আম খোৱাৰ অভ্যাস আছে যদি সাৱধান ! এনে বোৰ কাৰণৰ ফলত হ’ব স্বাস্থ্যৰ বৃহৎ ক্ষতি।

আমক ফলৰ ৰজা বুলি কোৱা হয়। মানুহে বৰ উৎসাহেৰে খায়। ফলৰ বজাৰত আমৰ মূল্য প্ৰতি কেজিত ৪০ টকা। একে সময়তে খুচুৰা ব্যৱসায়ত দুগুণ দামত বিক্ৰী কৰা হৈছে। উত্তৰ প্ৰদেশৰ গোৰখপুৰ চহৰৰ ফলমূলৰ দোকানত আম ওলাবলৈ আৰম্ভ কৰিছে। মহদ্দীপুৰৰ শাস্ত্ৰী চৌৰাহাত আমৰ টোপোলা সজাই পৰাই তোলাৰ লগতে ধৰ্মশালা কুড়া ঘাটত অৱস্থিত ফলমূলৰ দোকানত সজাই পৰাই তোলা হৈছে।

বৰ্তমান ফলৰ বজাৰত দেখা পোৱা আমবোৰ অন্ধ্ৰ প্ৰদেশৰ। আমদানি কম হোৱাৰ বাবে খুচুৰা বজাৰত ইয়াৰ মূল্য প্ৰতি কেজিত ৭০ৰ পৰা ৮০ টকা। মূল্যবৃদ্ধিৰ বাবে আমে এতিয়া কেৱল বিশেষ লোকৰ হে কাষ চাপিবলৈ সক্ষম হৈছে। ব্যৱসায়ীসকলৰ মতে জুলাই মাহত বজাৰত আমৰ অভাৱ দুৰ হ’ব। ইয়াৰ ফলত ইয়াৰ মূল্য হ্ৰাস পাব।

বজাৰত ৪৫ বিধ আম উপলব্ধ

পাইকাৰী ফল সমিতিৰ সাধাৰণ সম্পাদক বিজয় সোণকাৰৰ মতে বৰ্তমান বজাৰত ৪৫ বিধ আম উপলব্ধ। মে’ মাহত আগমন বৃদ্ধি পাব যাৰ বাবে বজাৰত সকলো ধৰণৰ আম উপলব্ধ হ’ব। আমৰ সোৱাদ, আকৃতি আৰু ৰং বেলেগ বেলেগ।

গ্ৰামাঞ্চলতো প্ৰচুৰ পৰিমাণে আম পোৱা যাব। যদি আমি আম উৎপাদন এলেকাৰ কথা কওঁ, তেনেহ’লে কেম্পিয়াৰগঞ্জ, বলৰামপুৰ, বাৰাবংকি, ৰুদাউলীৰ দশেহৰী, লংডা গাৱৰজীত আদি জাতৰ আম উপলব্ধ হ’ব। বৰ্তমান বজাৰত পোৱা আমবোৰ ৰাসায়নিক পদাৰ্থৰে পকিছে। ই স্বাস্থ্যৰ বাবে ক্ষতিকাৰক, গতিকে মানুহে এতিয়াৰ বাবে আম খোৱাৰ পৰা বিৰত থাকিব লাগে।

অধিক পঢ়কঃ ডায়েবেটিছ ৰোগীৰ বাবে বৰদানতকৈ কম নহয় চজিনা। চজিনাৰ উপকাৰিতা।

কৃত্ৰিম পকোৱা আম ক্ষতিকাৰক

News18ৰ সৈতে হোৱা কথা-বতৰাত চিকিৎসক ডাঃ বি কে সুমনে কয় যে কেলচিয়াম কাৰ্বাইডৰ সহায়ত আম কৃত্ৰিমভাৱে পকা হয়। এইটো অতি ক্ষতিকাৰক। ইয়াক নিষিদ্ধ কৰা হৈছে যদিও তথাপিও ব্যৱসায়ীসকলে ইয়াক দ্ৰুত লাভৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰে। সেইবাবেই মানুহে আম খোৱাৰ পৰা বিৰত থাকিব লাগে যাতে তেওঁলোকৰ স্বাস্থ্যৰ অৱনতি ঘটে। তেওঁ লগতে কয় যে প্ৰাকৃতিকভাৱে পকা আমৰ সোৱাদও বেলেগ। ই স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰী।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment