ফেক্টৰি আৰু কাৰখানাৰ চাদৰ উপৰত ঘুৰি থকা এই বস্তু টো কি জানেনে ? ইয়াৰ কাম কি ? নজনা সকলে জানি লওক।

আমি সকলোৱে আমাৰ চৌপাশে এনে বহু কথা দেখিবলৈ পাওঁ, যিবোৰৰ বিষয়ে আমি জানিব বিচাৰো কিন্তু ইচ্ছা কৰাৰ পিছতো জানিবলৈ অক্ষম। এনেবোৰ কথাত এটা কথা যথেষ্ট সাধাৰণ যিটো যোৱা কেইবছৰমানৰ পৰা দেখা গৈছে। হয়, আপুনিও নিশ্চয় আপোনাৰ চাৰিওফালে থকা কাৰখানাৰ চালত ষ্টেইনলেছ ষ্টীলৰ সৰু সৰু গম্বুজবোৰ দেখিছে। সূৰ্যৰ পোহৰত অতি উজ্জ্বল দেখা এই গম্বুজটোক আপুনি বেছিভাগেই ইফালে সিফালে ঘূৰি ফুৰা দেখিব। কিন্তু আপুনি জানেনে ই কি আৰু ইয়াৰ কাম কি?

টাৰ্বো ভেন্টিলেটৰৰ বাহিৰেও এই সঁজুলিটোক আন বহু নামেৰে জনা যায়, কাৰখানাৰ চাদত ঘূৰ্ণনশীল গম্বুজৰ দৰে দেখা এই বস্তুটোক টাৰ্বো ভেন্টিলেটৰ বুলি কোৱা হয়। ইয়াৰ উপৰিও ইয়াক Air Ventilator, Turbine Ventilator, Roof Extractor আদি বহুতো নামেৰে জনা যায়। বৰ্তমান টাৰ্বো ভেন্টিলেটৰ কেৱল কাৰখানা আৰু ডাঙৰ ষ্ট’ৰতে নহয়, অন্যান্য চৌহদতো স্থাপন কৰা হৈছে। এতিয়া বহু ডাঙৰ ৰেল ষ্টেচনৰ চাদতো ইয়াক ঘূৰি ফুৰা দেখা যায়।

টাৰ্বো ভেণ্টিলেটৰৰ মূল কাম কি

ছাদত স্থাপন কৰা টাৰ্বো ভেণ্টিলেটৰৰ ফেনবোৰ মধ্যমীয়া গতিৰে চলি থাকে। ইহঁতৰ মূল কাম হ’ল কাৰখানা বা চৌহদৰ ভিতৰত উপস্থিত থকা গৰম বতাহক ছাদৰ মাজেৰে বাহিৰ কৰা। যেতিয়া ই গৰম বতাহ বাহিৰ কৰে, তেতিয়া খিৰিকী-দুৱাৰৰ পৰা অহা সতেজ আৰু প্ৰাকৃতিক বতাহ কাৰখানাবোৰত বহু সময় থাকে, যাৰ ফলত কৰ্মচাৰীসকলে বহুত সকাহ পায়। টাৰ্বো ভেন্টিলেটৰে গৰম বতাহ বাহিৰ কৰাৰ লগতে কাৰখানাৰ পৰা অহা দুৰ্গন্ধ বাহিৰ কৰাৰ কাম কৰে। কেৱল এয়াই নহয়, বতৰ সলনি হ’লে ভিতৰৰ আৰ্দ্ৰতাও বাহিৰ কৰি দিয়ে।

এই আমোদজনক তথ্য বন্ধু-বান্ধৱীৰ সৈতেও শ্বেয়াৰ কৰক।আমি আশা কৰিছো যে এতিয়া যেতিয়াই আপুনি Turbo Ventilator দেখিব, তেতিয়াই আপুনি ইয়াক আন কোনো নামেৰে নহয় নিজৰ নামেৰে চিনি পাব। ইয়াৰ উপৰিও আপোনাৰ বন্ধু বা ঘনিষ্ঠসকলে যিসকলে টাৰ্বো ভেণ্টিলেটৰৰ বিষয়ে নাজানে, তেওঁলোকৰ সৈতেও চিনাকি কৰাই দিব পাৰে।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment