১ মে’ত কিয় পালন কৰা হয় শ্ৰমিক দিৱস জানেনে ? বহুতেই নাজানে এই কথা !

আজি সমগ্ৰ বিশ্বতে শ্ৰমিক দিৱস পালন কৰা হৈছে। প্ৰতি বছৰে ১ মে’ত আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় শ্ৰমিক দিৱস পালন কৰা হয়। এই দিৱস উদযাপনৰ মূল উদ্দেশ্য হৈছে শ্ৰমিকৰ কৃতিত্বক সন্মান জনোৱা আৰু তেওঁলোকে আগবঢ়োৱা অৱদানক স্মৰণ কৰা। ইয়াৰ উপৰিও শ্ৰমিক দিৱস উদযাপন কৰি শ্ৰমিকৰ অধিকাৰ আৰু অধিকাৰৰ বাবে কণ্ঠস্বৰ উলিয়াবলৈ আৰু তেওঁলোকৰ শোষণ বন্ধ কৰিবলৈও উদযাপন কৰা হয়।

শ্ৰমিকসকলৰ বাবে উৎসৰ্গিত এই দিৱসটোৱে তেওঁলোকৰ মাজত তেওঁলোকৰ অধিকাৰৰ প্ৰতি সজাগতা বৃদ্ধি কৰে। এই শ্ৰমিক আন্দোলন আমেৰিকাত ১৮৮৬ চনৰ ১ মে’ ৰ পৰা আৰম্ভ হৈছিল। এই আন্দোলনত আমেৰিকাৰ শ্ৰমিকসকলে নিজৰ দাবী লৈ ৰাস্তালৈ আহিছিল।

আচলতে সেই সময়ত শ্ৰমিকক ১৫-১৫ ঘন্টা কাম কৰিবলৈ বাধ্য কৰাইছিল। এই আন্দোলনৰ মাজতে আৰক্ষীয়ে শ্ৰমিকৰ ওপৰত গুলীচালনা কৰে, য’ত শ্ৰমিকসকলে প্ৰাণ হেৰুৱাইছিল, আনহাতে ১০০ৰো অধিক শ্ৰমিক আহত হৈছিল।তেওঁলোকৰ বিষয়ে ক’বলৈ আৰু শোষণৰ পৰা ৰক্ষা কৰিবলৈ।

কিয় ১ মে’ত শ্ৰমিক দিৱস পালন কৰা হয়

এই আন্দোলনৰ তিনি বছৰৰ পাছত ১৮৮৯ চনত আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় সমাজবাদী সন্মিলনৰ এখন সভা অনুষ্ঠিত হয়, য’ত সিদ্ধান্ত লোৱা হয় যে প্ৰতিজন শ্ৰমিকৰ পৰা মাত্ৰ ৮ ঘণ্টাৰ কাম লোৱা হ’ব। এই সন্মিলনতে নিজেই ১ মে’ত শ্ৰমিক দিৱস পালন কৰাৰ প্ৰস্তাৱ দিয়া হৈছিল, লগতে প্ৰতি বছৰে ১ মে’ত ছুটী দিয়াৰো সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছিল। আমেৰিকাত আঠ ঘণ্টা কাম কৰা শ্ৰমিকৰ নিয়ন্ত্ৰণৰ পিছত বহু দেশত এই নিয়ম কাৰ্যকৰী কৰা হৈছিল।

অধিক পঢ়কঃ ৩৬ ঘন্টা একেৰাহে শাৰীৰিক সম্পৰ্ক স্থাপনৰ পাছটো সন্তুষ্ট নহ’ল পত্নী। পুলিচ মাতি জীৱন ৰক্ষা স্বামীৰ।

ভাৰতত কেতিয়াৰ পৰা শ্ৰমিক দিৱস আৰম্ভ হৈছিল ?

১৯২৩ চনৰ ১ মে’ৰ পৰা ভাৰতত শ্ৰমিক দিৱস আৰম্ভ হয়। প্ৰথমে মাদ্ৰাজ (চেন্নাই)ত আৰম্ভ হৈছিল। জনাওঁ যে ১৯২৩ চনৰ ১ মে’ত ভাৰতীয় লেবাৰ কিষাণ পাৰ্টিৰ অধ্যক্ষতাত শ্ৰমিক দিৱস উদযাপনৰ সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছিল। এই সভাই বহু সংগঠন আৰু সামাজিক দলৰ সমৰ্থন লাভ কৰিছিল, যিয়ে শ্ৰমিকসকলৰ ওপৰত চলি থকা অত্যাচাৰ আৰু শোষণৰ বিৰুদ্ধে মাত মাতিছিল।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment