কি কাৰণত বেল পাত সৃষ্টি কৰিছিল মা পাৰ্বতীয়ে ? জানক এই ৰহস্য !

আপুনি কেতিয়াবা ভাবিছেনে যে গ্ৰীষ্মকালত শৰীৰ শীতল কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা বেল চৰবত আৰু শিৱ পূজাত আগবঢ়োৱা বেলপাতৰ ধৰ্মীয় তাৎপৰ্য কি? যদি নাজানে, তেন্তে এই লেখাটোত আপুনি এই গছজোপাৰ গুৰুত্ব আৰু উৎপত্তিৰ বিষয়ে জানিব পাৰিব। হিন্দু ধৰ্মত বেল গছৰ অতি গুৰুত্ব আছে, মানুহে ইয়াৰ গছ, ফল, পাত আৰু কাঠ পূজাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰে।

বিশ্বাস কৰা হয় যে ভগৱান শিৱ বেল গছত বাস কৰে আৰু ভোলেনাথ এই গছৰ ফল, ফুল আৰু পাতৰ প্ৰতি অতি আকৰ্ষিত। কোৱা হয় যে বেল গছক পূজা কৰিলে দৰিদ্ৰতা দূৰ হয়। বেলপাত ইমানেই শুভ গছ যে কেৱল ইয়াক দেখা আৰু স্পৰ্শ কৰিলেই গুণ লাভ কৰা হয়। ঘৰত বেল গছ ৰোপণ কৰিলে ঋণাত্মক শক্তি আঁতৰি যায় আৰু সকলো ধৰণৰ পাপৰ পৰা মুক্তি পায়।

বেল গছৰ ধৰ্মীয় বিশ্বাসৰ বিষয়ে

পুৰাণত বেলপাতৰ তিনি লোবযুক্ত পাতক ভগৱান শংকৰৰ ত্ৰিশুল বা ত্ৰিনেত্ৰৰ লগত তুলনা কৰা হৈছে। ইয়াৰ উপৰিও ব্ৰহ্মা, বিষ্ণু আৰু ভগৱান শিৱ বেলপাতত বাস কৰে বুলিও বিশ্বাস কৰা হয়। স্কন্দ পুৰাণৰ মতে বেল গছৰ উৎপত্তি হৈছে মাতৃ পাৰ্বতীৰ ঘামৰ এটোপালৰ পৰা। কোৱা হয় এই শুভ বেল গছ ধনাত্মক শক্তিৰ ভঁৰাল।

বেলপাতৰ গুৰুত্ব

হিন্দু শাস্ত্ৰত বিশ্বাস কৰা হয় যে ভগৱান বিষ্ণুৱে যেনেকৈ তুলসী পাতক ভাল পায়, সেইদৰে ভগৱান শিৱইও বেলপাত্ৰক ভাল পায়। সেইবাবেই বেল পাত্ৰ বাধ্যতামূলকভাৱে শিৱ পূজাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে। ধৰ্মীয় বিশ্বাস অনুসৰি যিয়ে বেলপাতৰ সৈতে ভগৱান শিৱক পূজা কৰে, তেওঁৰ ইচ্ছা ভগৱানে সোনকালে পূৰণ কৰে।

অধিক পঢ়কঃ বিয়াত দৰা কইনাই হোমৰ গুৰিত ৭ বাৰ কি কাৰণে ঘূৰে জানেনে ? জানক ইয়াৰ মহত্ব।

বেল গছৰ উৎপত্তি

স্কন্দ পুৰাণৰ মতে এবাৰ মাতৃ পাৰ্বতী ভ্ৰমণৰ সময়ত তেওঁৰ শৰীৰৰ পৰা ঘামৰ এটোপাল মন্দাচাল পৰ্বতত পৰিল। সেই ঘামৰ টোপালৰ পৰাই পাহাৰত এজোপা গছৰ উৎপত্তি হৈছিল আৰু এই গছজোপা নিজেই বেল গছ বুলি জনা গৈছিল। যিহেতু এই গছজোপা মাতৃ পাৰ্বতীৰ ঘামৰ পৰাই উৎপত্তি হৈছে, গতিকে মাতৃ পাৰ্বতীৰ সকলো ৰূপ এই গছত বাস কৰে। বেল গছৰ শিপা গীৰ্জা ৰূপ বুলি গণ্য কৰা হৈছে।

আনহাতে মহেশ্বৰী ইয়াৰ ডালত আৰু দক্ষিণায়নী ইয়াৰ ডালত আৰু মা পাৰ্বতী বেলৰ পাতত বাস কৰে। কাত্যনী বেলৰ ফলত বাস কৰে, গৌৰীয়ে ফুলত বাস কৰে। এই সকলোবোৰ ৰূপৰ বাহিৰেও মা লক্ষ্মী সকলো বেল গছতে বাস কৰে বুলি এক বিশ্বাস আছে। বেলপাত মাতৃ পাৰ্বতীৰ প্ৰতিফলন বুলি বিশ্বাস কৰা হয়, যাৰ বাবে ই ভগৱান শিৱৰ অতি প্ৰিয়। ভগৱান শিৱক বেলপাত্ৰ অৰ্পণ কৰি সন্তুষ্ট হয়। এই গছ হিন্দু ধৰ্মত অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ, বেল গছ পূজা কৰিও মা পাৰ্বতীৰ আশীৰ্বাদৰ বাবে যোগ্য হব পাৰে।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment