সৰুৰে পৰা দেখি অহা JCB ৰ সম্পূৰ্ণ নাম কি জানেনে ? আৰু ইয়াৰ ৰং কেৱল হালধীয়া হে কিয় থাকে ? জানি লওক এই কথা।

আপুনি নিশ্চয় জেচিবিয়ে ধ্বংসাৱশেষ পৰিষ্কাৰ কৰা, এটা অট্টালিকা ভাঙি পেলোৱা আৰু এটা নিৰ্মাণ স্থানত কাম কৰা দেখিছে। মাত্ৰ কেইমাহমানৰ আগতে উত্তৰ প্ৰদেশ আৰু দিল্লীতো চৰ্চা চলিছিল। যেতিয়া ইয়াৰ দ্বাৰা অবৈধ ঘৰ ভাঙি বেদখল আঁতৰোৱা হৈছিল। এই হালধীয়া ৰঙৰ মেচিনে এটা যথেষ্ট পৰিমাণৰ অট্টালিকা ভাঙি পেলায়।

এই সকলোবোৰৰ বাহিৰেও বহু কামত ইয়াৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। কিন্তু আপুনি কেতিয়াবা ভাবিছেনে এই শক্তিশালী আৰু অতি উপযোগী মেচিনটোৰ ৰং কেৱল হালধীয়া কিয়। এই লেখাটোৰ জৰিয়তে আমি আপোনালোকক ইয়াৰ বিষয়ে তথ্য দিম, লগতে আপোনালোকক জনাম যে জেচিবি মেচিনৰ প্ৰকৃত নাম কি-

জেচিবিৰ প্ৰকৃত নাম-

আচলতে আমি যিটো মেচিনক জেচিবি বুলি কওঁ, সেইটো ইয়াৰ নাম নহয় বৰঞ্চ ইয়াক নিৰ্মাণ কৰা কোম্পানীটোৰ নামহে। এই মেচিনটোৰ নাম ‘বেকহ’ লোডাৰ’। ১৯৫৩ চনত জেচিবি কোম্পানীয়ে প্ৰথম বেকহ’ লোডাৰ নিৰ্মাণ কৰে। ইয়াৰ আগতেও ১৯৪৫ চনত এটা মডেল নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল যদিও ইয়াক সলনি কৰা হৈছিল। পিছলৈ ১৯৫৩ চনত নিৰ্মাণ কৰাৰ পিছত ইয়াৰ ৰং নীলা আৰু ৰঙা।

জেচিবিৰ সম্পূৰ্ণ নাম হৈছে ‘Joseph Cyril Bamford’ আৰু কোম্পানীটো জোচেফ চাইৰিল বেমফৰ্ডৰ, যাক চমুকৈ জেচিবি বুলি কোৱা হয়। বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে ইয়াক ষ্টিয়াৰিং ৰিঙৰ সলনি লিভাৰৰ জৰিয়তে চম্ভালিব পৰা যায়। ইয়াৰ এফালে ষ্টিয়াৰিং পোৱা যায়, আনহাতে আনফালে ক্ৰেনৰ দৰে লিভাৰ পোৱা যায়। এই মেচিনত এফালে দেখা পোৱা ডাঙৰ অংশটোক লোডাৰ বোলা হয়। ইয়াৰ জৰিয়তে অতি গধুৰ সামগ্ৰী বা সামগ্ৰীও তুলিব পাৰি।

হালধীয়া ৰঙৰ কাৰণ জানি লওক-

জেচিবি অৰ্থাৎ বেকহ’ লোডাৰৰ ৰং সাধাৰণতে হালধীয়া হয়। এই মেচিনৰ হালধীয়া ৰং ১৯৬৪ চনত আৰম্ভ কৰা হৈছিল। ইয়াক হালধীয়া ৰং দিয়াৰ কাৰণ আছিল নিৰাপত্তাৰ সৈতে জড়িত। প্ৰায়ে নিশাও নিৰ্মাণ স্থানত কাম চলি থাকে। এনে পৰিস্থিতিত এই মেচিনটোক ইয়াৰ দৃশ্যমানতা বজাই ৰাখিবলৈ আৰু কোনো ধৰণৰ দুৰ্ঘটনাৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ হালধীয়া ৰং দিয়া হৈছিল।

কাৰণ হালধীয়া ৰংটো দূৰৰ পৰা সহজে দেখা পোৱা যায়, লগতে আন ৰংতকৈ আন্ধাৰত ইয়াক দেখা পোৱাটোও সহজ। কেৱল জেচিবি মেচিনটোৱেই নহয়, যদি আপুনি লক্ষ্য কৰিছে তেন্তে বেছিভাগ ক্ৰেনৰ ৰংও হালধীয়া। ইয়াৰ আঁৰৰ কাৰণটো আৰু জেচিবিৰ ৰঙৰ আঁৰৰ কাৰণটো প্ৰায় একেই।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। যিকোনো প্ৰতিকাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ আগতে আৰু অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment