হিন্দু ধৰ্মত পূজা পাৰ্ৱনত কিয় ইমান গুৰুত্ব দিয়া হয় নাৰিকলক? জানি লওক এই নজনা কথা !

হিন্দু ধৰ্মৰ লগত জড়িত পূজাৰ নিয়ম। ইয়াৰ সমান্তৰালকৈ বিভিন্ন দেৱতাক পূজা পদ্ধতিৰ পাৰ্থক্য দেখা যায়। সেইবাবেই সপ্তাহৰ প্ৰতিটো দিনকে হিন্দু ধৰ্মত বিশেষ বুলি গণ্য কৰা হয় আৰু সপ্তাহৰ প্ৰতিটো দিন এটা বা আন এজন দেৱতাৰ প্ৰতি উৎসৰ্গা কৰা হয়।

হিন্দু ধৰ্মত যেতিয়াই কোনো পূজা-আবৃত্তি বা শুভ কামৰ আয়োজন কৰা হয়, তেতিয়াই নাৰিকলৰ ব্যৱহাৰ নিশ্চিতভাৱে কৰা হয়। নতুন দোকান আৰম্ভ কৰা, বিয়া, বিবাহ, নতুন বাহন, ঘৰ গৰম কৰা, তীজ-উৎসৱ আৰু সাপ্তাহিক ব্ৰত আদি সকলো উপলক্ষে নাৰিকল গুৰুত্বপূৰ্ণ।

হিন্দু ধৰ্মৰ লগত জড়িত প্ৰায় সকলো দেৱ-দেৱীক নাৰিকল আগবঢ়োৱা হয় আৰু পূজাৰ সামগ্ৰীত নাৰিকল নিশ্চিতভাৱে অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হয়। কাৰণ ইয়াৰ অবিহনে পূজা আধৰুৱা। পূজাত নাৰিকল কিয় প্ৰয়োজনীয়, ইয়াৰ গুৰুত্ব কি আৰু কোন নাৰিকল কোন দেৱতাক অৰ্পণ কৰিব লাগে জানি লওক।

নাৰিকলৰ গুৰুত্ব

পৌৰাণিক বিশ্বাস অনুসৰি ভগৱান বিষ্ণুৱে পৃথিৱীত অৱতাৰ লওঁতে লগত লৈ আহিছিল মাতৃ লক্ষ্মী, নাৰিকল গছ আৰু গৰু কামধেনু। সেইবাবেই নাৰিকল গছক কল্পবৃক্ষ বুলিও কোৱা হয়। ইয়াত ত্ৰিদেৱ ব্ৰহ্ম, বিষ্ণু আৰু মহেশ বাস কৰে। নাৰিকলৰ ওপৰত বনোৱা ফুটাটো ভগৱান শিৱৰ চকুৰ লগত তুলনা কৰা হয় আৰু প্ৰায় সকলো অনুষ্ঠানতে ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

নাৰিকল সম্পৰ্কে আন এক বিশ্বাস হৈছে যে মানৱ ৰূপত নাৰিকল প্ৰস্তুত কৰিছিল বিশ্বমিত্ৰই। এবাৰ বিশ্বমিত্ৰই ইন্দ্ৰৰ ওপৰত খং কৰি আন স্বৰ্গ নিৰ্মাণ কৰিবলৈ ধৰিলে। দ্বিতীয় জগতখন সৃষ্টি কৰি থাকোঁতে তেওঁ মানুহৰ ৰূপত এবিধ নাৰিকল সৃষ্টি কৰিছিল। সেইবাবেই নাৰিকলৰ খোলাটোৰ বাহিৰৰ ফালে দুটা চকু আৰু এটা মুখৰ ডিজাইন আছে।

কোন দেৱতাক উপাসনাত কেনেধৰণৰ নাৰিকল অৰ্পণ কৰিব লাগে?

নাৰিকলক শ্ৰীফল বুলি কোৱা হয়। শ্ৰীফল মানে মা লক্ষ্মী। কিন্তু বিভিন্ন সময়ত নাৰিকল আগবঢ়োৱাৰ গুৰুত্ব বেলেগ বেলেগ। সাত্বিক পূজাত নাৰিকল নিৰ্বাচন কৰাটো প্ৰয়োজনীয়।

  1. শিৱালয়ত কেতিয়াও নাৰিকল ভঙা নহয়, কেৱল গোটা নাৰিকল হে আগবঢ়োৱা হয়।
  2. সেই একেটা তিতা নাৰিকলকে ভগৱানক আগবঢ়াওক যাৰ খোলা আছে।
  3. সেউজীয়া নাৰিকল উপাসনাত ব্যৱহাৰ কৰা নহয়। ইয়াক কেৱল পানীয় হিচাপেহে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।
  4. বাবা ভৈৰৱক নাৰিকল আগবঢ়ালে ভাঙি তাৰ মাজত কেশৰ, জালুক আৰু লৱণ ইত্যাদি বা আমি প্ৰসাদ হিচাপে যি আগবঢ়াই দিওঁ।
  5. নাৰিকল কেতিয়াও ভাঙি বিষ্ণুজী আৰু লক্ষ্মীজীক আগবঢ়াব নালাগে। গোটা নাৰিকল আগবঢ়াব পাৰে।
  6. জটা নাৰিকল সকলো তামাসিক দেৱী আৰু হনুমান জীক আগবঢ়াব পাৰি।

অস্বীকাৰ: ইয়াত দিয়া তথ্য জ্যোতিষৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি কেৱল তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে। AssamPrime24-এ এই কথা নিশ্চিত কৰা নাই। যিকোনো প্ৰতিকাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিষয়ৰ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ নিশ্চয় ল’ব লাগে।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment