কাৰাগাৰত বন্দীসকলক কেৱল বগা ৰঙৰ সাজ-পোছাক হে কিয় দিয়ে ? অন্য ৰঙৰ কিয় দিয়া নহয় ? কাৰণ জানক।

ন্যায়পালিকাৰে সমাজৰ অপৰাধীক জেলৰ শাস্তি প্ৰদান কৰে। কাৰাগাৰত থকা কয়দীসকলৰ খাদ্য আৰু জীৱন-যাপনৰ ক্ষেত্ৰত কঠোৰ নিয়ম যিবোৰ মানি চলিব লাগিব। আপুনি নিশ্চয় বহু ছবিত দেখিছে যে কাপোৰবোৰো একেদৰেই জেলৰ বন্দীসকলক দিয়া হয়। কাৰাগাৰত বন্দীসকলে বগা কাপোৰ পিন্ধি ক’লা ৰেখাৰে পৰিধান কৰে। এনে নহয় যে এই সকলোবোৰ কেৱল চিনেমাত হে ঘটে, বাস্তৱত বন্দীসকলকো একেধৰণৰ সাজ-পোছাক দিয়া হয়। কাৰণ, ইয়াৰ আঁৰৰ কাৰণ কি? কিয় এই পোছাক বন্দীসকলৰ বাবে বাছি লোৱা হৈছিল? জানো আহক।

বন্দীসকলৰ বাবে সাজ-পোছাক কেনেকৈ আৰম্ভ হ’ল?

বন্দীসকলক এনে কাপোৰ পিন্ধিবলৈ দিয়াৰ কাৰণটো ইতিহাসৰ সৈতে জড়িত। কোৱা হয় যে ১৮ শতিকাত আমেৰিকাত অবাৰ্ন ব্যৱস্থা প্ৰৱৰ্তন কৰা হৈছিল। যাৰ অধীনত জেল আৰু তাত থকা বন্দীসকলৰ জীৱন যাপনৰ কিছু নতুন নিয়ম সংযোজন কৰা হ’ল। ইয়াৰ পিছতহে আধুনিক কাৰাগাৰ আৰম্ভ হৈছিল। এই পৰিৱৰ্তনৰ অধীনত বন্দীসকলক ধূসৰ-ক’লা ৰঙৰ সাজ-পোছাক দিয়া হৈছিল, য’ত ৰেখা তৈয়াৰ কৰা হৈছিল।

এই বাবেই এনে সাজ-পোছাক দিয়া হয়

বহু খবৰ অনুসৰি যদি কোনো কয়দী জেলৰ পৰা পলায়ন কৰে, তেন্তে বেলেগ জেলৰ পোছাক থকাটোৱে তেওঁক ধৰাত সহায় কৰে। পোছাকখন এনেকৈ ৰখাৰ আঁৰৰ যুক্তিটো হ’ল বাহিৰৰ পৰা অহা মানুহে এই ধৰণৰ পোছাক পৰিধান নকৰে। এনে পৰিস্থিতিত পলাতক কাৰাবন্দীক দেখিলে মানুহে আৰক্ষীক খবৰ দিব আৰু বন্দীজন ধৰা পৰিব।

ইয়াৰ বাহিৰেও এই ধৰণৰ সাজ-পোছাক বন্দীসকলক দিয়া হয়, যাতে তেওঁলোকে অনুশাসন পায়। ধূসৰ-ক’লা ডাঠ পোছাকটোক লাজৰ প্ৰতীক হিচাপেও জনা যায়, যাতে অপৰাধীয়ে নিজৰ অপৰাধৰ বাবে অনুতাপ কৰিব পাৰে। কিন্তু, যেতিয়া বন্দীসকলৰ মানৱ অধিকাৰৰ বিষয়টো ৰখা হ’ল, তেতিয়া লাজৰ প্ৰতীকৰ বিষয়টো আঁতৰাই পেলোৱা হ’ল।

অধিক পঢ়কঃ এটা বিয়েত বটল বিক্ৰী কৰিলে দোকানৰ কিমান টকা লাভ হয় জনেনে ?

বগাটো কম গৰম হয়

বগা ৰঙৰ পোছাক দিয়াৰ আঁৰৰ এটা কাৰণ এইটোও কোৱা হৈছে যে এই ৰংটোৱে কম তাপ অনুভৱ কৰে। এনে পৰিস্থিতিত গ্ৰীষ্মকালত বন্দীসকলৰ বিশেষ সমস্যা নহয়। তদুপৰি বগা ৰংটো দূৰৰ পৰা দেখা যায়। এনে পৰিস্থিতিত যদি কাৰাবন্দীজন কেতিয়াবা কাৰাগাৰৰ পৰা পলাই যায়, তেন্তে ৰাতিৰ ভাগতো তেওঁক দূৰৰ পৰা দেখা পোৱা যায়।

শাস্তি নিৰ্ণয় হ’লে সাজ-পোছাক উপলব্ধ হয়

ইয়াৰ পিছত ১৯ শতিকাত পোছাক সলনি কৰি ক’লা-বগা পোছাক দিয়া হয়। তথ্য অনুসৰি এই সাজ-পোছাক কেৱল সেইসকল কয়দীকহে দিয়া হয়, যাৰ শাস্তি নিৰ্দিষ্ট। ইয়াৰ বাহিৰে বন্দী কাৰাবন্দীসকলে কেৱল সাধাৰণ কাপোৰ পিন্ধে।

প্ৰতিখন দেশতে বেলেগ বেলেগ সাজ-পোছাক

কিন্তু এনে নহয় যে সমগ্ৰ বিশ্বৰ কাৰাগাৰত বন্দীসকলৰ বাবে একে সাজ-পোছাক আছে। প্ৰতিখন দেশৰ বন্দীসকলৰ বাবে নিজাকৈ সুকীয়া সাজ-পোছাক আছে। যদি আমি ভাৰতৰ বন্দীসকলৰ কথা কওঁ, তেন্তে বন্দীসকলৰ এনে সাজ-পোছাকৰ ধাৰা ইংৰাজৰ সময়ৰ পৰা আজিলৈকে চলি আছে।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment