হিন্দু ধৰ্মত পূজা পাৰ্বনত কিয় ইমান মহত্ব দিয়া হয় কলপাতক। জানক এই নজনা কথা।

Banana Leaves In Puja: উপাসনাত কলৰ পাতৰ গুৰুত্ব অতি বেছি। বিশেষকৈ ভাৰতৰ দক্ষিণ অঞ্চলত পূজাৰ সময়ত কলৰ পাত বিশেষভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। এনে পৰিস্থিতিত জ্যোতিষী বিশেষজ্ঞ ড° ৰাধাকান্ত ৱাটছৰ পৰা পূজাত কলপাতৰ গুৰুত্বৰ বিষয়ে বিতংভাৱে জানো আহক ।

হিন্দু ধৰ্মত কলক অতি পবিত্ৰ বুলি গণ্য কৰা হয়। যিকোনো পূজা, আবৃত্তি, হাৱন , ৰীতি-নীতি, পংগাট আদিৰ সময়ত কলৰ পাত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। কেৱল কলৰ পাতেই নহয়, ফল হিচাপে কল আৰু ডাল হিচাপে কলৰ গছও ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

হিন্দু ধৰ্মীয় গ্ৰন্থ আৰু শাস্ত্ৰত কোৱা হৈছে যে ভগৱান বিষ্ণু আৰু মাতৃ লক্ষ্মী কলৰ গছত বাস কৰে। লগতে কলৰ গছ বৃহস্পতি গ্ৰহৰ লগতো সম্পৰ্ক আছে। এনে পৰিস্থিতিত পূজাৰ সময়ত কলৰ পাত ব্যৱহাৰ কৰি ভগৱান বিষ্ণু আৰু মাতৃ লক্ষ্মীৰ কৃপা ৰৈ যায়।

ভগৱান বিষ্ণু আৰু মাতৃ লক্ষ্মীৰ কৃপাত কোনো বাধা নোহোৱাকৈ পূজাৰ কাম সম্পূৰ্ণ হয়। ইয়াৰ লগতে বৃহস্পতি গ্ৰহৰ আশীৰ্বাদো লাভ কৰা হয়। বিশ্বাস কৰা হয় যে পূজাত কলপাত ব্যৱহাৰ কৰিলে ৰাশিফলত বৃহস্পতিৰ স্থান উচ্চ হোৱাৰ লগতে শুভ ফলাফলৰ লক্ষণ দেখা যায়।

অধিক পঢ়কঃ এটা নিগনি কিদৰে প্ৰভু গনেশৰ বাহন হৈ পৰিছিল জানেনে ? জানক ইয়াৰ আঁৰৰ ৰহস্য।

ধৰ্ম শাস্ত্ৰতো বৰ্ণনা কৰা হৈছে যে দেৱী লক্ষ্মী আৰু বিষ্ণু ভগৱানক কলৰ পাতত খাদ্য আগবঢ়াই ঘৰৰ খাদ্যৰ মজুত সদায় ভৰপূৰ হয়। যদি কেৱল কলৰ পাতত কলহে আগবঢ়োৱা হয়, তেন্তে ই বিবাহিত জীৱনৰ সমস্যাবোৰো দূৰ কৰি বৈবাহিক জীৱনৰ সম্পূৰ্ণ সুখ দিয়ে।

কেৱল এয়াই নহয়, সত্যনাৰায়ণৰ কাহিনী যেতিয়া সংঘটিত হয়, তেতিয়াও কলৰ গছৰ মণ্ডপ নিৰ্মাণ কৰা হয়। কাৰণ কলগছৰ মণ্ডপতহে পূজাস্থলী সম্পূৰ্ণৰূপে শুদ্ধ কৰিব পৰা যায়। লগতে কলগছৰ মণ্ডপৰ পৰা গ্ৰহবোৰেও ভগৱান সত্যনাৰায়ণৰ কৃপাত অনুকূল প্ৰভাৱ দেখুৱাইছে।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

1 thought on “হিন্দু ধৰ্মত পূজা পাৰ্বনত কিয় ইমান মহত্ব দিয়া হয় কলপাতক। জানক এই নজনা কথা।”

Leave a Comment