আহাৰ খোৱাৰ সময়ত মবাইল বা টি.ভি চোৱাৰ অভ্যাস থকা সকল সন্মুখীন হ’ব এইবোৰ বেমাৰৰ। জানক ইয়াৰ অপকাৰিতা।

বেছিভাগ মানুহেই খাদ্য খোৱাৰ সময়ত টিভি চাবলৈ ভাল পায়। কিন্তু এইটো জনাটো অতি প্ৰয়োজনীয় যে আপোনাৰ মেদবহুলতা বৃদ্ধিৰ আঁৰৰ এটা ডাঙৰ কাৰণ এইটোৱেই হ’ব পাৰে। যদি আপুনি ভাবিছে যে এই অভ্যাসে আপোনাৰ সময় ৰাহি কৰিছে, তেন্তে আপুনি একেবাৰে ভুল কৰিছে। কাৰণ এই অভ্যাসে আপোনাৰ সময় আৰু স্বাস্থ্য দুয়োটাকে নষ্ট কৰি আছে।

গৱেষণাই কি কয়

ইণ্টাৰনেশ্যনেল জাৰ্নেল অৱ কমিউনিকেচন এণ্ড হেল্থত প্ৰকাশিত এক গৱেষণাত এই কথা উল্লেখ কৰা হৈছে। গৱেষণাৰ মতে, বেছিকৈ টিভি চোৱা লোকসকলে খাদ্যাভ্যাসৰ প্ৰতি কম গুৰুত্ব দিয়ে। সাধাৰণতে তেওঁলোকে অতিমাত্ৰা খাদ্য গ্ৰহণ কৰি আছে। আমি যেতিয়া অতিমাত্ৰা খাদ্য খাওঁ তেতিয়া ই মূলতঃ আমাৰ শৰীৰত মেদবহুলতাৰ ৰূপত দেখা দিয়ে।

স্বাস্থ্যজনিত বিপদ

1) মেদবহুলতাৰ আশংকা

খাদ্য খোৱাৰ সময়ত যিকোনো ধৰণৰ স্ক্ৰীণ ব্যৱহাৰ কৰিলে আপুনি শকত হ’ব পাৰে। যদি খাদ্য খোৱাৰ সময়ত আপোনাৰ মনোযোগ আপোনাৰ খাদ্যৰ ওপৰত নাথাকে, তেন্তে আপুনি পৰ্যাপ্ত পৰিমাণে সোৱাদ আৰু ভোক জানিব নোৱাৰিব।

আচলতে কম ৰুচিৰ ভিত্তিত মুখৰ পৰা খাদ্য হজম কৰাত সহায় কৰা গ্ৰন্থিবোৰ সম্পূৰ্ণ সক্ৰিয় নহয়। যাৰ বাবে পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ ৰাসায়নিক পদাৰ্থ নিৰ্গত নহয়। এনে পৰিস্থিতিত খাদ্য হজম কৰাত সমস্যাৰ সৃষ্টি হয়, যাৰ ফলত মেদবহুলতা হয়।

২) পাচনতন্ত্ৰৰ সমস্যা

বেছিভাগ মানুহেই টিভি চাই থাকোঁতে খৰধৰকৈ খাদ্য খায়। এনে কৰিলে আপোনাৰ পাচনতন্ত্ৰৰ সমস্যা হ’ব পাৰে। চোবাই নোখোৱাকৈ সোনকালে খাদ্য গিলিলে বদহজম, বিষ, ক্ৰেম্প, গেছ আদি পেটৰ লগত জড়িত ৰোগ হ’ব পাৰে।

টোপনি বেয়া হ’ব

ৰাতি খাদ্য খোৱাৰ সময়ত টিভি বা মোবাইল ফোন চালে টোপনি ব্যাঘাত জন্মাব পাৰে। আচলতে স্ক্ৰীণ চাই থাকোঁতে বহু সময়ত মানুহে সীমাতকৈ বেছি খাদ্য খায়, যাৰ বাবে পেটত হজম হোৱাটো কঠিন হৈ পৰে। এনে পৰিস্থিতিত গোটেই ৰাতি এটা সমস্যাৰ সৃষ্টি হয় আৰু বাৰে বাৰে টোপনি বিঘিনি ঘটে।

মোবাইল স্ক্ৰলিং বা টিভি চাই খাদ্য খোৱাৰ অভ্যাসৰ পৰা কেনেকৈ মুক্তি পাব?

মাইণ্ডফুল ভোজনৰ ভিত্তি অতি সহজ, ইয়াৰ বাবে আপুনি কেৱল আপোনাৰ খাদ্যৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়ে। যদিও কোৱাতকৈ কৰাটো সহজ, তথাপিও কোৱাটো আচৰিত ধৰণে কঠিন। মনযোগেৰে খাবলৈ হ’লে আপুনি আপোনাৰ পৰ্দাত দ্ৰুত ফিল-গুড হিটৰ আকৰ্ষণক প্ৰতিহত কৰিব লাগিব। ইয়াৰ উপৰিও তলত উল্লেখ কৰা ব্যৱস্থাসমূহেও আপোনাক সহায় কৰিব পাৰে।

১) ফোনটো এয়াৰপ্লেন মোডত ৰাখক- খাদ্যৰ সময়ত আপুনি আপোনাৰ ফোনটো এয়াৰপ্লেন মোডত ৰাখিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে আপোনাৰ ফোনত কোনো একচন নাথাকিব আৰু আপুনি ফোকাচ কৰি খাদ্য খাব পাৰিব।

২) মোবাইল আঁতৰত ৰাখক – মোবাইল আঁতৰত ৰাখক আৰু খাদ্যৰ সোৱাদ লওক আৰু তাত মনোনিৱেশ কৰক। এনে কৰিলে আপোনাৰ শৰীৰৰ পাচন ৰিচেপ্টৰ সক্ৰিয় হ’ব পাৰে আৰু আপুনি সন্তুষ্ট নোহোৱালৈকে খাব পাৰে আৰু আড়ম্বৰহীনভাৱে নহয়।

৩) খালী কোঠাত খাদ্য খোৱা- খাদ্য খাবলৈ হ’লে টিভি বা কম্পিউটাৰ নথকা কোঠা এটালৈ যাব। এই সময়ত আপুনি খাদ্যৰ টুকুৰা এটা কিমানবাৰ চোবাইছে, ই আপোনাক খোৱাৰ ক্ৰিয়াত মনোনিৱেশ কৰাত সহায় কৰিব।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment