সাধাৰণ যেন লগা অমিতা গুটিৰ আছে 5 প্ৰকাৰৰ ঔষধি গুণ। বহুতেই নাজানে এই কথা।

যদি হজম শক্তি ভাল হয় তেন্তে সামগ্ৰিক স্বাস্থ্য ভাল হৈ থাকিব। এনে পৰিস্থিতিত হজম শক্তিৰ উন্নতিৰ বাবে প্ৰাকৃতিক পদ্ধতি গ্ৰহণ কৰিব পাৰি। ইয়াৰ বাবে অমিতা সেৱন কৰিব পাৰি। ইয়াক পেটৰ বাবে উত্তম ফল বুলি গণ্য কৰা হয়। এই ফলত থকা পুষ্টিকৰ উপাদানে হজম শক্তি সুস্থ কৰি ৰাখে। ইয়াৰ লগতে ইয়াৰ গুটিও অতি উপকাৰী। এই বীজবোৰে দুৰ্বল পাচনতন্ত্ৰ উন্নত কৰাত সহায় কৰে। সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধী গুণো ইহঁতত উপস্থিত থাকে। আঁহযুক্ত পেঁপাৰ গুটিত স্বাস্থ্যকৰ ফেটি এচিড আৰু অন্যান্য পুষ্টিকৰ উপাদান পোৱা যায়। অমিতাৰ গুটিয়েও বৃক্কৰ কাৰ্য্যক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে। হেল্থলাইনৰ খবৰ অনুসৰি অমিতা গুটিৰ কেন্সাৰ প্ৰতিৰোধী গুণো থাকিব পাৰে। ইয়াৰ উপকাৰিতা জানো আহক।

পুষ্টিৰে ভৰপূৰ – অমিতাৰ ফলৰ দৰে অমিতাৰ গুটিও গুণেৰে ভৰপূৰ। পুষ্টি সমৃদ্ধ অমিতাৰ গুটিত প্ৰচুৰ পৰিমাণে পলিফিনল আৰু ফ্লেভন’ইড থাকে। এই এন্টিঅক্সিডেন্টবোৰে স্বাস্থ্য উন্নত কৰাত সহায় কৰে। এই বীজত মনোঅনচেচুৰেটেড ফেটি এচিডো থাকে যিয়ে ডায়েবেটিছ নিয়ন্ত্ৰণত ফলপ্ৰসূ হ’ব পাৰে। অমিতাৰ গুটিতো প্ৰচুৰ পৰিমাণে আঁহ থাকে।

সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধ – অমিতাৰ গুটিত এনে উপাদান থাকে যিয়ে শৰীৰত হোৱা সংক্ৰমণৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়ে আৰু ইয়াক প্ৰতিৰোধ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। এই অধ্যয়নত প্ৰকাশ পাইছে যে অমিতাৰ গুটিয়ে বিশেষ প্ৰকাৰৰ ভেঁকুৰ আৰু পৰজীৱী ধ্বংস কৰাত সহায় কৰে। যদিও এই বিষয়ে অধিক অধ্যয়ন চলি আছে

পাচন শক্তি উন্নত কৰে – অমিতাৰ গুটিত প্ৰচুৰ পৰিমাণে আঁহ থাকে যিয়ে পাচনতন্ত্ৰ উন্নত কৰাত সহায় কৰে। নিয়মিতভাৱে অমিতাৰ গুটি সেৱন কৰিলে হজম শক্তি উন্নত হ’ব পাৰে। অনুগ্ৰহ কৰি জনাও যে পাচনতন্ত্ৰ সুস্থ কৰি ৰাখিবলৈ অমিতা বিশেষভাৱে খোৱা হয়। অমিতাৰ দৰে পাচনতন্ত্ৰ উন্নত কৰা মৌল অমিতাৰ গুটিতো পোৱা যায়

বৃক্কৰ কাৰ্য্যক্ষমতা ৰক্ষা কৰা – সুস্বাস্থ্য বজাই ৰখাত বৃক্কৰ অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা। বৃক্কে শৰীৰত উপস্থিত থকা অতিৰিক্ত তৰল পদাৰ্থ আৰু আৱৰ্জনাবোৰ উলিয়াই অনাৰ কাম কৰে। গৱেষণাৰ পৰা জানিব পৰা গৈছে যে অমিতাৰ গুটি খালে বৃক্কৰ কাৰ্য্যক্ষমতা আৰু বৃক্কৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰাত সহায়ক হয়। যদিও এই সন্দৰ্ভত অধিক অধ্যয়নৰ প্ৰয়োজন

কৰ্কট ৰোগ প্ৰতিৰোধী গুণ – অমিতাৰ গুটিত বৃহৎ পৰিমাণৰ পুষ্টি আৰু এন্টি অক্সিডেন্ট থাকে। কিছুমান গৱেষণাত প্ৰকাশ পাইছে যে অমিতাৰ গুটিৰ কাৰ্চিনোজেনিক প্ৰতিৰোধী গুণ থাকিব পাৰে। অমিতাৰ গুটি সেৱন কৰিলে শৰীৰৰ বহু দিশত উপকাৰ হ’ব পাৰে। টেষ্ট টিউবৰ অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে অমিতাৰ গুটিয়ে প্ৰদাহ আৰু কৰ্কট ৰোগৰ বিকাশৰ পৰা ৰক্ষা কৰাত সহায় কৰে

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। যিকোনো প্ৰতিকাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ আগতে আৰু অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment