মহাদেৱৰ প্ৰিয় ৰুদ্ৰাক্ষৰ উৎপত্তি কেতিয়া আৰু কেনেকৈ হৈছিল জানেনে? জানি লওক এই গোপন ৰহস্য।

মহাদেৱ, যাক দেৱতাৰ দেৱতা বুলি কোৱা হয়, সেই ভগৱান শিৱ আৰু ৰুদ্ৰাক্ষৰ মাজত গভীৰ সম্পৰ্ক আছে। ভগৱান শিৱক লৈ বহুতো পৌৰাণিক কাহিনী প্ৰচলিত। আপুনি নিশ্চয় ভগৱান শিৱক ৰুদ্ৰাক্ষৰ গুটি পিন্ধা দেখিছে। ভগৱান শিৱৰ লগত সংগতি থকাৰ বাবে ৰুদ্ৰাক্ষক অতি পবিত্ৰ বুলি গণ্য কৰা হয়। কেৱল ৰুদ্ৰাক্ষ পিন্ধিলেই জীৱনৰ পৰা সকলো ধৰণৰ বিপদ আঁতৰি যায়। ধৰ্মীয় গ্ৰন্থ অনুসৰি ৰুদ্ৰাক্ষৰ উৎপত্তি হৈছে ভগৱান শিৱৰ চকুলোৰ পৰা। সেইবাবেই ইয়াক ভগৱান শিৱৰ ৰূপ বুলি গণ্য কৰা হয়। জীৱৰ কল্যাণৰ বাবে বহু বছৰ ধৰি ধ্যান কৰি ভগৱান মহাদেৱে চকু মেলিলে, চকুলো পৰিল আৰু পৃথিৱী মাতৃয়ে ৰুদ্ৰাক্ষ গছৰ জন্ম দিলে।

ৰুদ্ৰাক্ষৰ অৰ্থ

হিন্দু ধৰ্মত ৰুদ্ৰাক্ষক অতি পবিত্ৰ বুলি গণ্য কৰা হয়। ৰুদ্ৰাক্ষ দুটা শব্দৰে গঠিত। প্ৰথম শব্দ ৰুদ্ৰ অৰ্থাৎ ভগৱান শিৱ আৰু দ্বিতীয় শব্দ অক্ষ অৰ্থাৎ চকু। ভগৱান শিৱৰ চকুৰ পৰা য’তেই চকুলো পৰিছিল তাতেই ৰুদ্ৰাক্ষ গছ গজিছিল বুলি বিশ্বাস কৰা হয়।

ৰুদ্ৰাক্ষৰ উৎপত্তিৰ লগত জড়িত পৌৰাণিক কাহিনী

দেৱী ভাগৱত পুৰাণৰ মতে ত্ৰিপুৰাসুৰ নামৰ এজন অসুৰে নিজৰ শক্তিক লৈ গৌৰৱ কৰিছিল, যাৰ বাবে তেওঁ দেৱতাসকলক অশান্তি দিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। কোনো দেৱতা বা ঋষিয়ে ত্ৰিপুৰাসুৰৰ সন্মুখত থিয় দিব নোৱাৰিলে। দুখত ব্ৰহ্মা, বিষ্ণু আদি দেৱতাই ত্ৰিপুৰাসুৰৰ আতংকৰ অন্ত পেলাবলৈ প্ৰাৰ্থনা লৈ ভগৱান শিৱৰ ওচৰলৈ গ’ল। দেৱতাৰ এই অনুৰোধ শুনি মহাদেৱে যোগ ভংগীমাত চকু মুদি দিলে। কিছু সময়ৰ পাছত যেতিয়া ভগৱান শিৱই চকু মেলিলে, চকুৰ পৰা চকুলো ওলাবলৈ ধৰিলে।

বিশ্বাস কৰা হয় যে য’তেই ভগৱান শিৱৰ চকুলো পৰিল তাতেই ৰুদ্ৰাক্ষ গছ গজিছিল। ৰুদ্ৰাক্ষ মানে শিৱৰ তৃতীয় চকু। সেইবাবেই এই গছবোৰৰ ওপৰত অহা ফলবোৰক ‘ৰুদ্ৰাক্ষ’ বুলি কোৱা হৈছিল। ইয়াৰ পিছত ভগৱান শিৱই ত্ৰিপুৰাসুৰক ত্ৰিশূৰেৰে বধ কৰি পৃথিৱী আৰু দেৱলোকক তেওঁৰ অত্যাচাৰৰ পৰা মুক্ত কৰে।

আন এক কিংবদন্তি অনুসৰি যেতিয়া মাতা সতীয়ে হাৱন কুণ্ডত জপিয়াই আত্মদহন কৰিছিল আৰু মহাদেৱ বিচলিত হৈ নিজৰ জ্বলি যোৱা শৰীৰৰ সৈতে শোকত ত্ৰিজগতত বিচৰণ কৰিছিল। কোৱা হয় যে শিৱৰ বিলাপত য’তেই ভগৱান শিৱৰ চকুলো পৰিল তাতেই ৰুদ্ৰাক্ষ গছ গজি উঠিছিল।

ৰুদ্ৰাক্ষ পৰিধানৰ নিয়ম

  1. ৰুদ্ৰাক্ষ পৰিধান কৰা ব্যক্তিজনে প্ৰতিদিনে ভগৱান শিৱক পূজা কৰিব লাগে।
  2. কেতিয়াও আন কাৰোবাৰ পিন্ধা ৰুদ্ৰাক্ষ পিন্ধিব নালাগে, আন কাৰোবাৰ ওচৰতো আপোনাৰ ৰুদ্ৰাক্ষ থাকিব নালাগে।
  3. ৰুদ্ৰাক্ষৰ ৰোজাৰী বনাওঁতে মনত ৰাখিব যে তাত কমেও ২৭টা গুটি থাকিব লাগিব।
  4. কেতিয়াও লেতেৰা হাতেৰে ৰুদ্ৰাক্ষক স্পৰ্শ নকৰিব। গা ধোৱাৰ পিছতহে ৰুদ্ৰাক্ষ পৰিধান কৰিব।
  5. সদায় কেৱল ৰঙা বা হালধীয়া সূতাৰে ৰুদ্ৰাক্ষ পিন্ধিব। কেতিয়াও ক’লা সূতাত পিন্ধিব নালাগে।
  6. যদি আপুনি ৰুদ্ৰাক্ষ পিন্ধিছে তেন্তে তামসিক খাদ্য গ্ৰহণ নকৰিব। তেনে কৰিলে আপোনাৰ ক্ষতিহে হ’ব।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment