PPF আঁচনিত পইচা জমা থোৱা সকলৰ বাবে আছে ভাল খবৰ। চৰকাৰে দিব নেকি 42 লাখ টকা ?? জানক প্ৰকৃত খবৰ।

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ পিপিএফ আঁচনি সন্দৰ্ভত ৰাইজৰ মাজত উন্মাদনা। এয়া চৰকাৰৰ এনে এক আঁচনি, য’ত বিনিয়োগকাৰীয়ে এবাৰতে লাখ লাখ টকাৰ পুঁজি পায়। আজি আমি আপোনালোকক ক’ম যে PPF আঁচনিত আপুনি কেনেকৈ সম্পূৰ্ণ 42 লাখ টকা পাব। হয়… চৰকাৰী নিশ্চয়তাৰ লগতে ইয়াত ধনৰ নিৰাপত্তাও উপলব্ধ। ৰাজহুৱা ভৱিষ্যদ্বাণী পুঁজি এটা উত্তম বিকল্প।

বিনিয়োগৰ বাবে PPF হৈছে সৰ্বোত্তম বিকল্প

দীৰ্ঘম্যাদী অনুযায়ী ধন বিনিয়োগ কৰিবলৈ PPF আঁচনি সৰ্বোত্তম বিকল্প। ইয়াত প্ৰতি বছৰে ডেৰ লাখ টকা পৰ্যন্ত বিনিয়োগ কৰিব পাৰিব। ইয়াত আপুনি চক্রবৃদ্ধি সুতৰ সুবিধা পায়। ইয়াৰ লগতে বজাৰৰ উত্থান-পতনে এনে চৰকাৰী আঁচনিৰ ওপৰত কোনো প্ৰভাৱ পেলোৱা নাই।

৪২ লাখ টকা কেনেকৈ পাব

যদি আপুনি প্ৰতিমাহে ৫০০০ টকা PPF আঁচনিত বিনিয়োগ কৰে। গতিকে গোটেই বছৰটোৰ বাবে আপোনাৰ বিনিয়োগ হ’ব ৬০ হাজাৰ টকা। যদি আপুনি ইয়াক ১৫ বছৰৰ বাবে বিনিয়োগ কৰে, তেন্তে মেচিউৰিটিৰ সময়ত আপোনাৰ ধন হ’ব ১৬,২৭,২৮৪। যদি আপুনি ৫-৫ বছৰৰ ম্যাদত আগন্তুক ১০ বছৰৰ বাবে জমা ধন বৃদ্ধি কৰে, তেন্তে ২৫ বছৰৰ পিছত আপোনাৰ পুঁজি প্ৰায় ৪২ লাখ (৪১,৫৭,৫৬৬ টকা) হ’ব। ইয়াত আপোনাৰ অৱদান ১৫,১২,৫০০ টকা আৰু সুতৰ আয় হ’ব ২৬,৪৫,০৬৬ টকা।

ক’ত একাউণ্ট খুলিব পাৰি

নূন্যতম ৫০০ টকাৰে পাব্লিক প্ৰভিডেণ্ট ফাণ্ড আঁচনিত বিনিয়োগ আৰম্ভ কৰিব পাৰিব। আপোনাৰ ওচৰৰ ডাকঘৰ বা বেংকৰ পৰা যিকোনো ঠাইতে খুলিব পাৰিব। ২০২৩ চনৰ ১ জানুৱাৰীৰ পৰা এই আঁচনিখনত চৰকাৰে ৭.১ শতাংশ হাৰত সুতৰ সুবিধা প্ৰদান কৰি আছে আৰু পিপিএফ আঁচনিৰ মেচিউৰিটি ১৫ বছৰৰ পাছত।

লগতে ব্লক বৃদ্ধি কৰাৰ সুযোগ আছে

আপোনাৰ ওচৰৰ এই আঁচনিৰ একাউণ্টধাৰীয়ে ৫-৫ বছৰৰ ব্লকত বৃদ্ধি কৰিবলৈ আবেদন কৰিব পাৰিব। ইয়াত তেওঁ অৱদান আগবঢ়াই নিয়াৰ বা নকৰাৰ বিকল্পও পায়।

ঋণৰ বাবেও আবেদন কৰিব পাৰে

PPF আঁচনিতো আপুনি কৰ ৰেহাইৰ সুবিধা পায়। এই আঁচনিখনত আপুনি ধাৰা ৮০চিৰ অধীনত কৰ ৰেহাইৰ সুবিধা ল’ব পাৰিব। এই আঁচনিৰ সুতৰ জৰিয়তে উপাৰ্জন কৰা ধনৰাশিও কৰমুক্ত। এই আঁচনিখনত ৫ বছৰ সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত ঋণৰ বাবেও আবেদন কৰিব পাৰিব।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। যিকোনো প্ৰতিকাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ আগতে আৰু অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment