সাধাৰণ যেন লগা লিচুৰ আছে ৯ প্ৰকাৰৰ ঔষধি গুণ। জানক লিচু খোৱাৰ উপকাৰিতা।

লিচুত যথেষ্ট পৰিমাণে পানী থাকে । ইয়াৰ উপৰিও ভিটামিন চি, পটাছিয়াম আৰু প্ৰাকৃতিক চেনিৰ উত্তম উৎস। ইয়াৰ সেৱনে শৰীৰত থকা পানীৰ অনুপাতৰ ভাৰসাম্য ৰক্ষা কৰে, যাৰ ফলত শৰীৰ আৰু পেটত শীতলতা পোৱা যায়। পাচন প্ৰক্ৰিয়া সঠিক ভাৱে ৰখাৰ উপৰিও মগজুৰ বিকাশতো ইয়াৰ ডাঙৰ ভূমিকা আছে। এনে পৰিস্থিতিত লিচুৰ এই ৮ টা মহান উপকাৰৰ বিষয়ে জনা জানক।

ভাল হজমঃ লিচুত থকা ভিটামিন ৰক্তকণিকা গঠনৰ বাবে আৰু পাচন প্ৰক্ৰিয়াৰ বাবে অপৰিহাৰ্য। ইয়াৰ ফলত যকৃত আৰু অন্যান্য অংগত বিটা কেৰটিন জমা হোৱাত সহায় কৰে। ফ’লেটে আমাৰ শৰীৰত কলেষ্টেৰলৰ মাত্ৰা নিয়ন্ত্ৰণ কৰে। ইয়াৰ ফলত আমাৰ স্নায়ুতন্ত্ৰ সুস্থ হৈ থাকে।

স্বাস্থ্যৰ সম্পদঃ লিচু কেৱল ফল হিচাপে খোৱাই নহয়, ইয়াৰ ৰস আৰু শ্বেকটোও বহুত ভাল লাগে। জাম, জেলী, মাৰ্মেলেড, চালাড আৰু ব্যঞ্জন সজোৱাতো লিচি ব্যৱহাৰ কৰা হয়। কাৰ্বহাইড্ৰেট, ভিটামিন চি, ভিটামিন এ আৰু বি কমপ্লেক্স, পটাছিয়াম, কেলচিয়াম, মেগনেছিয়াম, ফছফৰাছ, আইৰণ আদি খনিজ লৱণ সৰু লিচিত পোৱা যায়, যাৰ বাবে ই অতি উপকাৰী।

ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে: লিচুও এবিধ ভাল এন্টিঅক্সিডেন্ট। ইয়াত থকা ভিটামিন চিয়ে ৰক্তকণিকা গঠন আৰু আমাৰ শৰীৰত আইৰণ শোষণতো সহায় কৰে, যিটো ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বজাই ৰখাৰ বাবে অতি প্ৰয়োজনীয়। লিচিত বিটা-কেৰটিন, ৰাইব’ফ্লেভিন, নিয়াচিন আৰু ফ’লেট প্ৰচুৰ পৰিমাণে পোৱা যায়, যিয়ে ৰক্তকণিকা গঠন আৰু পাচনত সহায় কৰে।

ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায়ক: লিচিয়ে আমাৰ স্বাস্থ্যৰ লগতে ফিগাৰৰ যত্ন লয়। ইয়াত প্ৰচুৰ পৰিমাণে দ্ৰৱণীয় আঁহ থাকে, যাৰ ফলত মেদবহুলতা হ্ৰাস পায়। আঁহে আমাৰ খাদ্য হজম কৰাত সহায় কৰে আৰু আভ্যন্তৰীণ সমস্যা ৰোধ কৰাত সহায় কৰে।

পেটৰ বাবে উপকাৰী: মৃদু ডায়েৰিয়া, বমি, পেটৰ বিষ, পেটৰ আলচাৰ আৰু আভ্যন্তৰীণ প্ৰদাহৰ পৰা আৰোগ্য লাভ কৰাত লিচি সেৱন কৰিলে উপকাৰী। ই কোষ্ঠকাঠিন্য বা পেটত ক্ষতিকাৰক বিষাক্ত পদাৰ্থৰ প্ৰভাৱ কমায়। বৃক্কৰ পাথৰৰ ফলত হোৱা পেটৰ বিষৰ পৰা সকাহ দিয়ে।

শক্তিৰ প্ৰধান উৎসঃ লিচু শক্তিৰ উৎস। যিসকলে ভাগৰুৱা আৰু দুৰ্বল অনুভৱ কৰে তেওঁলোকৰ বাবে লিচু অতি উপকাৰী। ইয়াত থকা নিয়াচিনে আমাৰ শৰীৰত শক্তিৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় ষ্টেৰইড হৰম’ন আৰু হিম’গ্লবিন উৎপন্ন কৰে।

পানী যোগান: লিচুৰ ৰস এবিধ পুষ্টিকৰ তৰল। গ্ৰীষ্মকালৰ লগত জড়িত সমস্যা দূৰ কৰি শৰীৰ শীতল কৰে। লিচিয়ে আমাৰ শৰীৰলৈ সুষম অনুপাতত পানী যোগান ধৰে।

চৰ্দি আৰু ফ্লুৰ প্ৰতিৰোধ: ভিটামিন চিৰ অতি উত্তম উৎস হোৱাৰ বাবে লিচিয়ে কাহ আৰু চৰ্দি, জ্বৰ আৰু ডিঙিৰ সংক্ৰমণ বিয়পি পৰাত বাধা দিয়ে।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। যিকোনো প্ৰতিকাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ আগতে আৰু অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment