আমৰ লগত বা আন খোৱাৰ ৩ ঘণ্টাৰ পিছলৈ এইবোৰ বস্তু নাখাব। কৰি তুলিব অসুস্থ।

Mangoes Eating Tips: গ্ৰীষ্মকাল অহাৰ লগে লগে বজাৰত আমৰ উত্থান ঘটে। ইয়াৰ কাৰণো আমৰ সোৱাদ আৰু বতৰৰ ফল হোৱাৰ বাবে। মানুহে আমৰ লগতে গাখীৰ আৰু লাচী উপভোগ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। এনে পৰিস্থিতিত জানি থওক যে কিছুমান বস্তুৰ লগত আম খোৱাটো অতি বিপদজনক বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে। ইয়াৰ সোৱাদ বৃদ্ধিৰ প্ৰক্ৰিয়াত ই স্বাস্থ্যৰ ওপৰত গধুৰ হ’ব পাৰে।

কিছুমান মানুহে ৰাতিপুৱাৰ পৰা ৰাতিৰ আহাৰলৈকে আম অন্তৰ্ভুক্ত কৰে যদিও তেনে কৰিলে স্বাস্থ্যৰ ওপৰত গধুৰ হ’ব পাৰে। ইয়াৰ কাৰণ হ’ল আম বেছিকৈ খোৱা আৰু ইয়াৰ লগত শুদ্ধ নহয় যিকোনো বস্তুৰ লগত খোৱা। ক্ষতিকাৰক হ’ব পাৰে। পেটত প্ৰৱেশ কৰাৰ লগে লগে ই বিষ হিচাপে কাম কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। এনে পৰিস্থিতিৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ সেইবোৰ বস্তু একেবাৰেই সেৱন নকৰিব, যিবোৰে লাভৰ পৰিৱৰ্তে ক্ষতি কৰে।

বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, আমলখিৰ লগত বা তাৰ লগে লগে তিতা বা তিতা বস্তু সেৱন নকৰিব। এনে কৰিলে স্বাস্থ্যৰ বাবে ক্ষতিকাৰক। ইয়াৰ স্বাস্থ্যৰ ওপৰত বেয়া প্ৰভাৱ পৰে।

আম খোৱাৰ পিছত এইবোৰ সেৱন নকৰিবঃ

তিতা কেৰেলা

খাদ্যৰ লগত আম খোৱাটো ভুল নহয়, কিন্তু তাত তিতা কেৰেলা অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব নালাগে, তিতা আৰু আম একেলগে সেৱন কৰিলে পেটৰ অৱস্থা নষ্ট হ’ব পাৰে। পেটত পোৱাৰ পিছত ই বিষৰ কাম কৰে। ইয়াৰ ফলত বমি, ডায়েৰিয়া বা উশাহ-নিশাহ লোৱাত অসুবিধা হ’ব পাৰে। ইয়াৰ ফলত সমস্যা বাঢ়িব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ ভুলতে হ’লেও আম আৰু তিতা কেৰেলা একেলগে সেৱন নকৰিব। আম খোৱাৰ কমেও তিনি ঘণ্টাৰ পিছত খাদ্যত তিতা খাব পাৰি।

সেউজীয়া জলকীয়া

যদি আপুনি খাদ্যৰ সৈতে কেঁচা সেউজীয়া জলকীয়া খাই আছে তেন্তে আমখিনি আঁতৰাই পেলাওক। সেউজীয়া জলকীয়া আৰু আম একেলগে সেৱন কৰিলে পেটৰ লগত জড়িত সমস্যা বৃদ্ধি পাব পাৰে। এই দুয়োটাৰ সংমিশ্ৰণ ইটোৱে সিটোৰ লগত খাপ নাখায়। এই দুটা গ্ৰহণ কৰাৰ মাজত কমেও ৩ৰ পৰা ৪ ঘণ্টাৰ ব্যৱধান ৰাখিব লাগে।

অধিক পঢ়কঃ গৰম দিনত কেঁচা আম খালে দূৰ হয় এই ৭ প্ৰকাৰৰ সমস্যা। কেঁচা আমৰ উপকাৰিতা।

দৈ

আমৰ লগত বা পিছত লাচী খোৱা বা দৈ খোৱাটো অতি ক্ষতিকাৰক। এই সংমিশ্ৰণ শৰীৰৰ লগত খাপ নাখায়। দৈ আৰু আম একেলগে খালে পেটৰ বিষ হয়। ই ডায়েৰিয়াৰ পৰা আৰম্ভ কৰি আন আন সমস্যাৰ জন্ম দিয়ে।

আমিষ

যদি আপুনি খাদ্যত নন-ভেজ গ্ৰহণ কৰি আছে তেন্তে ইয়াৰ লগতে আম নাখাব। এই দুটা একেলগে খালে হজম শক্তি বেয়া হয়। ই আপোনাৰ হজম শক্তিত প্ৰভাৱ পেলায়। সেইবাবেই এই দুয়োটা কেতিয়াও একেলগে খোৱা উচিত নহয়।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment