ, কৰ্ফূৰ,ধুনা আদি ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। যিকোনো প্ৰতিকাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ আগতে আৰু অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment