সাধাৰণ যেন লগা দুৱৰী বনৰ আছে এই ৮ প্ৰকাৰৰ ঔষধি গুণ। জানক দুৱৰী বনৰ উপকাৰিতা।

ভাৰতত দুৱৰী ঘাঁহক অতি পবিত্ৰ বুলি গণ্য কৰা হয়। ইয়াক ডুব ঘাঁহ বুলিও কোৱা হয়। ভগৱান গণেশৰ পূজাত ইয়াৰ বিশেষ ব্যৱহাৰ আছে। কিন্তু আপুনি জানেনে যে আয়ুৰ্বেদত ইয়াক শক্তিশালী বনৌষধি হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয়? দুৱৰী ঘাঁহত বহুতো পুষ্টিকৰ উপাদান আৰু ঔষধি গুণ থাকে। ইয়াত ভিটামিন-এ, ভিটামিন-চি, প্ৰটিন, পটাছিয়াম, মেগনেছিয়াম, ছডিয়াম, এচিটিক এচিড, এলকেলয়ড আৰু গ্লুক’চাইড আদি বহুতো পুষ্টিকৰ উপাদান থাকে।

ইয়াৰ উপৰিও ইয়াৰ এন্টি-ভাইৰেল, এন্টি-মাইক্ৰ’বিয়াল, এন্টি-ইনফ্লেমেটৰী আৰু এন্টি-চেপ্টিক গুণো আছে। ই প্ৰকৃতিত শীতল, সোৱাদত মিঠা আৰু হজম কৰাত সহজ। এই ঘাঁহ স্বাস্থ্যৰ ক্ষেত্ৰত অতি উপকাৰী বুলি গণ্য কৰা হয়। আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসাত বহু সমস্যাৰ চিকিৎসাত ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰা হয়। তেজৰ চেনি নিয়ন্ত্ৰণৰ পৰা পাচনতন্ত্ৰৰ সমস্যা দূৰ কৰালৈকে ইয়াক উপকাৰী বুলি গণ্য কৰা হয়। ই ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে, যিয়ে বহুতো গুৰুতৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰাত সহায় কৰে। আজি এই লেখাটোত আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসক ডাঃ ঋতু চাধাই পৰা বিতংভাৱে জানিব পাৰিব দুৱৰী ঘাঁহৰ উপকাৰিতা আৰু ব্যৱহাৰৰ পদ্ধতি-

দুৱৰী ঘাঁহৰ উপকাৰিতা –

ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰা

শৰীৰক সুস্থ আৰু ৰোগৰ পৰা আঁতৰত ৰাখিবলৈ শক্তিশালী ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা থকাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। দুৱৰী ঘাঁহ ব্যৱহাৰ কৰি শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰিব পাৰি। ইয়াৰ এন্টি-ভাইৰেল, এন্টি-মাইক্ৰ’বিয়াল আৰু এন্টি-বেক্টেৰিয়েল গুণ আছে, যিয়ে সংক্ৰমণৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াত সহায় কৰে।

কোষ্ঠকাঠিন্যৰ পৰা উপশম পায়

পাচনতন্ত্ৰৰ সমস্যা দূৰ কৰাত দুৱৰী ঘাঁহ অতি উপকাৰী বুলি গণ্য কৰা হয়। খালী পেটত ইয়াৰ ৰস সেৱন কৰিলে শৰীৰত থকা বিষাক্ত পদাৰ্থবোৰ বাহিৰলৈ ওলাই যোৱাত সহায় কৰে। নিয়মিতভাৱে ইয়াৰ সেৱন কৰিলে মল সহজে পাৰ হয় আৰু কোষ্ঠকাঠিন্যৰ পৰা উপশম পোৱা যায়।

ডায়েবেটিছত উপকাৰী

দুৱৰী ঘাঁহত Cynodon dactylone নামৰ যৌগ এটা থাকে। ইয়াৰ হাইপ’গ্লাইচেমিক প্ৰভাৱ আছে, যিয়ে তেজৰ চেনিৰ মাত্ৰা নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে। ৰাতিপুৱা খালী পেটত নিমৰ ৰসৰ লগতে দুৱৰী ৰস সেৱন কৰিলে ডায়েবেটিছ সম্পৰ্কীয় সমস্যা দূৰ কৰাত সহায়ক হয়। ইনচুলিনৰ স্পাইক ৰোধ কৰাত ই সহায়ক হ’ব পাৰে।

ছালৰ সমস্যা নিৰাময় কৰা

দুৱৰী ঘাঁহৰ প্ৰদাহ নিবাৰণকাৰী আৰু এন্টিচেপ্টিক গুণ আছে। ছালৰ লগত জড়িত বহু ধৰণৰ সমস্যা, যেনে- খজুৱতি, জ্বলা-পোৰা আৰু ফোহা আদি দূৰ কৰাত ই ফলপ্ৰসূ। একজিমা, চ’ৰিয়াচিছ আৰু ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণৰ চিকিৎসাতো ইয়াৰ ব্যৱহাৰ অতি উপকাৰী। ইয়াৰ বাবে দুৰভাৰ ৰসত এচিকুট হালধি মিহলাই আক্ৰান্ত ঠাইত লগাব লাগে।

ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে

ডাঃ ঋতু চাধাৰ মতে দুৱৰী ঘাঁহে ওজন কমাবলৈ বহুখিনি সহায় কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে এচামুচ জিৰা, ৪-৫ টা ক’লা জলকীয়াৰ গুটি আৰু অলপ ডালচেনি দি দুৰ্ভা ঘাঁহ পিহি লওক। তাৰ পিছত ফিল্টাৰ কৰি দিনে দুবাৰকৈ মাখন বা নাৰিকল পানীৰ লগত খাব লাগে। ইয়াৰ নিয়মীয়া সেৱনে মেদবহুলতা নিয়ন্ত্ৰণত সহায় কৰিব।

দুৱৰী ঘাঁহ কেনেকৈ ব্যৱহাৰ কৰিব ?

দুৰ্ভা ঘাঁহ বহু ধৰণে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। দুৱৰী ৰস বনাই প্ৰতিদিনে পুৱা খালী পেটত সেৱন কৰিব পাৰে। তদুপৰি দূৰ্ভা ঘাঁহ শুকুৱাই গুড়ি কৰি বনাব পাৰি। এই গুড়ি মৌৰ লগত মিহলাই বা পানীৰ লগত খাব পাৰি। ছালৰ সমস্যাৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ আক্ৰান্ত অংশত দুৱৰী পেষ্ট লগাব পাৰে।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment