হিন্দু ধৰ্মৰ পূজা পাৰ্বনত কিয় ইমান মহত্ব দিয়া হয় এইবিধ ফুলক। আঁৰত আছে গোপন ৰহস্য।

হিন্দু ধৰ্মত পাৰিজাতৰ বিষয়ে বহু কথা কোৱা হৈছে। পাৰিজাত গছক ঐশ্বৰিক আখ্যা দিয়া হৈছে। পাৰিজাত যিকোনো ইচ্ছা পূৰণ কৰিব পৰা গছ বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। এফালে এই গছজোপা অলৌকিক বুলি গণ্য কৰা হয় যদিও আনফালে এই গছৰ ফুলবোৰো অতি উপকাৰী বুলি গণ্য কৰা হয়। এই গছৰ ফুলক উপাসনাত ব্যৱহাৰ কৰিলে ঈশ্বৰৰ কৃপা আহিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

জ্যোতিষী বিশেষজ্ঞ ড° ৰাধাকান্ত ভাটছৰ পৰা পূজাত এই পাৰিজাত ফুলৰ গুৰুত্ব আৰু ইয়াৰ লগত জড়িত আমোদজনক গোপনীয়তাৰ বিষয়ে বিতংভাৱে জানো আহক। লগতে ইয়াৰ সৈতে জড়িত কিছুমান ব্যৱস্থাৰ বিষয়েও জানি লওক।

পুৰাণৰ মতে পাৰিজাতৰ উৎপত্তি সাগৰৰ মন্থনৰ পৰাই হৈছিল। এই গছজোপা প্ৰথমে স্বৰ্গলৈ গৈছিল আৰু তাৰ পিছত তাৰ পৰাই পৃথিৱীলৈ আহিছিল।এই গছজোপা শ্ৰী ৰাম আৰু মাতৃ সীতাৰ লগতো সম্পৰ্ক আছে। নিৰ্বাসনৰ সময়ত এই গছজোপা মাতৃ সীতাৰ সৈতে শ্ৰীৰামে দৰ্শন কৰিছিল। নিৰ্বাসনৰ দিনত মাতৃ সীতাই এই গছৰ ফুল ছিঙি মালা বৈছিল আৰু নিজকে সজাইছিল।

এফালে এই গছজোপা অলৌকিক বুলি গণ্য কৰা হয় যদিও আনফালে এই গছৰ ফুলবোৰো অতি উপকাৰী আৰু কাৰিজমাটিক বুলি গণ্য কৰা হয়। এই গছৰ ফুলক উপাসনাত ব্যৱহাৰ কৰি ঈশ্বৰৰ কৃপা আহিবলৈ আৰম্ভ কৰে।এই কাৰণেই এই ফুলটোক শ্ৰিংগাৰ হৰ আৰু হৰছিংগাৰ বুলিও কোৱা হয়।মাতৃ সীতাই পূজা-পাতলত পাৰিজাত ফুলৰ ব্যৱহাৰ আৰম্ভ কৰিছিল বুলি বিশ্বাস কৰা হয়।

পাৰিজাতৰ ফুলটো মা লক্ষ্মীৰও বৰ প্ৰিয়। ইয়াক উপাসনাত ব্যৱহাৰ কৰিলে ঘৰত সুখ আৰু সমৃদ্ধি পোৱা যায়।পূজা-পাতলত পাৰিজাত ফুল ব্যৱহাৰ কৰিলে ধন-সম্পত্তি বৃদ্ধি হয় আৰু কুবেৰাৰ দুৱাৰ মুকলি হয় বুলি বিশ্বাস কৰা হয়।পূজাত পাৰিজাত ফুল ব্যৱহাৰ কৰিলে প্ৰতিজন দেৱতাই সোনকালে সুখী হয় আৰু গ্ৰহবোৰো সুখী হৈ থাকে।

অধিক পঢ়কঃ মন্দিৰত প্ৰৱেশ কৰাৰ সময়ত টিলিঙা বজোৱাৰ কাৰণ জানেনে ? জানিবলৈ পঢ়ক এই বিশেষ বাৰ্তা।

পাৰিজাতৰ বিষয়েও এটা ৰহস্য আছে, সেই মতে ই এক অভিশপ্ত গছ। এই অভিশাপ ইন্দ্ৰ দেৱে পাৰিজাতক দিছিল।কিংবদন্তি অনুসৰি শ্ৰীকৃষ্ণই পাৰিজাতক লগত লৈ পৃথিৱীলৈ লৈ যোৱাৰ সময়ত পাৰিজাতক ইন্দ্ৰৰ দ্বাৰা তীব্ৰ অভিশাপ দিয়া হৈছিল।অভিশাপ আছিল যে পাৰিজাতৰ ফুলবোৰ কেৱল ৰাতিহে ফুলিব আৰু ৰাতিপুৱালৈকে পৰিব।

অৱশ্যে মাটিত পৰি যোৱাৰ পিছতো পূজা-পাতলত ব্যৱহাৰ কৰিব পৰা একমাত্ৰ ফুলটোৱেই হৈছে পাৰিজাত।বিশ্বাস কৰা হয় যে আগতে পাৰিজাত গছ নহয় বৰঞ্চ সূৰ্য্যৰ কন্যাক বিয়া দিব নোৱাৰাৰ বাবে নিজৰ শৰীৰ এৰি যোৱা বলি দেৱতা আছিল।

পাৰিজাতে শৰীৰ এৰি যোৱাৰ সময়ত তেওঁৰ ছাইৰ পৰা এজোপা উদ্ভিদৰ জন্ম হৈছিল যিটো পাৰিজাত গছ হৈ পৰিছিল।এইটোৱেই একমাত্ৰ গছ যাৰ দৰ্শন বা পূজা-পাতলত ফুলৰ ব্যৱহাৰে প্ৰতিটো কামনা পূৰণ কৰে।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment