কোন সময়ত খোজ কাঢ়িলে পোৱা যায় অধিক সুফল ? ৰাতিপুৱা নে আবেলি ?

আমি সকলোৱে জানো যে খোজ কঢ়াটো স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি উপকাৰী। খোজ কাঢ়িলে শৰীৰ ফিট হৈ থাকে আৰু বহু ৰোগৰ আশংকা নাইকিয়া হয়। স্বাস্থ্য আৰু জীৱন দুয়োটা জীৱনশৈলীৰ পৰিপূৰক। বেয়া জীৱনশৈলীৰ বাবে ৰোগে সকলো বয়সৰ লোকক নিজৰ কবলত লৈছে। ইয়াৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ বিশেষজ্ঞসকলে ৰাতিপুৱা আৰু গধূলি খোজ কাঢ়িবলৈ পৰামৰ্শ দিয়ে। ইয়াৰ উপৰিও ই অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ, কাৰণ যদি আপুনি এই কাম কৰি আছে, তেন্তে ওজন আৰু মানসিক চাপ কম হ’ব, লগতে আপুনি সতেজ আৰু পৰিষ্কাৰ বতাহ উপভোগ কৰিব পাৰিব। বেছিভাগ মানুহেই মৰ্নিং ৱাকক ভাল বুলি গণ্য কৰে, কিন্তু আপুনি জানেনে যে সন্ধিয়া খোজ কাঢ়িলে আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে বহুতো অলৌকিক উপকাৰ হ’ব পাৰে। সন্ধিয়া খোজ কঢ়াৰ স্বাস্থ্যৰ উপকাৰিতাৰ বিষয়ে জানো আহক।

সন্ধিয়া খোজ কঢ়াটো কিয় গুৰুত্বপূৰ্ণ ?

১) টোপনি ভাল: হেল্থলাইনৰ খবৰ অনুসৰি সন্ধিয়া মধ্যমীয়া খোজ কাঢ়িলে আপোনাৰ টোপনিৰ মান উন্নত হ’ব পাৰে। কাৰণ দিনত প্ৰাকৃতিক পোহৰৰ সংস্পৰ্শলৈ আহিলে আপোনাৰ শৰীৰে সন্ধিয়া মেলাটনিন উৎপন্ন কৰে, যিয়ে আপোনাৰ মগজুৱে টোপনিৰ সময় হোৱাৰ সংকেত দিয়ে। সন্ধিয়া বাহিৰত খোজ কাঢ়িলে শৰীৰৰ স্বাভাৱিক চাৰ্কেডিয়ান ছন্দ শক্তিশালী কৰিব পাৰি। ইয়াৰ বাবে ৰাতি আৰামদায়ক টোপনি যাব পাৰে।

২) মানসিক চাপ নাইকিয়া হ’ব: আলোক তিৱাৰীৰ মতে খোজ কঢ়াই মানসিক চাপ কমোৱাৰ এক উত্তম উপায় আৰু সন্ধিয়াৰ আগতীয়াকৈ খোজ কঢ়াটো ফলপ্ৰসূ হ’ব পাৰে। কৰ্মস্থলী বা স্কুলত দীঘলীয়া দিন কটাবলগীয়া হোৱাৰ পিছত বাহিৰত খোজ কাঢ়িলে মানসিক চাপমুক্ত হোৱাৰ লগতে মনটো শান্ত হ’ব পাৰে।

৩) মেজাজ ভাল: শাৰীৰিক প্ৰশিক্ষণৰ প্ৰশিক্ষকৰ মতে নিয়মীয়া ব্যায়ামে মেজাজ বৃদ্ধি আৰু হতাশা আৰু উদ্বেগৰ লক্ষণ হ্ৰাস কৰাৰ বাবে উপকাৰী বুলি প্ৰমাণিত হৈছে। সন্ধিয়াৰ আগতীয়াকৈ খোজ কাঢ়িলে আপোনাক শুদ্ধ বতাহৰ ব্যৱস্থা কৰি ভাল অনুভৱ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

৪) হৃদযন্ত্ৰ ফিট হৈ থাকিব: খোজ কঢ়াটো কম প্ৰভাৱৰ ব্যায়াম। ই ৰক্তচাপ কমোৱাত সহায় কৰে, হৃদযন্ত্ৰ শক্তিশালী কৰে আৰু ৰক্ত সঞ্চালন উন্নত কৰে। এক গৱেষণাৰ মতে প্ৰতিদিনে ১৫ হাজাৰ খোজ খোজ কাঢ়িলে হৃদৰোগৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস পায়। কাৰণ, যিমানেই খোজ কাঢ়িব সিমানেই আপোনাৰ তেজৰ সঞ্চালন বৃদ্ধি পায় আৰু কলেষ্টেৰলৰ মাত্ৰা নিয়ন্ত্ৰণ থাকে।

৫) শক্তি বৃদ্ধি কৰিব: শক্তি কম অনুভৱ কৰিলে খোজ কঢ়াটো বিপৰীতমুখী যেন লাগিব পাৰে যদিও গৱেষণাৰ পৰা দেখা গৈছে যে ৱৰ্কআউটে শক্তিৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। ডেস্ক বা ক্লাছত বহি দীঘলীয়া দিনটোৰ পিছত অলপ অতিৰিক্ত ৱৰ্কআউট কৰি শৰীৰটো জগাই তোলাৰ বাবে সন্ধিয়াৰ আগতীয়াকৈ খোজ কঢ়াটো এটা ভাল উপায়।

৬) ওজন নিয়ন্ত্ৰণত সহায়ক: খোজ কঢ়াটো ওজন নিয়ন্ত্ৰণৰ এক ফলপ্ৰসূ উপায় হ’ব পাৰে বা আনকি কেইপাউণ্ডমান ওজন কমোৱাৰো এক ফলপ্ৰসূ উপায় হ’ব পাৰে। সন্ধিয়াৰ আগতীয়াকৈ খোজ কাঢ়িলে কেলৰি বাৰ্ন কৰাত সহায় কৰিব পাৰে আৰু বিপাকীয় ক্ৰিয়া উন্নত কৰি আপোনাৰ ওজন হ্ৰাসৰ লক্ষ্যৰ সৈতে ট্ৰেকত থাকিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও ই লোভ কমোৱাত সহায় কৰিব পাৰে, যাৰ ফলত হজম শক্তি উন্নত হ’ব পাৰে।

৭) মগজুৰ কাৰ্য্যক্ষমতা উন্নত কৰেঃ এজন শাৰীৰিক প্ৰশিক্ষণৰ প্ৰশিক্ষকৰ মতে খোজকাঢ়িলে জ্যেষ্ঠসকলৰো জ্ঞানগত স্বাস্থ্য আৰু স্মৃতিশক্তি উন্নত কৰিব পাৰি। সন্ধিয়াৰ আগতীয়াকৈ খোজ কাঢ়িলে মানসিক চাপৰ পৰা উপশম ঘটাই মগজুলৈ তেজৰ সোঁত বৃদ্ধি কৰি ফিট হৈ থাকিবলৈ সহায় কৰিব পাৰে।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। যিকোনো প্ৰতিকাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ আগতে আৰু অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment