গৰম দিনত কুঁহিয়াৰ ৰস খালে দূৰ হয় এইবোৰ সমস্যা। কুঁহিয়াৰ ৰসৰ উপকাৰিতা।

Sugarcane Juice Benefits: গ্ৰীষ্মকালত কুঁহিয়াৰ ৰস খোৱাটো স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি উপকাৰী। ই আপোনাক গোটেই দিনটো শক্তি প্ৰদান কৰে। যিসকল লোকে গ্ৰীষ্মকালত বেছি ঘামচি ওলায়, তেওঁলোকে কুঁহিয়াৰ ৰস খাবই লাগিব। কাৰণ ঘামচিৰ ফলত শৰীৰত পানীলগা হোৱাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়। ইয়াত পটাছিয়াম, কেলচিয়াম, মেগনেছিয়াম, জিংক আৰু আইৰণৰ দৰে পুষ্টিকৰ উপাদান পোৱা যায়, যিয়ে আপোনাক শক্তি দি থাকে।

কুঁহিয়াৰ ৰস পুষ্টিকৰ উপাদানৰ ভঁৰালঃ

কুঁহিয়াৰ ৰস হৈছে পুষ্টিকৰ উপাদানৰ ভঁৰাল। ইয়াৰ এন্টি ইনফ্লেমেটৰী গুণ আছে। লগতে পলিফিনল নামৰ এন্টিঅক্সিডেন্ট পোৱা যায়, যিবোৰ শৰীৰৰ প্ৰদাহ দূৰ কৰাত সহায়ক। জিমলৈ যোৱা লোকৰ বাবে কুঁহিয়াৰ ৰস উপকাৰী। কুঁহিয়াৰ ৰসত কেলৰি বেছি থাকে যাৰ ফলত ওজন বৃদ্ধি হ’ব পাৰে। কিন্তু যদি আপুনি ইয়াক সুষম পৰিমাণত সেৱন কৰে তেন্তে ই ওজন হ্ৰাস কৰিব পাৰে।

কুঁহিয়াৰ ৰসে এই লোকসকলক তৎক্ষণাত উপকাৰ দিয়েঃ

প্ৰখ্যাত আয়ুৰ্বেদিক বিশেষজ্ঞ ডাঃ অব্ৰৰ মুলতানীয়ে কৈছে যে জ্বৰ হ’লে কুঁহিয়াৰ ৰস খাব পাৰে। কাৰণ শৰীৰত প্ৰ’টিনৰ অভাৱত জ্বৰৰ সময়ত বিষ আৰু দুৰ্বলতা অনুভৱ হয়, যিটো কুঁহিয়াৰে আঁতৰাই পেলায়। ইয়াত পোৱা এন্টি অক্সিডেন্টে শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰে।

কুঁহিয়াৰ ৰসৰ উপকাৰীতা

১) কুঁহিয়াৰ ৰসে গ্ৰীষ্মকালত প্ৰস্ৰাৱৰ লগত জড়িত সমস্যা দূৰ কৰে। প্ৰস্ৰাৱ কৰাৰ সময়ত জ্বলা, বিষ আৰু অস্বস্তি অনুভৱ কৰিলে কুঁহিয়াৰ ৰস খাব লাগে।

অধিক পঢ়কঃ দৈৰ লগত ভুলটো একেলগে খাব নালাগে এই ৫ প্ৰকাৰৰ বস্তু। দুগুণে বাঢ়িব বেমাৰ !

২) হৃদযন্ত্ৰৰ সুস্বাস্থ্য বজাই ৰখাত কুঁহিয়াৰ ৰস উপকাৰী। ই শৰীৰত কলেষ্টেৰলৰ মাত্ৰা হ্ৰাস কৰি হৃদযন্ত্ৰৰ কোষত চৰ্বি জমা হোৱাত বাধা দিয়ে।

৩) কুঁহিয়াৰ ৰসে হজম শক্তি ভাল কৰি ৰাখে। সঠিক হজমে ওজন কমাব পৰা প্ৰক্ৰিয়াটো দ্ৰুত কৰি তোলে। ইয়াৰ ফলত পেটত গেছ, জ্বলা-পোৰা, এচিডিটিৰ অন্ত পৰে।

৪) কুঁহিয়াৰ ৰসত থকা মৌলবোৰে শৰীৰক বিষমুক্ত কৰে। ইয়াৰ উপৰিও শৰীৰৰ পৰা লেতেৰা পদাৰ্থ আঁতৰোৱাত সহায় কৰে।

৫) কুঁহিয়াৰ ৰসে বিপাকীয় ক্ৰিয়া উন্নত কৰে, যাৰ ফলত ওজন হ্ৰাস পায় আৰু শৰীৰক শক্তি প্ৰদান কৰে।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment