এই ৭ টা সমস্যা থকা ব্যক্তি সকলে ভুলটো নাখাব নহৰু। দুগুণে বাঢ়িব বেমাৰ।

নহৰুৱে তেজ ঘন বা উচ্চ কলেষ্টেৰলত ঔষধৰ দৰে কাম কৰে, কিন্তু কিছুমান মানুহৰ বাবে ইয়াক খোৱাটো অতি ক্ষতিকাৰক হ’ব পাৰে। সাধাৰণতে প্ৰতি ঘৰে ঘৰে খাদ্যত নহৰু ব্যৱহাৰ কৰা হয়। একে সময়তে কিছুমানে কেঁচাও খায়। যদি আপুনিও তেওঁলোকৰ মাজৰ এজন, তেন্তে প্ৰথমে জানি লওক কেঁচা নহৰু খোৱাটো আপোনাৰ বাবে উপযুক্ত নে নহয়। যদি আপুনি এই সমস্যাবোৰত ভুগি আছে তেন্তে ভুলতেও নহৰু নাখাব।   

তেজ পাতল হোৱা

যদি আপোনাৰ তেজ পাতল হয় বা আপুনি তেজ পাতল কৰা ঔষধ খায়, তেন্তে ভুলতে নহৰু খাব নালাগে। নহৰু খোৱাৰ আগতে ঔষধৰ প্ৰভাৱ কমি যাব, আৰু তেজ পাতল হৈ যাব। এনে লোকে কেঁচা নহৰু শাক-পাচলিত খালেও একেবাৰেই সেৱন কৰা উচিত নহয়।

যকৃতৰ ক্ষতি

নহৰুত এলিচিন নামৰ যৌগ থাকে যিয়ে যকৃতৰ বিষক্ৰিয়াৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে, গতিকে যকৃতৰ যিকোনো ৰোগত আক্ৰান্ত হ’লে নহৰু খোৱাৰ পৰা বিৰত থাকিব।

বমিৰ ফলত ডায়েৰিয়া বা পেটৰ বিষ 

আমেৰিকাৰ নেচনেল কেন্সাৰ ইনষ্টিটিউটৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি খালী পেটত নহৰু সেৱন কৰিলে কেতিয়াবা বমি আৰু বমি হ’ব পাৰে। হাৰ্ভাৰ্ড মেডিকেল স্কুলে প্ৰকাশ কৰা এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি নহৰু ত কিছুমান যৌগ থাকে যিয়ে জি ই আৰ ডি গেষ্ট্ৰ’ইছ’ফেজিয়াল ৰিফ্লাক্স ৰোগ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। আনহাতে, ঢিলা গতিত থাকিলেও বা ডায়েৰিয়া হ’লেও নহৰু নাখাব। ইয়াৰ ফলত ডায়েৰিয়া হয়।

পাচন শক্তি দুৰ্বল

বহুতৰে পেট অতি সুক্ষ্ম। পেট দুৰ্বল হোৱাৰ অৰ্থ হ’ল যিকোনো গধুৰ বা টেঙা বস্তু খালে তেওঁলোকৰ পেট সোনকালে বিচলিত হয়। এনে লোকেও নহৰু সেৱন কৰিব নালাগে। যিহেতু হালধি অতি গৰম হয়, সেয়েহে ইয়াক সেৱন কৰিলে এই সমস্যা আৰু বৃদ্ধি পাব পাৰে।

কম বি পি

যদি আপোনাৰ বি পি কম হোৱাৰ সমস্যা আছে তেন্তে কেঁচা নহৰু অতি কম খাব। অতিৰিক্তভাৱে নহৰু খালে ৰক্তচাপ হ্ৰাস পাব পাৰে। কেতিয়াবা মূৰ ঘূৰোৱা বা অজ্ঞানতাও হ’ব পাৰে। 

ঘামৰ গোন্ধ

বহুত মানুহৰ ঘাম আৰু উশাহৰ গোন্ধ বহুত থাকে। এনে লোকে নহৰু সেৱন কৰিলে তেওঁলোকৰ সমস্যা আৰু অধিক বৃদ্ধি পাব পাৰে। যদি আপোনাৰো মুখৰ দুৰ্গন্ধ আৰু ঘাম ওলায়, তেন্তে নহৰু ব্যৱহাৰ নকৰিব। ইয়াৰ সেৱনে আপোনাৰ সমস্যা আৰু অধিক বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

এচিডিটি 

যিসকল লোকৰ এচিডিটিৰ সমস্যা বেছি থাকে তেওঁলোকে নহৰু খোৱাৰ পৰা বিৰত থাকিব লাগে। যদি এচিডিটিৰ সমস্যা হয়, তেন্তে নহৰু খোৱাৰ ফলত কৃষ্ণ জ্বলন হ’ব পাৰে। সেইবাবেই এনে লোকে ইয়াক সেৱন কৰাটো পৰিহাৰ কৰা উচিত।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। যিকোনো প্ৰতিকাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ আগতে আৰু অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment