মাহেকীয়াৰ সময়ছোৱাত শাৰীৰিক সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিব পাৰিনে নোৱাৰি? কিমান সুৰক্ষিত জানেনে ?

যৌন সম্পৰ্ক বা সহবাস এটা স্বাভাৱিক ক্ৰিয়া। কিন্তু ইয়াতো এনে বহু কথা আছে যিবোৰৰ যত্ন লোৱাৰ প্ৰয়োজন। নিৰাপদ যৌন সম্পৰ্কৰ বাবে এনে বহু কথা বিবেচনা কৰা প্ৰয়োজন, কি কৰিব আৰু কি নকৰিব। যৌনতা বা যৌন কাৰ্য্যকলাপ যেনেকৈ স্বাভাৱিক, একেদৰে মহিলাৰ মাহেকীয়াও এক স্বাভাৱিক প্ৰক্ৰিয়া। কিন্তু পিৰিয়ডৰ সময়ত যৌন সম্পৰ্ক সন্দৰ্ভত বহুতো ভুল ধাৰণা দেখা যায়। য’ত কিছুমান মানুহে এই সময়ত যৌন সম্পৰ্ক স্থাপনৰ পৰা সম্পূৰ্ণৰূপে পৰিহাৰ কৰে, তাত কিছুমান মানুহে ইয়াৰ প্ৰতি কোনো আপত্তি নকৰে। তথাপিও মাহেকীয়াৰ সময়ত যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিব নে নকৰে সেই লৈ মানুহৰ দ্বিধাদ্বন্দ্ব হৈয়েই থাকে। প্ৰায়ে মানুহে বিশ্বাস কৰে যে ঋতুস্ৰাৱৰ সময়ত যৌন সম্পৰ্ক কৰিব নালাগে, ই নিৰাপদ নহয়। গতিকে নিৰাপদ নে নহয় চিকিৎসকৰ পৰা জনাওক।

পিৰিয়ডৰ সময়ত যৌন সম্পৰ্ক সুৰক্ষিত নে ?

আপুনি হয়তো জানি আচৰিত হ’ব যে পিৰিয়ডৰ সময়ত যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰাটো আচলতে আৰামদায়ক বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে। ই মহিলাৰ Period Cramps ৰ পৰা সকাহ দিব পাৰে আৰু লগতে PPC ৰ লক্ষণসমূহৰ পৰাও সকাহ দিয়ে।

যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰাৰ পিছত হৰম’ন, এণ্ড’ৰ্ফিন আৰু মানসিক চাপ নিবাৰণকাৰী ৰাসায়নিক পদাৰ্থ উৎপন্ন হয়। ই ঋতুস্ৰাৱৰ সময়ত বিষৰ পৰা উপশম দিব পাৰে। এই সময়ত যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিলে মাহেকীয়াৰ সময়ত সংক্ৰমণ হ’ব পাৰে বা আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ লগত জড়িত কিছু সমস্যা হ’ব পাৰে বুলি কিছুমান লোকে চিন্তিত হ’ব পাৰে। এই কাৰণেই কিছুমান মানুহে মাহেকীয়াৰ সময়ত যৌন সম্পৰ্ক স্থাপনৰ পৰা বিৰত থাকে।

কাৰণ তেওঁলোকে ইয়াক অতি জটিল বুলি বিবেচনা কৰে। ঋতুস্ৰাৱৰ সময়ত যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিলে অলপ অগোছাল হ’ব পাৰে যদিও ইয়াৰ কিছু উপকাৰো হ’ব পাৰে। এই সন্দৰ্ভত বিশেষজ্ঞসকলৰ মতামত একেবাৰে বেলেগ। ঋতুস্ৰাৱৰ সময়ত যৌন সম্পৰ্ক বা যৌন সম্পৰ্কৰ বিষয়ে বিশেষজ্ঞৰ মতামত জানি আপুনি আপোনাৰ মতামত সলনি কৰিব পাৰে-

পিৰিয়ডত যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰাৰ সময়ত কি কৰিব আৰু নকৰিব ?

১) পিৰিয়ডৰ সময়ত যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিলে পেটৰ ক্ৰেম্প কম হব পাৰে: বহু মহিলাই মাহেকীয়াৰ সময়ত মৃদুৰ পৰা গুৰুতৰ পেটৰ ক্ৰেম্প অনুভৱ কৰে। পিৰিয়ডৰ সময়ত প্ৰষ্টাগ্লেণ্ডিন নিৰ্গত হোৱাটোৱেই পেটৰ ক্ৰেম্প বা পিৰিয়ডৰ বিষৰ কাৰণ। অস্বাস্থ্যকৰ জীৱনশৈলী, ব্যায়ামৰ অভাৱ, ধূমপান আৰু মদ্যপান আদিয়েও পিৰিয়ডৰ বিষত অৰিহণা যোগাব পাৰে। ক্লাইমেক্সে প্ৰষ্টাগ্লেণ্ডিনৰ সংখ্যা কমায়, যিয়ে ক্ৰেম্প আৰু বিষ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে।

২) মাহেকীয়াৰ সময়ত যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰাৰ সময়ত সংক্ৰমণৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ নিৰোধক ব্যৱহাৰ কৰক: নিৰোধকে মাহেকীয়াৰ সময়ত মহিলাক সুৰক্ষা প্ৰদান কৰে। মাহেকীয়াৰ সময়ত যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰাৰ সময়ত নিৰোধক ব্যৱহাৰ কৰিলে সংক্ৰমণৰ পৰা হাত সাৰিব পাৰি, সাধাৰণতে মাহেকীয়াৰ সময়ত ইয়াৰ আশংকা বেছি।

৩) সংগীৰ লগত কথা পাতকঃ বহু মহিলাই মাহেকীয়াৰ সময়ত যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰি আৰাম অনুভৱ নকৰে। এই সময়ত যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন আৰু উপভোগ কৰাৰ চাবিকাঠি হ’ল আপোনাৰ সংগীৰ সৈতে ভাল যোগাযোগ।গতিকে, সেই বিশেষ দিনবোৰত আপোনাৰ যৌন জীৱনত ব্ৰেক লগোৱাৰ প্ৰয়োজন নাই।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment