বিজুলীৰ বিল কম কৰিব বিচৰা সকলে এতিয়াই কৰক এই ৩ টা কাম। ৰাহি হব বিদ্যুতৰ বিল।

বৃদ্ধি পোৱা বিদ্যুতৰ বিলৰ ফলত সকলোৰে উত্তেজনা বৃদ্ধি পায়। যদি আপোনাৰ লগতো এনেকুৱা হৈছে, তেন্তে আপুনি মানসিকভাৱে শিথিল নহয়। বিদ্যুতৰ বিল বেছি হোৱাৰ বাবে গোটেই মাহটোৰ বাজেট নষ্ট হ’ব পাৰে আৰু আপুনি ঋণ বিচাৰিবলৈ বাধ্য হ’ব পাৰে। সেইবাবেই আমি আপোনালোকৰ বাবে বিদ্যুতৰ বিল কমাবলৈ কিছুমান টিপছ লৈ আহিছো, যিয়ে আপোনাৰ বিদ্যুতৰ বিল হ্ৰাস কৰাত সহায়ক হ’ব। যদি বিদ্যুতৰ বিল কমি যায়, তেন্তে এটা উত্তেজনাৰ অন্ত পৰিব।

আচলতে আমি সকলোৱে আমাৰ ঘৰত এনে বহু বৈদ্যুতিক সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰো, যিবোৰে বহুত বিদ্যুৎ খৰচ কৰে। গতিকে যদি আপুনি সঁচাকৈয়ে বিদ্যুৎ ৰাহি কৰিব বিচাৰে তেন্তে আপুনি এই সামগ্ৰীসমূহ ব্যৱহাৰ কৰা বন্ধ কৰিব লাগে। যদি আপুনি ইয়াক সম্পূৰ্ণৰূপে বন্ধ কৰিব নোৱাৰে, তেন্তে ইয়াৰ ব্যৱহাৰ সীমিত কৰক। তেতিয়া আপুনি দেখিব যে আপোনাৰ বিদ্যুতৰ বিল স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে কমি আহিব।

AC ত ডাঙৰ পৰিৱৰ্তন কৰক

বেছিভাগ মানুহেই সস্তাৰ বাবে window ac কিনে, কিন্তু তেওঁলোকে নাজানে যে window ac ত বহুত বিদ্যুৎ খৰচ হয়। সেইবাবেই আপুনি আপোনাৰ উইণ্ড’ এচি আঁতৰাই ইয়াক ইনভাৰ্টাৰ এচিলৈ ৰূপান্তৰিত কৰিব লাগে বা ৫ তাৰকা ৰেটিংৰ সৈতে স্প্লিট এচি ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে। আৰু এটা কথা, যিমানেই গৰম বা ঘামচি নহওক কিয়, কেতিয়াও এচি ২৪ ডিগ্ৰীৰ তলত চলাব নালাগে। সম্ভৱ হ’লে ২৬ ৰ ওপৰত ৰাখক। ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ বিদ্যুতৰ বিল যথেষ্ট হ্ৰাস পাব।

গিজাৰৰ বাবে বহুতো বিকল্প আছে

যদি আপুনি গৰম পানীৰে গা ধুবলৈ ভাল পায়, তেন্তে জানি থওক যে বৈদ্যুতিক গিজাৰে বহুত বিদ্যুৎ খৰচ কৰে। ইয়াৰ পৰিৱৰ্তে আপুনি পানী গৰম কৰা ৰড ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে, ই বৈদ্যুতিক গিজাৰতকৈ কম শক্তি খৰচ কৰে আৰু দ্বিতীয় বিকল্পত আপুনি বৈদ্যুতিক গিজাৰৰ পৰিৱৰ্তে গেছ গেইজাৰো ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। যদিও গৰমৰ দিনত টেংকৰ পানী গৰম হৈ থাকে।

পাকঘৰৰ জুইশলা

ঘৰত পাকঘৰৰ বায়ু চলাচলৰ বাবে চিমনি ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ইয়াত বহুত বিদ্যুৎ খৰচ হয় আৰু বহু সময়ত ব্যৱহাৰকাৰীয়ে ইয়াক অন আৰু অফ কৰিবলৈ পাহৰি যায়, যাৰ বাবে বিদ্যুতৰ বিল বেছিকৈ আহে। সেইবাবেই তৎক্ষণাত চিমনি সলনি কৰি এক্সজেষ্ট ফেন লগাই দিব লাগে। ইয়াৰ উপৰিও ই অধিক ফলপ্ৰসূ আৰু ইয়াত থকা শক্তিৰ ব্যৱহাৰো বহুত কম।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। যিকোনো প্ৰতিকাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ আগতে আৰু অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment