ডায়েবেটিছ আৰু বৃক্কৰ পাথৰকে ধৰি বহু বেমাৰত ঔষধৰ কাম কৰে তেজপাতে। জানক তেজ পাতৰ উপকাৰিতা।

তেজ পাত হৈছে এবিধ সুগন্ধি পাত, যিটো “বে লৰেল উদ্ভিদ” নামৰ গছৰ পৰা পোৱা যায়। ই এবিধ ডাঠ আৰু দীঘল পাত। বেই পাতৰ গছ প্ৰধানকৈ উষ্ণ অঞ্চলত খেতি কৰা হয়। কিন্তু ইয়াৰ ব্যৱহাৰৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি পৃথিৱীৰ বহু ঠাইত ইয়াৰ খেতি কৰা হয়।

তেজ পাতৰ উপকাৰিতা

বেই পাতৰ ওপৰত কম অধ্যয়ন কৰা হৈছে, ইয়াৰে কিছুমানে ইয়াৰ বহুতো স্বাস্থ্য উপকাৰীতাক উজ্জ্বল কৰি তুলিছে। কিন্তু কেৱল জীৱ-জন্তুৰ ওপৰত কৰা অধ্যয়ন প্ৰত্যক্ষভাৱে মানুহৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰয়োগ কৰিব নোৱাৰি। এই কাম কৰাৰ আগতে এটা বিশেষ ব্যৱস্থা অনুসৰি মানুহৰ ওপৰত ইহঁতৰ পৰীক্ষা কৰা হয়।

১) তেজপাতে মধুমেহ ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰাত সহায় কৰে

অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে তেজ পাতত পলিফিনল নামৰ শক্তিশালী এন্টিঅক্সিডেন্ট থাকে, যিয়ে তেজত চেনিৰ মাত্ৰা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। পুৱা আৰু গধূলি এটাকৈ পাত পিহি খালী পেটত খালে তেজত চেনিৰ মাত্ৰা হ্ৰাস পায়।

২) তেজপাত খালে কলেষ্টেৰলৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি পায়

কিছুমান পুৰণি গৱেষণাৰ পৰা দেখা গৈছে যে দৈনিক দহদিন ধৰি তেজপাতৰ পৰা তৈয়াৰী চাহ খালে শৰীৰত ভাল কলেষ্টেৰল (HDL)ৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি পায়। কিন্তু বেয়া কলেষ্টেৰল (LDL)ৰ ওপৰত ইয়াৰ প্ৰভাৱৰ বিষয়ে কোনো তথ্য উপলব্ধ নহয়।

৩) তেজপাতে উচ্চ বি পি ৰোধ কৰাত সহায় কৰে

তেজ পাতত পটাছিয়ামৰ লগতে ইয়াত আইৰণ আৰু আন বহুতো গুৰুত্বপূৰ্ণ অক্সিডেন্টও পোৱা যায়, যিবোৰ উচ্চ ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰাত উপযোগী। পটাছিয়ামে শৰীৰৰ পৰা ছডিয়াম আঁতৰোৱাত সহায় কৰে, যাৰ ফলত ৰক্তবাহী নলীৰ টান কমি যায় আৰু ৰক্তচাপ কমি যায়।

৪) ঘাঁ ভাল হোৱাত সহায়ক

তেজ পাতত বহুতো শক্তিশালী যৌগ থাকে যিয়ে প্ৰদাহ আৰু ৰঙা পৰা আদি অৱস্থা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। বিজ্ঞানীসকলে এন্দুৰৰ ওপৰত কিছু অধ্যয়ন কৰিছিল, য’ত তেওঁলোকে বিচাৰি উলিয়াইছিল যে তেজ পাতে ঘাঁ সোনকালে ভাল হোৱাত সহায় কৰে।

৫) বৃক্কৰ পাথৰ ৰোগীৰ বাবে তেজ পাত উপকাৰী

২০১৪ চনৰ এক অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে তেজ পাত হৈছে ইউৰিয়াৰ মাত্ৰা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পৰা পৰম্পৰাগত বনৌষধিসমূহৰ ভিতৰত অন্যতম। ইউৰিয়া হৈছে এক বিশেষ এনজাইম যাৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি হ’লে বৃক্কত পাথৰ হোৱাৰ দৰে সমস্যাৰ সৃষ্টি হয়।

৬) তেজ পাতে স্মৃতিশক্তি বৃদ্ধিত সহায় কৰে

২০২১ চনত এটা অধ্যয়ন কৰা হৈছিল য’ত এন্দুৰক একেৰাহে ২২ দিন দৈনিক এবাৰ বেইপাতৰ সংস্পৰ্শলৈ অনা হৈছিল। এই অধ্যয়নৰ পৰা দেখা গৈছে যে তেজ পাতে স্মৃতিশক্তি শক্তিশালী কৰাত সহায় কৰে আৰু জ্ঞানমূলক সমস্যা দূৰ কৰাত সহায় কৰে।

তেজ পাতৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া

খাদ্যত সুগন্ধি আৰু সোৱাদ যোগ কৰিবলৈ তেজ পাত ব্যৱহাৰ কৰা হয়, যিটো বেছিভাগ মানুহৰ বাবে নিৰাপদ। কিন্তু যদি তেজপাত ঔষধ হিচাপে স্বাভাৱিকতকৈ অধিক সেৱন কৰা হৈছে তেন্তে ইয়াৰ ফলত বহুতো স্বাস্থ্যজনিত সমস্যা যেনে পেটৰ বিষ, পাচনতন্ত্ৰৰ সমস্যা, কৃষ্ণ জ্বলন আদি বহুতো ৰোগৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে। কিছুমান গৱেষণাৰ পৰা দেখা গৈছে যে এই পাতৰ কেন্দ্ৰীয় স্নায়ুতন্ত্ৰতো প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে, গতিকে ইয়াক চিকিৎসা হিচাপে গ্ৰহণ কৰাৰ আগতে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱা উচিত।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। যিকোনো প্ৰতিকাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ আগতে আৰু অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment