বহুতেই নাজানে অমিতা খোৱাৰ সঠিক সময় । কোন বোৰ মানুহে খাব নালাগে অমিতা জানি লওক।

অমিতা হৈছে এক অতি স্বাস্থ্যকৰ গ্রীষ্মমণ্ডলীয় ফল, ই বহুতো গুণেৰে ভৰপূৰ যিয়ে প্রদাহ কমাব পাৰে, ৰোগৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিব পাৰে আৰু আপোনাক সৰু দেখাত সহায় কৰিব পাৰে। গৱেষণাৰ মতে এই ফলটোৱে হজম শক্তি বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে আৰু কোষ্ঠকাঠিন্যৰ পৰা সকাহ দিয়াৰ লগতে অতিৰিক্ত এচিডিটিৰ বাবে পেটৰ লগত জড়িত সমস্যাত সহায় কৰে। অমিতাৰ কেলৰি কম হোৱাৰ বাবে ই ওজন কমাবলৈ ভাল ফল।

বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, পুৱা খালী পেটত অমিতা খোৱাটো এটা আদৰ্শ বিকল্প বুলি বিবেচিত হৈছে কাৰণ ই শৰীৰৰ অশুদ্ধি পৰিষ্কাৰ কৰে আৰু মল সহজে পাৰ হোৱাত সহায় কৰে। তদুপৰি ৰাতিপুৱা খালী পেটত অমিতা খোৱাটোৱেও দিনটোৰ ভিতৰত তেজত শৰ্কৰাৰ মাত্ৰা সুস্থিৰ কৰি ৰাখিব পাৰে, হৃদৰোগৰ সম্ভাৱনা কম কৰিব পাৰে, কলেষ্টেৰলৰ মাত্ৰা কম কৰিব পাৰে, ষ্ট্ৰোক প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও খালী পেটত অমিতা খোৱাটোৱে ছালৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে, ব্ৰণ হ্ৰাস কৰিব পাৰে আৰু অকাল বয়স বৃদ্ধি ৰোধ কৰিব পাৰে।

কোনে অমিতা খাব নালাগে ?

  • গৰ্ভৱতী মহিলাই অমিতা খোৱাৰ পৰা বিৰত থাকিব লাগে কাৰণ ইয়াত লেটেক্স থাকে, যাৰ ফলত জৰায়ুৰ সংকোচন হ’ব পাৰে, যাৰ ফলত অকাল প্ৰসৱ হ’ব পাৰে।
  • অমিতা খালে হৃদৰোগৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস পাব পাৰে, কিন্তু যদি আপুনি ইতিমধ্যে হৃদস্পন্দন অনিয়মিত হোৱাৰ সমস্যাত ভুগি আছে, তেন্তে এই ফল খোৱাৰ পৰা বিৰত থাকক। ই অনিয়মিত হৃদস্পন্দনত ভুগি থকা লোকৰ লক্ষণ আৰু বেয়া কৰি তুলিব পাৰে।
  • লেটেক্স এলাৰ্জীত আক্ৰান্ত লোকৰো অমিতা এলাৰ্জী হ’ব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত এই লোকসকলে অমিতাৰ সেৱনৰ পৰা বিৰত থাকিব লাগে।
  • তেজত চেনি কম হোৱা বা হাইপ’গ্লাইচেমিয়া ৰোগত আক্ৰান্ত লোকসকলেও অমিতা খোৱাৰ পৰা বিৰত থাকিব লাগে।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। যিকোনো প্ৰতিকাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ আগতে আৰু অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment