এটা সৰু ভুলৰ বাবে ঋষিৰ অভিশাপ লাভ কৰি পৃথিৱীত দাসৰ জীৱন কটাইছিল যমৰাজে… জানক এই গোপন ৰহস্য।

কেৱল আমি মানুহেই নহয়, দেৱতাসকলেও অজানিতে ভুল কৰে, যাৰ বাবে তেওঁলোকেও শাস্তি পায়। যমৰাজৰ ক্ষেত্ৰতো একেধৰণৰ ঘটনা ঘটিছিল, যাৰ শাস্তি আছিল যে তেওঁ পৃথিৱীত জন্ম ল’ব লাগিব। কোৱা হয় যে যেতিয়াই ধৰ্মৰ ক্ষতি হয় আৰু অধৰ্ম বাঢ়ি যায়, তেতিয়াই দেৱ-দেৱীয়ে সময়ে সময়ে পৃথিৱীত মানুহৰ ৰূপত জন্ম লৈছিল। ঈশ্বৰ পৃথিৱীত নিজৰ শাৰীৰিক ৰূপত আবিৰ্ভাৱ হয়।

যদি আমি ভগৱান বিষ্ণুৰ অৱতাৰৰ কথা কওঁ, তেন্তে এতিয়ালৈকে তেওঁ ২৩টা অৱতাৰ লৈছে, য’ত ভগৱান বিষ্ণুৱে মৎস্য অৱতাৰ, কুৰ্মা অৱতাৰ, বৰাহ অৱতাৰ, নৰসিংহ অৱতাৰ, বামন অৱতাৰ, পৰশুৰাম অৱতাৰ, ৰাম অৱতাৰ, কৃষ্ণ অৱতাৰ আৰু বুদ্ধ হিচাপে অৱতাৰ লৈছে।
লৈছে কোৱা হয় যে ভগৱান বিষ্ণুৰ চৌবিশতম অৱতাৰ কলিযুগত ‘কল্কি অৱতাৰ’ হিচাপে এতিয়াও সংঘটিত হোৱা নাই।

কিন্তু আপুনি জানেনে যে মৃত্যুৰ খবৰ ৰখা যমৰাজেও পৃথিৱীত অৱতাৰ লৈছিল। যদি নাজানে, তেন্তে আজি আমি আপোনালোকক ক’ম যে মৃত্যুৰ দেৱতা বুলি কোৱা যমৰাজে কিয়, কেতিয়া আৰু কাৰ ৰূপত অৱতাৰ ল’বলগীয়া হৈছিল।

মৃত্যুৰ পিছত যমৰাজে আমাক মানুহক মৃত্যুৰ পিছত অৰ্থাৎ স্বৰ্গ বা নৰক আমাৰ কৰ্ম অনুযায়ী আমাৰ স্থান দিয়ে, কিন্তু এবাৰ এনেকুৱা কিবা এটা ঘটিল যে মৃত্যুৰ দেৱতা যমে নিজেই পৃথিৱীত অৱতাৰ ল’বলগীয়া হ’ল। আহক আমি জানো যে যমৰাজে নিজেই নিজৰ ভুলৰ শাস্তি পাবলৈ পৃথিৱীত মানৱ ৰূপত জন্ম ল’ব লগা হৈছিল।

অভিশাপৰ কাৰণে পৃথিৱীত জন্ম

বিশ্বাস কৰা হয় যে যিকোনো মানুহৰ মৃত্যুৰ পিছত যমদুটসকলে মানুহক মৃত্যুৰ দেৱতা যমৰাজৰ ওচৰলৈ লৈ যায় তেওঁলোকৰ কৰ্ম অনুযায়ী ফল দিবলৈ, কিন্তু আপুনি কেতিয়াবা ভাবিছেনে যে দণ্ডাধীশ যমৰাজেও কোনো এজনৰ ফল বহন কৰিব লাগিব ভুল।এইটোৰ বাবে পৃথিৱীলৈ আহিব লাগিব। আচৰিত কিন্তু সঁচা, এবাৰ ঋষিৰ অভিশাপৰ বাবেই যমৰাজে নিজৰ ভুলৰ শাস্তি বহন কৰিবলৈ নিজেই পৃথিৱীত মানুহৰ ৰূপত জন্ম ল’বলগীয়া হৈছিল।

যমৰাজৰ অৱতাৰ কাহিনীঃ

কোৱা হয় যে মহাভাৰত যুগত মণ্ডৱ নামৰ এজন ঋষিক ভুলতে চুৰিৰ বাবে ৰজাই ফাঁচী দিয়াৰ শাস্তি দিছিল, শাস্তি শুনি ৰজাৰ সৈন্যই তেওঁক ক্ৰুচত ফাঁচী দিছিল, কিন্তু এটা আচৰিত কথা ঘটিছিল।যেতিয়া তেওঁ নকৰিলে ক্ৰুচত দিয়াৰ কেইদিনমান পিছতো ৰজাই উপলব্ধি কৰিলে যে হয়তো তেওঁ ভুল সিদ্ধান্ত লৈছে। ততাতৈয়াকৈ মণ্ডৱ ঋষিক নমাই ভুলৰ বাবে ক্ষমা খুজি শ্ৰদ্ধাৰে ৰাজপ্ৰসাদৰ পৰা বিদায় দিলে।

এই মহাত্মা হিচাপে জন্ম লৈছিল

ৰজাৰ ৰাজপ্ৰসাদ এৰি মাণ্ডৱ ঋষি যমৰাজৰ ওচৰ পালেহি আৰু তেওঁ যমৰাজক সুধিলে, মই কি অপৰাধ কৰিলোঁ, যাৰ বাবে মই এটা ডাঙৰ শাস্তি পালোঁ, এনেকৈয়ে কষ্ট ভোগ কৰিবলগীয়া হ’ল, কিন্তু ওহুৰৰ মৃত্যুও নহ’ল। তেতিয়া যমৰাজে ঋষিক ক’লে যে যেতিয়া আপুনি ১২ বছৰ বয়সত এটা মহৰ ঠেংত ডোঙাটো বিন্ধিছিল, যাৰ বাবে ই বহুত কষ্ট ভোগ কৰিবলগীয়া হৈছিল, মাথোঁ তাৰ বাবেই আপুনি ইমান কষ্ট ভোগ কৰিবলগীয়া হৈছিল।

তেতিয়া ঋষিৰ বহুত খং উঠিছিল আৰু… ক’লে যে ১২ বছৰীয়া শিশু এটাৰ ধৰ্ম আৰু অধৰ্মৰ জ্ঞান নাই, আৰু তুমি মোক এটা সৰু অপৰাধৰ বাবে ইমান ডাঙৰ শাস্তি দিলা, মণ্ডৱ ঋষিৰ খং উঠিল আৰু তেওঁ লগে লগে যমৰাজক অভিশাপ দিলে। কলে যে ভৱিষ্যতে শূদ্ৰ যোনিত দাসীৰ ঘৰত জন্ম লব আৰু সাধাৰণ মানুহে সন্মুখীন হ’বলগীয়া সকলো বিপদৰ সন্মুখীন হ’ব। ইয়াৰ পিছত ঋষিৰ অভিশাপৰ বাবে মহাভাৰত যুগত যমৰাজৰ বিদূৰ হিচাপে জন্ম হয়।

বিদুৰ মহাভাৰত যুগৰ এজন মহান দাৰ্শনিক আৰু গুৰুত্বপূৰ্ণ চৰিত্ৰ আছিল। তেওঁ হস্তিনাপুৰৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী, কৌৰৱ আৰু পাণ্ডৱৰ ককাক আৰু ধৃতৰাষ্ট্ৰ আৰু পাণ্ডুৰ ভাতৃ, বিদূৰ আছিল অতি জ্ঞানী, তেওঁও নিজৰ নীতিৰ জৰিয়তে মহাভাৰত যুদ্ধ বন্ধ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল, যদিও তেওঁ ৰোধ কৰাত ব্যৰ্থ হৈছিল।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। যিকোনো প্ৰতিকাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ আগতে আৰু অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment