যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিলে দূৰ হয় কিডনীৰ সমস্যা। বহুতেই নাজানে এই কথা।

যৌন সম্পৰ্ক সম্পৰ্কে মানুহৰ এটা সাধাৰণ বিশ্বাস আছে যে এই কাম সন্তান পাবলৈ আৰু শাৰীৰিক আনন্দ পাবলৈ কৰা হয়। মানুহে এই বিষয়ে অৱগত নহয় যে যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিলেও ভাল ব্যায়াম পোৱা যায়। যৌনতা এনেকুৱা এটা কাম, যাৰ জৰিয়তে ৰোগবোৰো আৰোগ্য কৰিব পৰা যায়। যৌন সম্পৰ্কৰ সময়ত শৰীৰত ৰক্ত সঞ্চালন বৃদ্ধি পায়। ইয়াৰ বাবে হৃদযন্ত্ৰকে ধৰি বহু অংগই ভাল ব্যায়াম পায়। শেহতীয়া এক গৱেষণাত দেখা গৈছে যে যদি কিছু সময়ৰ ব্যৱধানৰ পিছত যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰা হয়, তেন্তে ইয়াৰ পৰা বৃক্কৰ পাথৰৰ সমস্যা দূৰ কৰিব পৰা যায়। গৱেষণাই কি কয় জানো আহক? আৰু যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিলে কি কি লাভ হয়….

তুৰ্কিয়েত গৱেষণা কৰা হৈছে

myUpcharৰ সৈতে জড়িত এইমছৰ ডাঃ ভি কে ৰাজালক্ষ্মীয়ে কয় যে ভাৰতৰ মুঠ জনসংখ্যাৰ ১২ শতাংশই প্ৰস্ৰাৱৰ সংক্ৰমণৰ প্ৰৱণতা থাকে, ইয়াৰে ৫০ শতাংশ ৰোগীয়ে বৃক্কৰ ক্ষতিগ্ৰস্ত হয়। ইফালে তুৰস্কত কৰা এক গৱেষণাত দেখা গৈছে যে যদি সপ্তাহত কমেও তিনি-চাৰিবাৰ শাৰীৰিক সম্পৰ্ক স্থাপন কৰা হয়, তেন্তে কিডনীৰ পাথৰ নিজেই ওলাই আহে। এতিয়া ভাৰতীয় ইউৰ’লজিষ্ট ডাক্তৰসকলেও এই গৱেষণাৰ ওপৰত সম্পূৰ্ণ একমত হৈছে। ভাৰতীয় চিকিৎসকসকলেও বিশ্বাস কৰে যে যৌন সম্পৰ্কৰ সময়ত নিৰ্গত হোৱা এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ যৌগ সৰু সৰু পাথৰবোৰ স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে বাহিৰলৈ ওলোৱাত সহায়ক বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে।

যৌন সম্পৰ্কৰ সময়ত শৰীৰত নাইট্ৰাছ অক্সাইড উৎপন্ন হয়

ইউৰ’লজিষ্টসকলে কয় যে যৌন সম্পৰ্কৰ সময়ত নাইট্ৰাছ অক্সাইড শৰীৰত নিৰ্গত হয় আৰু উত্তেজনাৰ অৱস্থাত ই প্ৰস্ৰাৱ নলীৰ পৰা ওলাই আহে। শৰীৰৰ পৰা নাইট্ৰাছ অক্সাইড নিৰ্গত হ’লে সেই মুহূৰ্তটোৱে যৌন সম্পৰ্কৰ সময়ত এক অতি সুখদায়ক অনুভৱ দিয়ে। অৱশ্যে এই সন্দৰ্ভত অধিক পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা আৰু পৰীক্ষা-নিৰীক্ষাৰ প্ৰয়োজন বুলিও চিকিৎসকসকলে বিশ্বাস কৰে। এই গৱেষণাত এইটোও সম্ভাৱনা আছে যে যৌন সম্পৰ্কৰ সময়ত যেতিয়া নাইট্ৰাছ অক্সাইড নিৰ্গত হয় তেতিয়া ই প্ৰস্ৰাৱৰ পেশীবোৰক বহুত সকাহ দিয়ে, সেইবাবেই বৃক্ক ৰোগীয়ে ভাল অনুভৱ কৰে।

গৱেষণা ৭৫ জন অংশগ্ৰহণকাৰীৰ ওপৰত কৰা হৈছিল

তুৰস্কৰ ক্লিনিক অৱ আংকাৰা ট্ৰেইনিং এণ্ড ৰিচাৰ্চ হাস্পতালৰ গৱেষকসকলে তেওঁলোকৰ অধ্যয়নৰ সময়ত ৭৫ জন অংশগ্ৰহণকাৰীক অন্তৰ্ভুক্ত কৰি তিনিটা ভাগত ভাগ কৰি পৰীক্ষাৰ তথ্য সংগ্ৰহ কৰে। দাবী কৰা হৈছিল যে গৱেষণাত অংশগ্ৰহণ কৰা ৫ মিলিমিটাৰতকৈ সৰু আকাৰৰ পাথৰত আক্ৰান্ত ৮৩ শতাংশ অংশগ্ৰহণকাৰীয়ে নিয়মীয়াকৈ যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰাৰ পিছত বৃক্কৰ পৰা এই পাথৰবোৰ স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে আঁতৰাই পেলায়।

প্ৰমাণিত নহয়, গতিকে সাৱধান

কিছুমান বিশেষজ্ঞ চিকিৎসকে কয় যে কিডনীৰ পাথৰৰ বিষৰ বাবে হুমুনিয়াহ কাঢ়ি থকা ৰোগীক যৌন সম্পৰ্ক স্থাপনৰ পৰামৰ্শ দিয়াটো সঠিক নহ’বও পাৰে। যিহেতু যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰি বৃক্কৰ পাথৰ নিৰাময়ৰ কোনো প্ৰামাণিক গৱেষণা কৰা হোৱা নাই, সেয়েহে ইয়াৰ নেতিবাচক ফলাফলও কিছুমান ক্ষেত্ৰত প্ৰকাশ পাব পাৰে। এই চিকিৎসকসকলৰ মতে যৌন সম্পৰ্কৰ পৰিৱৰ্তে বৃক্কৰ পাথৰ নিৰাময়ৰ বাবে অধিকতকৈ অধিক পানী খাব লাগে আৰু নিয়মিতভাৱে ঔষধ সেৱন কৰি থাকিব লাগে। myUpchar ৰ লগত জড়িত ডাঃ লক্ষ্মীদত্ত শুক্লাৰ মতে, বৃক্কৰ পাথৰৰ বাবে বহুতো ঘৰুৱা আৰু আয়ুৰ্বেদিক ঔষধ আছে, যিবোৰ চেষ্টা কৰিব পাৰি।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। যিকোনো প্ৰতিকাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ আগতে আৰু অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment