আপুনিও ঘৰত আচল বুলি নকল মিঠাতেল নকল মিঠাতেল খাই আছে নেকি ? এনেদৰে কৰক পৰিক্ষা।

আমি ঘৰতে ৰন্ধা-বঢ়াৰ বাবে প্ৰায়ে সৰিয়হৰ তেল বা শোধিত তেল ব্যৱহাৰ কৰো। কিন্তু এই প্ৰশ্ন উত্থাপন হয় যে বজাৰত বিক্ৰী হোৱা এই ৰন্ধন তেল আমি কিমান নিৰ্বিচাৰে ব্যৱহাৰ কৰো। স্বাস্থ্যৰ বাবে ভাল নেকি? একে সময়তে আমিও ভাবো বজাৰত উপলব্ধ এই তেল বাস্তৱ নে ভুৱা? আজিকালি বজাৰত ইমানবোৰ ব্ৰেণ্ডৰ তেল উপলব্ধ যে ইয়াৰ মাজত পাৰ্থক্য কৰাটো অতি কঠিন, কোনটো বাস্তৱ নে ভুৱা? এই সকলোবোৰৰ মাজতো আজি আমি আপোনালোকক কওঁ যে আপুনি ব্যৱহাৰ কৰা তেল আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে ভাল হয় নে নহয় কেনেকৈ জানিব পাৰে। এই লেখাটোত আজি আমি আপোনালোকক এনে ধৰণৰ টিপছ দিম, যাৰ সহায়ত আপুনি সহজেই জানিব পাৰিব সৰিয়হৰ তেল প্ৰকৃত নে নকল?

মিশ্ৰিত সৰিয়হৰ তেলৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া

  • বমি আৰু পেট বিষ হোৱা
  • পেট ফুলা
  • গোটেই শৰীৰত ফোহা ওলায়
  • গ্ল’ক’মা আৰু চকুৰ দৃষ্টিশক্তিও যাব পাৰে।
  • হৃদযন্ত্ৰ আৰু শ্বাস-প্ৰশ্বাসজনিত ৰোগ
  • ৰক্তহীনতাৰ আশংকা

ঘৰতে কেনেকৈ নকল তেল চিনাক্ত কৰিব পাৰি

কাঁচৰ নলী এটা লৈ তাত ৫ মিলিলিটাৰ সৰিয়হৰ তেল দিব। ইয়াৰ পিছত ইয়াত ৫মিলিলিটাৰ নাইট্ৰিক এচিড দিব। এই দুয়োটা ভালদৰে মিহলাই লওক। মিহলি কৰাৰ পিছত দেখিব যে যদি তেলৰ ৰং সোণালীৰ পৰা কমলালৈ সলনি হয়, তেন্তে বুজিব যে তেল মিহলি কৰা হৈছে। আনহাতে, যদি তেলৰ ৰং সলনি নহয়, তেন্তে ইয়াৰ অৰ্থ হ’ল যে তেলটো আচল।

যেতিয়াই সৰিয়হৰ তেল কিনিবলৈ যাওঁতে এইবোৰ কথা মনত ৰাখিব

যেতিয়াই আপুনি সৰিয়হৰ তেল কিনিবলৈ যায় তেতিয়াই এইবোৰ কথা মনত ৰাখিব যে ই ভাল ব্ৰেণ্ডৰ আৰু পেক কৰা। ইয়াৰ বাহিৰেও সৰিয়হৰ তেল সম্পূৰ্ণৰূপে পেক কৰা উচিত আৰু ইয়াত FSSAI (Food Safety and Standard Authority of India)ৰ প্ৰমাণপত্ৰ থাকিব লাগিব। যেতিয়াই তেল কিনিব তেতিয়াই FSSAI প্ৰমাণপত্ৰ থকাটোহে কিনিব।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। যিকোনো প্ৰতিকাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ আগতে আৰু অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment