Cold Drinks শেষ হোৱাৰ পিছত আপুনিও খালি বটলত পানী ভৰাই খাই নেকি ? সাৱধান হওঁক ! হব পাৰে এইবোৰ ভয়ানক বেমাৰ।

আমি ভাৰতীয়সকল কামতকৈ জুগাৰৰ বাবে বেছি পৰিচিত। যিকোনো কাম দ্ৰুত আৰু সহজে কৰিবলৈ আমি বিভিন্ন ধৰণৰ জুগাৰ ব্যৱহাৰ কৰো। যেনে, শেষৰ টুথপেষ্টৰ পৰা পেষ্ট উলিয়াবলৈ বা কলমৰ সহায়ত পাইজামাত নাডা লগোৱাৰ কামটো কৰিবলৈ। প্ৰতিটো সমস্যাৰ বাবে আমাৰ হাতত এটা বিশেষ সমাধান আছে। এই জুগাৰৰ জৰিয়তে আমি সকলো কৰিবলৈ চেষ্টা কৰোঁ।

শীতল পানীয়ৰ বটলত পানী

গ্ৰীষ্ম অহাৰ লগে লগে আমি ফ্ৰীজত পানী আৰু শীতল পানীয় ভৰাই দিওঁ। আলহী ঘৰলৈ আহে বা ঘৰৰ মানুহে অধিক পানী খায়। আড়ম্বৰপূৰ্ণ বটলৰ লগতে শীতল পানীয়ৰ বটলবোৰো ফ্ৰীজত পানীৰে ভৰাই ৰখা হয়। আমি ভাৰতীয়সকলে এই কামটো কৰো কাৰণ আমি ভাবো যে শীতল পানীয়ৰ বটলটো এতিয়াও একেবাৰে নতুন। ইয়াত কিছুদিন পানী দি ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। কিন্তু আপোনাৰ তথ্যৰ বাবে কওঁ যে আপোনাৰ এই জুগাৰ আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে অত্যন্ত বিপদজনক বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে। সেইবাবেই এই কাম কৰাৰ পৰা একেবাৰে বিৰত থাকক।

ইয়াৰ ফলত স্বাস্থ্যৰ গুৰুতৰ ক্ষতি হয়

শীতল পানীয় হওক বা মিনাৰেল ৱাটাৰৰ বটল হওক, যদি আপুনি বহু দিন তাত পানী ভৰাই ৰাখে, তেন্তে ই আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ প্ৰত্যক্ষ ক্ষতি কৰিব। আচলতে এই বটলবোৰত যদি আপুনি পানী বহু সময় ধৰি ৰাখে, তেন্তে ইয়াত ফ্ল’ৰাইড আৰু আৰ্ছেনিকৰ দৰে বিপজ্জনক পদাৰ্থ গঠন হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। ইয়াৰ ফলত শৰীৰৰ বহু ক্ষতি হয়। বিজ্ঞানীসকলৰ মতে ই শৰীৰৰ বাবে লেহেমীয়া বিষ।

কেন্সাৰৰ আশংকা থাকে

খবৰ অনুসৰি প্লাষ্টিকৰ বটলত ৰখা পানীয়ে আপোনাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাক পোনপটীয়াকৈ আক্ৰমণ কৰে। সেইবাবেই কোৱা হয় যে প্লাষ্টিকৰ বটলত পানী নাখাব। কাৰণ প্লাষ্টিকৰ বটলত উৎপন্ন হোৱা ৰাসায়নিক পদাৰ্থই শৰীৰত গভীৰ প্ৰভাৱ পেলায়। প্লাষ্টিকত থকা ফ্থালেটৰ দৰে ৰাসায়নিক পদাৰ্থই যকৃতত গুৰুতৰ প্ৰভাৱ পেলায়। আৰু ইয়াৰ ফলত যকৃতৰো অসুখ হ’ব পাৰে।

প্লাষ্টিকৰ বটলত পানী বহু সময় ধৰি ৰাখিলে বিপিএ উৎপন্ন হয়। বিপিএ নামৰ ৰাসায়নিক পদাৰ্থই শৰীৰৰ মেদবহুলতা, ডায়েবেটিছ আৰু আন বহুতো ৰোগ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। ইয়াক বাইফেনাইল এ বোলা হয়। প্লাষ্টিকৰ বটলত ৰখা পানীৰ ওপৰত যেতিয়া সূৰ্যৰ পোহৰ পৰে, তেতিয়া লাহে লাহে ইয়াক বিষলৈ ৰূপান্তৰিত কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। আৰু ইয়াৰ ফলত কেন্সাৰৰো সৃষ্টি হ’ব পাৰে।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। যিকোনো প্ৰতিকাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ আগতে আৰু অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment