ছোৱালী হোৱা বাবেই মাক দেউতাকৰ মৰমৰ পৰা বঞ্চিত হোৱা ভগ্যশ্রীয়ে বিয়াৰ পিছত ন্যায় পালেনে ? জানিবলৈ ফটো খনত ক্লিক কৰক।

তোমাৰ গাটো কেনেকুৱা মা ?” ভাগ্যশ্ৰীয়ে কৰুণ দৃষ্টিৰে চাই সুধিলে।

মায়ে মূৰ জোকাৰি ইংগিত দিলে, “ভালে আছোঁ ।”মায়ে কেইমুহূৰ্তমান মাটিলৈ চাই থাকিল। অভাৱনীয়ভাৱে চকুৰ পৰা চকুলো ওলাবলৈ ধৰিলে। লাহে লাহে অলস হাত দুখন নিজৰ সংকুচিত গাল দুখনলৈকে তুলি লৈ। চকুপানী মচি তাই ক’লে, “সকলো প্ৰকৃতিৰহে ইচ্ছা বেটা।”

পৰিয়ালটোৰ প্ৰতি থকা ক্ষোভ দমন কৰি ভাগ্যশ্ৰীয়ে কয়, “প্ৰকৃতিৰ ইচ্ছা কোনেও নাজানে, কিন্তু আপোনাৰ অসাৱধান পুত্ৰ আৰু… আৰু পিতৃৰ একনায়কত্ববাদক সকলোৱে জানে। দুয়োৰে প্ৰতি থকা আপোনাৰ ভক্তিৰ পুৰস্কাৰ আপুনি পালে যে দুয়োৰে মানসিক আঘাতত আঘাত পাই ইয়াত উপনীত হ’ল? জীৱনে আপোনাক ধৰি ৰাখিব বিচাৰে, কিন্তু মৃত্যুৱে আপোনাক নিজৰ ফালে টানি লৈ গৈছে।

মাকে আঘাতপ্ৰাপ্ত মাতেৰে ক’লে, “কি কৰিবা, সকলো সময়ৰ কথা।”

ভাগ্যশ্ৰীয়ে আৰ্দ্ৰ চকু দুটা মচি ক’লে, “আপুনি ঔষধটো সঠিকভাৱে খাই আছে নে, কিবা অসুবিধা আছে নেকি?”

মাকে ক্ষন্তেক সময় নিমাত হৈ থাকিল, তাৰ পিছত ক’লে, “নাই, সি সদায় ঔষধ লৈ আহে।”

”কোন? বাবু?” ভাগ্যশ্ৰীয়ে সুধিলে।

“নহ’লে আৰু কোনে, তোমাৰ দেউতাই আনিবনে, গৰুৰ গোবৰো কামত আহে, গোটৰ ৰূপত। কিন্তু তেওঁ ? এইটোৰ সিমাও পাৰ হৈ গৈছে। সি ভালেই আছে যদি কান্দিবলৈ কি আছিল?” মাকে কিছু খঙত ক’লে।ভাগ্যশ্ৰীয়ে মূৰ তল কৰি কথাবোৰ শুনি থাকিল।

“আৰু এজন পুত্ৰ আছে, সি নিজৰ মাজতে নিমগ্ন হৈ থাকে, কোঠাটোত ভুমুকি মাৰিও নাচায়। অহাত পলম হ’লে তেতিয়া মনটো আতংকিত হৈ পৰে। পলম হোৱাৰ কাৰণ সুধিলে খং হে কৰে । ঘৰত নথকা সময়ত ইয়াত দেউতাকৰ কান্দোন শুনা আৰু আহি কিবা সুধিলে তাৰ পিছত পুত্ৰৰ বকা শুনা। মাত্ৰ এনেকৈ দিনটো পাৰ কৰিলো,” চকুলো মচি মাকে ক’লে, “হয় কৰে, কিন্তু দেউতাই মেজাজ ভাল হ’লে হে সেৱা কৰে, নহ’লে মন নাথাকিলে চাৰিটা শুনাই হে কৰে।”

ভাগ্যশ্ৰীয়ে বহুবাৰ ভাবিছিল যে মাকক সেৱা কৰিবলৈ এগৰাকী দাসী ৰাখিব, কিন্তু ইয়াতো সমস্যা আছিল। এটা কথা এই পৰিবেশত সকলো সময়তে কোনো ধৰণৰ উত্তেজনা, পিতৃ-পুত্ৰৰ মাজত বাকযুদ্ধ, অশান্তি মাথোঁ অশান্তিৰ কোনো পৰিস্থিতি নাথাকিব। আপুনি যি বিচাৰে খাব পাৰে, কিন্তু আয়াক টো ভালদৰে খুৱাব লাগিব।

দ্বিতীয়তে, পৰিয়ালৰ লোকে ভাগ্যশ্ৰীৰ সহায় গ্ৰহণ কৰিবনে? এই সকলোবোৰ কাৰণতে তাই অসহায় হৈ পৰিছিল। তাই মাকৰ ওচৰত বহি আছিল, তাৰ পিছত দেউতাক আহিল। আনুষ্ঠানিকভাৱে ভাগ্যশ্ৰীয়ে প্ৰণাম কৰিলে। তাৰ পাছত মনে মনে বহিল।

ভাগ্যশ্ৰীয়ে দেউতাকৰ ফালে চালে। তেওঁৰ মুখত খঙৰ ভাব এটা দেখা গ’ল। নিঃসন্দেহে সেইটো ভাগ্যশ্ৰীৰ প্ৰতি আছিল।

যোৱা ১০ বছৰত তাই ইয়ালৈ অতি কমেইহে আহিছিল। কিয়নো তাই নিজৰ ইচ্ছামতে বিয়া হৈছিল, সেইয়ে তাইৰ দেউতাকে তাইক ত্যাগ কৰিছিল। মায়েও দেউতাক সমৰ্থন কৰিছিল , কিন্তু হাজাৰ হলেও মাক মাকেই। মায়ে নিজৰ মোহ এৰিব নোৱাৰিলে। বিয়াখনো কাকতলীয়া হৈ পৰিছিল। স্নেহাদীপৰ অবিহনে জীৱনটো অন্ধকাৰ হৈয়েই থাকে। ই প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ পোহৰৰ সন্ধানৰ প্ৰৱণতা।

যদি কোনো ব্যক্তিয়ে নিজৰ পৰিবেশত প্ৰেম নাপায়, তেন্তে তেওঁৰ দৃষ্টিশক্তিয়ে আকাশলৈ চাই থাকে এটোপাল মৰমৰ আকাংক্ষাৰে, হয়তো তেওঁৰ ওপৰত স্বাতীৰ এটোপাল পৰিব পাৰে। য’ত আশা বান্ধ খাই থাকে, তাত নিজেও বান্ধ খাই থাকে। ভাগ্যশ্ৰীৰ ক্ষেত্ৰতো একেই কথা। সৃষ্টিকৰ্তাৰ নামৰ বিপৰীতে লিখা। দোষ কাৰ – এতিয়া এই সমীক্ষাৰ সময় নাই, কিন্তু এফালে য’ত ভাগ্যশ্ৰীৰ সৌন্দৰ্য্যৰ অভাৱেই তাইৰ বেয়া সময়ৰ কাৰণ হৈ পৰিল, আনফালে দেউতাকৰ খঙাল স্বভাৱ। ঘৰৰ অৱস্থাটো তেওঁ কেতিয়াও চোৱা নাছিল, মাথোঁ তেওঁ বিচৰাখিনি পাব বিচাৰিছিল, নহ’লে ঘৰখনত অশান্তিৰ সৃষ্টি কৰিছিল।

ঘৰৰ প্ৰতিকূল পৰিস্থিতিয়ে ভাগ্যশ্ৰীক যুক্তিযুক্ত কৰি তুলিছিল। কোনো ইচ্ছা নাই, কোনো চখ নাই। কেৱল উদাসীনতাৰ চাদৰখন পিন্ধি তাই বৰ্তমানত জয়ী হৈছিল। সৰুৰে পৰা তাই কঠোৰ পৰিশ্ৰমী আছিল। সৰু ল’ৰা-ছোৱালীক পঢ়াই পঢ়া-শুনা সম্পূৰ্ণ কৰিছিল। তেওঁৰ সৰু ভাইটি আছিল। বহু ব্ৰতৰ অন্তত জন্ম হৈছিল। সেইবাবেই মাক-দেউতাকৰ গৌৰৱে তেওঁক পোৱাৰ পিছত আকাশ চুবলৈ ধৰিলে। পুত্ৰৰ প্ৰতি মোহ আৰু ভাগ্যশ্ৰীৰ প্ৰতি উদাসীনতা আছিল এই ঘৰৰ পৰিচয়।

কিন্তু, তাই কেতিয়াও নিজৰ নিসংগ জীৱনটোক লৈ বিৰক্ত হোৱা নাছিল, বৰঞ্চ তাই নিজৰ নিসংগতাক জীৱনৰ সমাৰ্থক কৰি তুলিছিল। পিছলৈ নিবিৰৰ সৈতে ঘনিষ্ঠ সংস্পৰ্শৰ বাবে তেওঁৰ জীৱনৰ দিশটোৱেই নহয়, ইয়াৰ সংজ্ঞাও সলনি হৈ গ’ল। তেওঁ আছিল অতি সহজ-সৰল ডেকা, কিন্তু তেওঁৰ উচ্চ চিন্তা আছিল। সৰলতাৰ মাজত এক অদ্ভুত মনোমোহাতা আছিল।

ভাগ্যশ্ৰী না ধুনীয়া আছিল, দেউতাকৰ টকাও নাছিল, সভ্য পৰিবেশত ডাঙৰ হোৱা নাছিল। কিন্তু নাজানে, হৃদয়ত কোনটো অমৃতৰ উৎস দেখিছিল নিবিৰে, আজীৱন পান কৰিবলৈ, বিয়াত নিজকে বান্ধি লৈছিল। নিবিৰৰ পিতৃ-মাতৃয়ে এই সম্পৰ্কক আনন্দৰে মানি লৈছিল। ভাগ্যশ্ৰীৰ পিতৃ-মাতৃয়ে তাইৰ সন্মুখত কোনো আপত্তি প্ৰকাশ নকৰিলেও মনতে বহুত বেয়া পাইছিল। আনকি সেই মানুহবোৰো তেওঁক লগ কৰিবলৈ অহা নাছিল, ঘৰলৈও নিমন্ত্ৰণ কৰা নাছিল। সুখী হোৱাৰ পিছতো ভাগ্যশ্ৰীয়ে নিজৰ মাতৃগৃহৰ সম্ভাৱ্য দুখজনক পৰিবেশত দুখী হ’লহেঁতেন। অৱহেলিত হোৱাৰ পিছতো তাই মাকৰ ঘৰৰ প্ৰতি থকা মোহ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পৰা নাছিল আৰু কেতিয়াবা মাক-দেউতাক আৰু ভায়েকক লগ কৰিবলৈ আহিছিল যদিও অপমানৰ চকুলোৰে উভতি যাব লগা হৈছিল ।

মাত্ৰ কেইমাহমানৰ পিছতে ভাগ্যশ্ৰীয়ে গম পালে যে মাক পক্ষাঘাতৰ বলি হৈছে। আতংকিত হৈ তাই নিজৰ মাতৃগৃহলৈ আহিল। তেওঁক দেখি পংগু মাকে কান্দিবলৈ ধৰিলে, যেন জীয়েকৰ প্ৰতি থকা সকলো কু-অভিপ্ৰায় বৈ গৈছে। কিন্তু, দেউতাৰ ভংগীমা আছিল কঠোৰ। মাকে নিজৰ দুখ কৈ থাকিল, কিন্তু দেউতাক মনে মনে আছিল। আৰ্থিক সংকট ইতিমধ্যে ঘৰত আছিল, এতিয়া তো অৱস্থা আৰু বেয়া হৈ গৈছিল । তাই মাকৰ ওচৰত কিছু সময় বহি থাকিল, তাৰ পিছত বহুত সাহসেৰে মাকক টকা কেইটামান হাতত গুজি দি ক’লে, ‘চিকিৎসাৰ চিন্তা কৰিব নালাগে মা’। মই তোমাক চিকিৎসা কৰি দিম, চিন্তা নকৰিবা।’

তাইৰ কথা শুনাৰ লগে লগে দেউতাৰ মৌনতা ভাঙি গ’ল। অতি আকস্মিকভাৱে তেওঁ ক’লে, ‘আমি ইয়াত যিদৰে আছো ঠিকেই আছো, আনে চিন্তা কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই। মাটিৰ লগত সন্মান মিহলাই জীৱন ৰক্ষা কৰিবলৈ আহিছে তাই।’ মুখখনত বিকৃত ভাব এটা ঢাকি থোৱা আছিল। কেইমুহূৰ্তমান নিমাত হৈ থাকিল, তাৰ পিছত ক’লে, ‘তই আহিলে মাইয়েৰে কান্দিবই, গতিকেতইনাহিলে ভাল হ’ব।’

ঘৰখনত তেওঁৰ অৱহেলা টো ভগ্যশ্রি ৰ বাবে নতুন কথা নাছিল। অশ্ৰুসিক্ত চকুৰে মাকলৈ চাই তাই দুখ মনেৰে উভতি আহিল। পিতৃ-মাতৃয়ে তাইক পৰিত্যাগ কৰিলে। কিন্তু তাই হাৰ মানিব নোৱাৰিলে। এইবাৰ ৫ম বাৰৰ বাবে তাই কঁপনিৰে মাকৰ ঘৰলৈ আহিছিল। এইবাৰ তেওঁ অৱহেলিত হোৱাৰ চিন্তাও নাছিল, দেউতাকৰ খঙলৈও ভয় কৰা নাছিল। মাৰ দুখৰ সন্মুখত সকলোৱে নিমাত হৈ পৰিল।

তাইৰ মনত পৰিল। আগতে সৰু ভায়েকৰ প্ৰতি মাক-দেউতাকৰ মোহ দেখি তাই বুজি পাইছিল যে এই ঘৰটো তাইৰ নহয়। খেলনাবোৰ কেৱল সেই ভাইটিৰ বাবেই আনিছিল। কেতিয়াও খেলনা এটা লৈ খেলা তাইৰ মনত নাই । যেতিয়াই খিৰ বনোৱা হৈছিল ভায়েকে প্ৰথমে খাইছিল। তাই মাকক তেতিয়া সুধিছিল, ‘ প্ৰতিবাৰেই ভাইটোৰ কথা শুনা যায়, মোৰ কিয় নুশুনা? যদি বাবুৱে ভুল কৰে তেন্তে মই দোষী, কিয়?’

অসাৱধানতা আৰু অতি গৌৰৱেৰে মাকে ক’ব, ‘তই তাৰ লগত মিলনে ? সি পুত্ৰ। মৃত্যুৰ সময়ত পিণ্ড দান কৰিব।’ মাকৰ এই কু-অভিপ্ৰায় তাই পাহৰা নাছিল। স্বামীৰ ঘৰত প্ৰতিটো সুখ পোৱাৰ পিছতো তাই অতীতক পাৰ কৰিব নোৱাৰিলে। সি বাৰে বাৰে হান টো অনুভৱ কৰি থাকিল। কিন্তু এতিয়া? মাকৰ বাধ্যবাধকতা, অসহায়তা আৰু দুখ-কষ্টৰ সন্মুখত ভাগ্যশ্ৰী য়েন নিজৰ দুখটো তুচ্ছ অনুভৱ কৰিছিল।

অলপ সময় তাই মাকৰ কাষত বহি থাকিল। তাৰ পিছত তাই ক’লে, “বাবু ক’ত? ” সৰুৰে পৰা তাই ভায়েক বাবু বুলি মাতিছিল। এইটোৱেই তেওঁক শিকাইছিল।

“নিজৰ কোঠাত থাকিব” মাকে উদাসীনভাৱে ক’লে।

ভাগ্যশ্ৰী কোঠাটোলৈ গৈ বাবুৰ কাষত বহিল। শিলটোৰ ওপৰত ফুলৰ বিচনা এখন ৰোপণ কৰাৰ হেঁপাহত তাই কেইমুহূৰ্তমান সেইখনলৈ চাই থাকিল। তাৰ পাছত সাহস গোটাই তাই ক’লে, “আজিলৈকে এই ঘৰখনে মোক একো দিয়া নাই।” ভনীয়েক আৰু কন্যাক দান কৰাটো অতি গুণগত কাম।

বাবুৱে আচৰিত হৈ তালৈ চাবলৈ ধৰিলে, কাৰণ কাৰো পৰা একো বিচৰাটো তাইৰ স্বভাৱ নাছিল।

কি কোৱা বা? কি দিম,’ বাবুৱে সুধিলে।

“মনৰ শান্তি” তাই ক’লে।

বাবু নিমাত হৈ থাকিল। বাবুৰ মুখৰ ভাবটো পঢ়ি তেওঁ আৰু ক’লে, “চা বাবু, আমি দুয়ো ইয়াতেই ডাঙৰ হৈছো।” কিন্তু, মনত আছেনে? মা আৰু দেউতাৰ সকলো মনোযোগ আগতে তোৰ ওপৰত আছিল। তই তেওঁলোকৰ বাবে সকলো। তেওঁলোকৰ বিশ্বাসক সন্মান কৰ। মনৰ শান্তি পাম। তাই অলপ সময় থমকি ৰ’ল আৰু তাৰ পিছত ক’লে, “মনত আছেনে? আগতে মায়ে তোক গোপনে চকলেট খাবলৈ টকা দিছিল। মই সুধিলে মাই কৈছিল ক’ব, ‘তই বাবুৰ লগত নিজকে কেলে মিলাইছ? সি মোৰ ল’ৰা, যি মোক আজীৱন চোৱা-চিতা কৰিব।’ আৰু মই নিমাত হৈ থাকিছিলো। বাবু, মাৰ এই মৰমক সন্মান কৰ। আগতে তেওঁৰ কু-অভিপ্ৰায়ৰ বাবে আৰু এতিয়া তেওঁৰ অসহায়তাৰ বাবে মোৰ দুখ লাগিছিল। মোৰ সময়ত দুখ ৰৈ গ’ল।

“কি কৈছা, মই বুজিব পৰা নাই” বাবুৱে কিছু বিৰক্তিৰে ক’লে, “মাৰ কি হেৰাই গৈছে? ঔষধ, উপযুক্ত খাদ্য-পানীয়, সকলো হৈ আছে। কি নোহোৱা হৈছে?

“অন্তৰংগতাৰ অভাৱ” ভাগ্যশ্ৰীৰ চুটি উত্তৰ।

‘চোৰ বলে জোৰ ছে’ প্ৰবাদটো বিখ্যাত। বাবুৱে হুমুনিয়াহ কাঢ়ি ক’লে, “হয়, মোৰ ভুল হৈছে।” কিন্তু তুমি কি ঘনিষ্ঠতা দেখুৱালা? আজিও কোনোবাই ভাগ্যশ্ৰীৰ কেনেকুৱা বুলি সুধিলে এনে লাগে যেন তেওঁ কটুক্তিৰে সুধিছে।

বাবুৰ কথাই তাইক বিন্ধি পেলালে। চকু দুটা আৰ্দ্ৰ হৈ পৰিল। কিন্তু লাহে লাহে তাই ক’বলৈ ধৰিলে, “হয়, মই এটা ভুল কাম কৰিছো।” তহঁতৰ দ্বাৰা হাৰাশাস্তি হোৱাৰ পিছতো মই আত্মহত্যা কৰা নাছিলো, বৰঞ্চ জীৱন বিচাৰিছিলো, এইটোৱেই ভুল নহয়নে?

বাবু নিমাত হৈ থাকিল।

“চা বাবু” তাই হুৰহুৰাই মাতেৰে ক’লে, “তৰ্ক নকৰিবি।” মই মাত্ৰ এটা কথা জানো যে মা দেউতাৰ ইমান অন্যায় সহ্য কৰাৰ পিছতো মই মোৰ মনটো লেতেৰা কৰা নাছিলো। তেনেহ’লে তোৰ কি অভিযোগ যে সুখ-দুখত থাকিও তেওঁলোকৰ অৱস্থাৰ কথাও সুধিব সময় নাই ? ঔষধতকৈ Harmony ৰ প্ৰভাৱ বেছি।

“কোনে কৈছে তেনেকৈ” সুৰ সলনি কৰি বাবুৱে ক’লে,

“কোনে অভিযোগ কৰে? কি নহয়? তই সকলো কথা জান কোনটো দিন যেতিয়া দেউতাই মোক গালি নিদিলে ? চৰকাৰী চাকৰি নাপালে, অসাৰ বিশেষণেৰে অলংকৃত কৰি থাকিব। অতীতক উভালি পেলাই ঘৰত হুলস্থুলৰ সৃষ্টি কৰে। ঘৰৰ শান্তি বিঘ্নিত হৈছে।” তাই চকুপানী মচিবলৈ ধৰিলে।

কথা যেতিয়া দেউতাকে শুনিলে তেতিয়া ৰুমৰ ভিতৰলৈ আহি ভাগ্যশ্ৰীক চিঞৰি ক’লে, “আমাৰ ঘৰৰ বিষয়ত মাত দিবলৈ তই কোন?” এইটো মোৰ ল’ৰা, সি আমাক লাথি মাৰিব মাৰক, কিন্তু কবলৈ তই কোন?”

বিষয়টো ক’ৰ পৰা পালেগৈ? ভাগ্যশ্ৰীৰো খং উঠিল। তাই একো কোৱা নাছিল, মাথোঁ খঙেৰে দেউতাকৰ ফালে চাই থাকিল। দেউতাই চিঞৰি থাকিল, “তই তোৰ ঘৰত সুখী হৈ থাক।” আমাৰ ঘৰৰ বিষয়ত কথা কোৱাৰ কোনো অধিকাৰ নাই।

‘আমাৰ ঘৰ?

‘দেউতাৰ ঘৰ?

বাবুৰ ঘৰ? মোৰ আগতেও নাছিল। আৰু এতিয়া? বিয়াৰ পিছত?’ ভাগ্যশ্ৰীয়ে মনতে চিন্তা কৰি আছিল।

দেউতাই কথা কোৱা দেখি মাকে মাতটো বঢ়াই দিলে। ভাগ্যশ্ৰী মাকৰ ওচৰলৈ গ’ল। মাকে কান্দি কান্দি ক’লে, “কোনোৱে সময় সলনি কৰিব নোৱাৰে ? মোৰ ভাগ্যত দুখ আছে, সেইবাবেই ইজনে সিজনৰ লগত কাজিয়া কৰে । তই মোৰ বাবে অপ্ৰয়োজনীয়ভাৱে চিন্তা কৰ। ইয়াত তোক কোনেও শলাগ লোৱা নাই, তেন্তে তই ইয়াত কিয় আছ।’ এই কথা কৈ মাকে কান্দি উঠিল।

পিতৃৰ প্ৰতি সৃষ্টি হোৱা খং মাতৃত্বত বিলীন হৈ গ’ল। কিছু সময় মূৰটো তললৈ নমাই বহি থাকিল ভাগ্যশ্ৰী। চকুৰ পৰা চকুলো বৈ থাকিল। হঠাৎ তাই উঠি বাবুক ক’লে, “মা মোৰো হয়।” যদি তেওঁৰ অৱস্থাৰ উন্নতি নহয় তেন্তে মই জোৰকৈ তেওঁক মোৰ লগত লৈ যাম” বুলি কৈ তাই আঁতৰি গ’ল।

স্থানীয়তাত তেওঁৰ ঘনিষ্ঠ বন্ধু কুণ্ডন আছিল। বাবুৰ বন্ধুও আছিল। ভাগ্যশ্ৰীক দুখী হৈ ঘূৰি অহা দেখি সি তাইৰ পিছে পিছে দৌৰি গ’ল, “বা, অ’ বা।”

ভাগ্যশ্ৰীয়ে পিছলৈ ঘূৰি চালে। ওঁঠত ভুৱা হাঁহি এটা বিয়পাই তাই নিজৰ সুস্থতাৰ কথা সুধিবলৈ ধৰিলে। তেওঁ গম পালে যে সি ফিজিঅ’থেৰাপিৰ জৰিয়তে চিকিৎসা আৰম্ভ কৰিছে। তাইৰ দুখী চকু দুটা জিলিকি উঠিল। অনুৰোধৰ মাতেৰে ক’লে, “ভাই, মোৰ মাকো চাবা।”

খুৰী? হয়, পৰিস্থিতি ভাল নহয় বুলি শুনিছো, কিন্তু কোনেও মোক তেওঁৰ কথা কোৱা নাই।” কুণ্ডনে কলে।

“মই ঠিকেই কৈছো” ভাগ্যশ্ৰীয়ে উদ্বিগ্ন হৈ ক’লে।

দুয়ো দুই মুহূৰ্ত নিমাত হৈ থাকিল। কিবা এটা চিন্তা কৰি ভাগ্যশ্ৰীয়ে আকৌ ক’লে, “কিন্তু ভাই, মই তোমাক পঠাইছো বুলি নক’বা।” অন্যথা সকলোৱে মাক চিকিৎসা কৰিবলৈ নিদিব।

“কিন্তু, কিন্তু মই কি ক’ম?”

“অৰ্থাৎ তুমি বাবুৰ বন্ধু, সেইবাবেই মানৱতাৰ বাবে। আৰু হয়।’- মানিবেগৰ পৰা এহাজাৰ টকা উলিয়াই ভাগ্যশ্ৰীয়ে ক’লে, “তুমি মোৰ ঠিকনা লিখা, মোৰ ঘৰলৈ আহি তোমাৰ মজুৰি লোবা।”

কুণ্ডনে তাইৰ ফালে চাই থাকিল। ভাগ্যশ্ৰীৰ চকুত কৃতজ্ঞতা জিলিকি উঠিল, তাই ক’লে, “ভাই, মই তোমাৰ সহায় মনত ৰাখিম।” মাক ঠিক কৰি দিয়া।

কুণ্ডনে মূৰ দুপিয়াই কৈছিল, “ঠিক আছে।”

দুমাহৰ পাছত তাই পুনৰ মাতৃগৃহলৈ আহিল।যদিও তাই কুন্দনৰ পৰাই গম পাইছিল যে মাকৰ অৱস্থাৰ বহুত উন্নতি হৈছে, তথাপিও তাইৰ চাবলৈ মন গৈছিল। ভাগ্যশ্ৰীৰ মনত এটা অজান ভয় আছিল। যেন কোনোবাই আন কাৰোবাৰ ঘৰত সোমাইছে, সেইটোও চুৰি। ঘৰটো ওচৰ চাপি অহাৰ লগে লগে তাৰ খোজৰ গতি লেহেমীয়া হৈ আহিল আৰু হৃদস্পন্দন বাঢ়ি আহিল।

তাত উপস্থিত হোৱাৰ পাছত বাৰাণ্ডালৈ চালে। মা, দেউতা আৰু দেউতা আৰু বাবু তিনিওজনে বহি চাহ খাই আছিল। সকলোৱে সুখী হৈ আছিল। নিজৰ মাজতে কথা পাতি থাকোঁতে দুয়ো হাঁহি আছিল। ভাগ্যশ্ৰীয়ে এনে দৃশ্য প্ৰায়েই দেখা নাপালেহেঁতেন। ভাগ্যশ্ৰী তাতেই ৰৈ গ’ল। তাই ভায়েকৰ পৰা ‘মনr4 শান্তি’ বিচাৰিছিল, ভায়েকে সেইটো দিলে। মাক-দেউতাকৰ পৰা পোৱা অৱহেলা তেওঁৰ দুখ আছিল যদিও এই ‘মন শান্তি’ আছিল তেওঁৰ সুখ।

‘ঠিক আছে,’ তাই ভাবিলে, মই কেতিয়াও এই ঘৰৰ বাবে নিৰ্ধাৰিত নাছিলোঁ। তেনেহ’লে মই মোৰ ঠাই কিয় বিচাৰিম? আজি মনত শান্তি পালোঁ, ইয়াতকৈ ডাঙৰ উপহাৰ কি হ’ব পাৰে। মনত শান্তি লৈ তাই তাৰ পৰা উভতি আহিল, কেতিয়াও নিমন্ত্ৰণ নোহোৱাকৈ নাযাও।

ওলাই আহি তাই আৰ্দ্ৰ চকুৰে নিজৰ মাতৃগৃহলৈ চাই আছিল। অনিচ্ছাকৃতভাৱে তাইৰ ওঁঠত বিষত হাঁহি এটা আহিল।আঙুলিৰে আঙুলিয়াই তাই পূৰ্ণ মাতেৰে বিৰবিৰাই উঠিল, ‘মই জানো দেউতা, এদিন তুমি মোক নিশ্চয় ফোন কৰিবা।’ মনৰ শান্তি পাই তাই সুখী হৈছিল যদিও মাকৰ বিদ্ৰোহৰ বাবে তাইৰ হৃদয়খনে কান্দিছিল। মনটোক সুধিলে, ‘কিন্তু কেতিয়া মাতিব দেউতাকে?’ মনটোৱেও উত্তৰ দিলে, ‘তেওঁ সোনকালে মাতিব’।

চকু দুটা মচি তাই হঠাৎ ঘূৰি আহি ঘৰৰ ফালে আগবাঢ়ি গ’ল। তাই মনতে ভাবিলে “মোৰ মনত বিশ্বাস আছে, এদিন দেউতাৰ নিশ্চিয় ফোন আহিব, হয়, ফোনটো নিশ্চয় আহিব, মোক ঘৰলৈ মাতিব দেউতাই …

Leave a Comment