সুস্থ সন্তান বিছাৰে যদি গৰ্ভাৱস্থাত নকৰিব ঘৰৰ এই ৫ টা কাম। নজনা সকলে জানি লওঁক।

গৰ্ভাৱস্থাত এগৰাকী মহিলাৰ বিশেষ যত্ন লোৱাৰ প্ৰয়োজন। প্ৰসৱ শেষ নোহোৱালৈকে এজনে খোজৰ পিছত খোজ দিব লাগে। মাক আৰু সন্তান উভয়ৰে সুৰক্ষাৰ বাবে এইটো প্ৰয়োজনীয়। এই সময়ত মহিলাগৰাকীৰ শৰীৰত বহু পৰিৱৰ্তন ঘটে। ওজন দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পায়। ইয়াৰ বাবে মহিলাগৰাকীৰ খোজ কঢ়া আৰু কামত অসুবিধা হয়। যিহেতু এইটো এটা অতি সুক্ষ্ম পৰ্যায়, গতিকে সৰ্বোচ্চ সাৱধানতা অৱলম্বন কৰিব লাগিব। ৫ ঘৰুৱা কাম সম্পূৰ্ণ পৰিহাৰ কৰিব লাগে। অন্যথা ই শিশুটিৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে। জানো আহক…

গধুৰ বস্তু তুলিব নালাগে

গৰ্ভাৱস্থাত ভুলতেও গধুৰ বস্তু তুলিব নালাগে। আচবাব বা অন্যান্য গধুৰ বস্তু লৰচৰ কৰাটো পৰিহাৰ কৰক। এনে কাম কৰিলে পিঠিত ষ্ট্ৰেচ হয় আৰু আঘাতৰ আশংকাও বৃদ্ধি পায়। যিহেতু গৰ্ভাৱস্থাত হৰম’নৰ পৰিৱৰ্তনৰ বাবে গাঁঠি আৰু পেলভিক ফ্ল’ৰৰ কঠিন কলাবোৰ ঢিলা হৈ পৰে, সেয়েহে আঘাতৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়।

বেছি সময় থিয় হৈ নাথাকিব

এই সময়ছোৱাত বেছি সময় থিয় হৈ কোনো কাম নকৰিব। যদি ৰাতিপুৱাৰ অসুখৰ সমস্যা হয়, তেন্তে সেই কামবোৰ কৰিব নালাগে, য’ত বহুত সময় থিয় হৈ থাকিব লাগে। কাৰণ ইয়াৰ ফলত ভৰিৰ ওপৰত হেঁচা পৰিব পাৰে আৰু ফুলাৰ লগতে কঁকালৰ বিষৰ সমস্যাও হ’ব পাৰে। যদি আপুনি ৰন্ধা-বঢ়া কৰি আছে তেন্তে বহু সময় থিয় হৈ থকাৰ পৰিৱৰ্তে মাজতে বিৰতি লৈ থাকিব।

বেছি হালি নিদিব

গৰ্ভাৱস্থাত তললৈ নামি থকা যেনে মপিং, কাপোৰ ধোৱা, মজিয়া চাফা কৰা আদিৰ পৰা বিৰত থাকক। এই সময়ছোৱাত শৰীৰৰ মাধ্যাকৰ্ষণ কেন্দ্ৰৰ পৰিৱৰ্তন হ’ব পাৰে আৰু এনেদৰে বেঁকা হ’লে স্নায়ুতন্ত্ৰত প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে।

মল বা জখলাত উঠিব নালাগে

গৰ্ভাৱস্থাত মল বা চিৰি বগাই যোৱাৰ পৰা বিৰত থাকক, ই শিশুৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে। অনুচিত ভাৰসাম্যৰ ফলত অকালতে প্ৰসৱ বা অকালতে প্লেচেণ্টাৰ বিচ্ছিন্ন হ’ব পাৰে।

ৰাসায়নিক সামগ্ৰী বা কীটনাশক দ্ৰব্যৰে পৰিষ্কাৰ নকৰিব

বহু গৱেষণাত দেখা গৈছে যে কীটনাশকত এটা সাধাৰণ ৰাসায়নিক পাইপেৰ’নাইল বুট’ক্সাইড পোৱা যায়। জন্মৰ আগতে ইয়াৰ সংস্পৰ্শলৈ আহিলে ভ্ৰুণৰ মগজুৰ বিকাশত প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে। সেইবাবেই গৰ্ভাৱস্থাত কীটনাশক বা ৰাসায়নিক সামগ্ৰীৰে চাফ-চিকুণ কৰাটো পৰিহাৰ কৰিব লাগে।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। যিকোনো প্ৰতিকাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ আগতে আৰু অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment