স্মৃতি শক্তি বৃদ্ধি কৰিবলৈ খাদ্যৰ তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰক এই৫ বিধ খাদ্য। দুগুণে বাঢ়িব স্মৃতি শক্তি।

শিশুৰ মগজুৰ বিকাশ শৈশৱতে ঘটে। সেইবাবেই শিশুক শৈশৱৰ পৰাই উপযুক্ত আৰু সুষম আহাৰ দিবলৈ চিকিৎসকে পৰামৰ্শ দিয়ে। যদি আপুনি বিচাৰে যে আপোনাৰ সন্তানটো স্মাৰ্ট আৰু বুদ্ধিমান হওক, তেন্তে নিশ্চিতভাৱে তেওঁৰ খাদ্য আৰু পানীয়ৰ প্ৰতি মনোযোগ দিয়ক। ই শিশুৰ শাৰীৰিক আৰু মানসিক বিকাশত সহায় কৰে। শিশুক গাখীৰ, দৈ, কণী আৰু অন্যান্য স্বাস্থ্যকৰ খাদ্য (Healthy Kids Food) খুৱাওক। আজিকালি ল’ৰা-ছোৱালীয়ে জাংক ফুড আৰু পেক ফুড বহুত খাবলৈ আৰম্ভ কৰিছে। ইয়াৰ ফলত শিশুৰ স্বাস্থ্য আৰু মানসিক বিকাশতো প্ৰভাৱ পৰিছে। শিশুৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰিবলৈ আৰু মগজুৰ সঠিক বিকাশৰ বাবে আপুনি এই ৫টা বস্তু শিশুৰ খাদ্য তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব লাগিব। 

শিশুৰ মগজু চোকা কৰা খাদ্য

১- কণী- শিশুক দৈনিক ১-২ টা কণী খুৱাব লাগিব। কণী খালে শাৰীৰিক আৰু মানসিক বিকাশ উন্নত হয়। কণীত প্ৰচুৰ পৰিমাণে প্ৰটিন, ভিটামিন ডি, ভিটামিন বি আৰু অন্যান্য পুষ্টিকৰ উপাদান থাকে। ইয়াত ওমেগা-৩ ফেটি এচিড আৰু ফলিক এচিড থাকে যিবোৰ শিশুৰ মানসিক বিকাশৰ বাবে উপকাৰী।

২- গাখীৰ- গাখীৰৰ প্ৰধান খাদ্য কেৱল গাখীৰ। আগৰ শিশুৱে ২-৩ বছৰলৈকে কেৱল গাখীৰহে খাইছিল। যদি আপুনি শিশুটিৰ মনটো চোকা কৰিব বিচাৰে তেন্তে নিশ্চিতভাৱে গাখীৰ দিয়ক। গাখীৰত কেলচিয়াম আৰু ভিটামিন পোৱা যায় যিয়ে বৃদ্ধিত সহায় কৰে। গাখীৰত ফচফৰাছ আৰু ভিটামিন ডি পোৱা যায়, যাৰ ফলত হাড়, নখ আৰু দাঁত সুস্থ হৈ থাকে। 

৩- শুকান ফল- শিশুৱে আৰম্ভণিৰে পৰা শুকান ফল খুৱাবলৈ অভ্যস্ত হ’ব লাগে। বিশেষকৈ শিশুক নিতৌ তিয়াই থোৱা আলমণ্ড, আখৰোট আৰু কিচমিচ খুৱাব লাগে। ইয়াৰ ফলত শিশুৰ মন চোকা হোৱাৰ লগতে শাৰীৰিক বিকাশতো সহায়ক হ’ব। 

৪- কল- বাঢ়ি অহা শিশুক দৈনিক কল খুৱাব লাগিব। কল খালে তৎক্ষণাত শক্তি পোৱা যায় আৰু ই শিশুৰ প্ৰিয় ফল। কল খালে ভিটামিন বি ৬, ভিটামিন চি, ভিটামিন এ, মেগনেছিয়াম, পটাছিয়াম আৰু আঁহ পোৱা যায়, যিয়ে শিশুৰ বিকাশত সহায় কৰে।

৫- ঘিউ- আগৰ মানুহে কেৱল কোৱা নাছিল যে ঘিউ খুৱালে তেতিয়া মগজু চোকা হব। শিশুটিক ঘিউ খুৱাব লাগিব। ইয়াৰ ফলত শৰীৰত DHA আৰু ভাল চৰ্বি পোৱা যায়। এই দুয়োটা কথাই শিশুৰ মনটো বিকশিত কৰে। দেশী ঘিউত এন্টিফাংগেল, এন্টিঅক্সিডেন্ট আৰু এন্টিবেক্টেৰিয়েল গুণ পোৱা যায়, যাৰ ফলত ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী হয়।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। যিকোনো প্ৰতিকাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ আগতে আৰু অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment