লেতেৰা দাঁত হীৰাৰ দৰে জিলিকাই তুলিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰক এই 5 বিধ ঘৰুৱা পদ্ধতি। চকু চাত মাৰি ধৰিব।

হালধীয়া, কলা আৰু লেতেৰা দাঁতৰ বাবে বহু সময়ত মানুহে মুকলিকৈ হাঁহিবলৈও সক্ষম নহয়? লেতেৰা আৰু হালধীয়া দাঁতে মুখৰ সৌন্দৰ্য্য নষ্ট কৰে। আপোনাৰ দাঁতবোৰো হালধীয়া বা ৰঙা হৈ পৰিছে নেকি? গতিকে আজি আমি আপোনালোকক এনে কিছুমান ঘৰুৱা উপায় কৈছো যিয়ে আপোনাৰ দাঁতবোৰ বগা মুকুতাৰ দৰে জিলিকি উঠিব। ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ দাঁতবোৰো সুস্থ আৰু মজবুত হ’ব।

চিকিৎসকে ৰাতিপুৱা আৰু ৰাতি ব্ৰাছ কৰি দাঁত পৰিষ্কাৰ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়ে। ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ দাঁতবোৰ মজবুত আৰু চিকচিকিয়া হৈ থাকে। কিন্তু ২ বাৰ ব্ৰাছ কৰাৰ পিছতো কিছুমানৰ দাঁত তামোল খোৱাৰ ফলত হালধীয়া হৈ থাকে। এনে পৰিস্থিতিত দাঁতৰ হালধীয়া হোৱা দূৰ কৰিবলৈ এই ফলপ্ৰসূ ঘৰুৱা উপায়সমূহ গ্ৰহণ কৰিব পাৰে।

দাঁতৰ হালধীয়া হোৱা কেনেকৈ আঁতৰাব পাৰি

১) বেকিং চোডা- যদি আপোনাৰ দাঁতবোৰ অতি হালধীয়া হয়, তেন্তে বেকিং চোডা ব্যৱহাৰ কৰি দাঁতৰ হালধীয়া হোৱাটো আঁতৰাই পেলাব পাৰে। ১০ দিন বেকিং চোডা ব্যৱহাৰ কৰিব লাগিব। ইয়াৰ বাবে ব্ৰাছত বেকিং চোডা অলপ লৈ ব্ৰাছ কৰিব লাগিব। বেকিং চোডা ব্যৱহাৰ কৰিব লাগিব। কেইদিনমানৰ ভিতৰতে আপোনাৰ দাঁতবোৰ মুকুতাৰ দৰে জিলিকিবলৈ আৰম্ভ কৰিব।

২) সৰিয়হৰ তেল আৰু শিলৰ নিমখ- যদি আপুনি সৰিয়হৰ তেল আৰু শিলৰ নিমখ মিহলাই দাঁতত লগায় তেন্তে দাঁত হালধীয়া হোৱা আৰু পাইৰিয়াৰ সমস্যা শেষ হয়। শিলৰ নিমখৰ এন্টিবেক্টেৰিয়েল গুণ আৰু আইৰণ, আয়’ডিন, ফছফৰাছ, পটাছিয়াম, ক্ৰ’মিয়াম, লিথিয়াম, ছডিয়াম, ক্লৰাইড আদি মৌল থাকে। মাউথ ফ্ৰেছনাৰ হিচাপেও ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে।

৩) ষ্ট্ৰবেৰী – ষ্ট্ৰবেৰী খোৱাৰ উপৰিও দাঁতত লগাবলৈও ব্যৱহাৰ কৰা হয়। আপুনি নিশ্চয় দেখিছে যে কেতিয়াবা শিশুৰ পেষ্টো ষ্ট্ৰবেৰীৰ সোৱাদত পোৱা যায়। দাঁতত ষ্ট্ৰবেৰী ঘঁহি বগা কৰিব পাৰে। ইয়াৰ পিছত ব্ৰাছেৰে দাঁত পৰিষ্কাৰ কৰিব লাগে। ইয়াৰ পিছত কুহুমীয়া পানীৰে ধুব লাগিব। দাঁত জিলিকি উঠিব।

৪) নেমু আৰু কমলাৰ বাকলি – দাঁত বগা কৰিবলৈ নেমু আৰু কমলাৰ খোলা ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে। চোবাই চোবাই দাঁতত ঘঁহিলে হালধীয়া দাঁতবোৰ বগা হৈ পৰে। সপ্তাহত দুবাৰ এই কামটো কৰিব লাগিব। কেইদিনমানৰ পিছত দেখা যাব পাৰ্থক্য।

৫) নিম দাতুন- নিম দাতুন দাঁতৰ ঔষধ। ইয়াৰ ফলত দাঁত পৰিষ্কাৰ হয় আৰু দাঁত বগা হয়। দাঁতত জমা হোৱা হালধীয়া ৰং আঁতৰাবলৈ ডাটুনতকৈ উত্তম বিকল্প নাই। দৈনিক নিম ব্ৰাছ কৰিলে দাঁত চিকচিকিয়া হৈ পৰে।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। যিকোনো প্ৰতিকাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ আগতে আৰু অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment