যিকোনো পূজা কৰাৰ আগতে প্ৰভু গনেশৰ পূজা কিয় কৰা হয় জানেনে ? জানক ইয়াৰ প্ৰকৃত কাৰণ !

why we are ganesha worshiped before auspisious workঃ হিন্দু ধৰ্মত যিকোনো শুভ কাম কৰাৰ আগতে প্ৰথমে ভগৱান গণেশক পূজা কৰা হয়। ভগৱান গণেশক পূজা নকৰাকৈ কোনো ডাঙৰ পূজা, উৎসৱ, বিবাহ আৰু ৰীতি-নীতি আৰম্ভ কৰিব নোৱাৰি। সকলো দেৱতাৰ ভিতৰত ভগৱান গণেশ প্ৰথম পূজা কৰা দেৱতা। শাস্ত্ৰ মতে যদি কোনো শুভ কামত ভগৱান গণেশক পূজা কৰা নহয়, তেন্তে সেই কাম কেতিয়াও সফল নহয়। প্ৰভু গণেশৰ প্ৰথম পূজাৰ আঁৰত শাস্ত্ৰত বহু কাহিনী প্ৰচলিত।

এইদৰেই প্ৰভু গণেশ অগ্ৰণী দেৱতা হৈ পৰিল

কিংবদন্তি অনুসৰি এবাৰ গা ধোৱাৰ আগতে মা পাৰ্বতীয়ে নিজৰ পুত্ৰ গণেশক নিৰ্দেশ দিছিল যে মই গা ধুই শেষ নোহোৱালৈকে কাকো ভিতৰলৈ সোমাবলৈ নিদিব। মাকৰ আদেশ মানি শিশু গণেশে বাহিৰত পহৰা দিবলৈ ধৰিলে। ভগৱান মহাদেৱ তালৈ আহিলত শিশুটিয়ে তেওঁক ভিতৰলৈ অহাত বাধা দি ক’লে, মায়ে ভিতৰত গা ধুই আছে, ভিতৰলৈ যাব নোৱাৰি। মহাদেৱে গণেশজীক বহু বুজালে যে পাৰ্বতী মোৰ পত্নী।

কিন্তু গণেশজীয়ে মান্তি নহ’ল, তেতিয়া মহাদেৱৰ অত্যন্ত খং উঠিল আৰু তেওঁ নিজৰ ত্ৰিশুলেৰে গণেশজীৰ ডিঙি কাটি ভিতৰলৈ গ’ল, মা পাৰ্বতীয়ে যেতিয়া মহাদেৱক ভিতৰত দেখিলে, তেওঁ সুধিলে আপুনি কেনেকৈ ভিতৰলৈ আহিল কিয়নো মই গণেশক বহিবলৈ দি মই বাহিৰলৈ আহিছিলোঁ। তেতিয়া মহাদেৱে ক’লে যে মই তেওঁক মাৰি পেলালোঁ। তেতিয়া মা পাৰ্বতীয়ে উগ্ৰ ৰূপ লৈ ক’লে যে যেতিয়া তুমি মোৰ ল’ৰাটোক পুনৰ জীয়াই তুলিবা তেতিয়াহে মই ইয়াৰ পৰা যাম অন্যথা নহয়। মহাদেৱে মাতা পাৰ্বতীক বুজাবলৈ বহুত চেষ্টা কৰিলে কিন্তু মা পাৰ্বতীয়ে মান্তি নহ’ল। সকলো দেৱতা গোট খালে, সকলোৱে মা পাৰ্বতীক বুজাই দিলে কিন্তু তেওঁ মান্তি নহ’ল।

তেতিয়া মহাদেৱে ভগৱান বিষ্ণুক মাকে পিঠি দি শুই থকা শিশুটিৰ মূৰটো সন্তানৰ বাবে আনিবলৈ ক’লে। বিষ্ণুজীয়ে লগে লগে গৰুড় জীক এনে এটা শিশু বিচাৰি উলিয়াই তাৰ ডিঙিটো তৎক্ষণাত আনিবলৈ নিৰ্দেশ দিলে। বহুত বিচাৰি ফুৰাৰ পিছত গৰুদ জীয়ে মাত্ৰ এটা হাতীহে পালে, যিটো হাতী পিঠি দি নিজৰ সন্তানৰ ফালে শুই আছিল।

অধিক পঢ়কঃ ৰুদ্ৰাক্ষ পৰিধান কৰিলে পোৱা যায় প্ৰভু মহাদেৱৰ আশীৰ্বাদ। জানক পিন্ধাৰ সঠিক নিয়ম। 

গৰুড় জীয়ে লগে লগে সেই শিশুটিৰ মূৰটো লৈ মহাদেৱৰ ওচৰলৈ আহিল। মহাদেৱে সেই মূৰটো গণেশৰ ওপৰত প্ৰয়োগ কৰি প্ৰভু গণেশক প্ৰাণ দিলে, আৰু লগতে এটা বৰ দিলে যে আজিৰ পৰা যিকোনো পূজাত গণেশক প্ৰথমে পূজা কৰা হ’ব। সেইবাবেই আমি যিকোনো কাম কৰো, তেতিয়া প্ৰথমে গণেশক পূজা কৰা উচিত, নহ’লে পূজা সফল নহ’ব।

আন এক কাহিনী

একে সময়তে প্ৰভু গণেশক প্ৰথমে পূজা কৰাৰ আঁৰত আন এক কাহিনীও প্ৰচলিত। কিংবদন্তি অনুসৰি এবাৰ মহাদেৰ দুই সন্তান গণেশ আৰু কাৰ্তিকেয়ৰ মাজত বিবাদ হৈছিল। ভগৱান শিৱই যেতিয়া এই বিষয়ে গম পালে, তেতিয়া তেওঁ দুয়োৰে মাজত হোৱা বিতৰ্কক শান্ত কৰিবলৈ প্ৰতিযোগিতা আয়োজন কৰাৰ কথা ভাবিলে।

তাত সকলো দেৱতা উপস্থিত আছিল। ইয়াৰ পিছত মহাদেৱে কৈছিল যে যিয়ে প্ৰথমে নিজৰ বাহনেৰে পৃথিৱী খন ঘূৰি সম্পুৰ্ণ কৰিব তেওঁ বিজয়ী হ’ব। দেউতাকৰ কথা শুনি কাৰ্তিকেয়াই লগে লগে নিজৰ বাহন ময়ুৰেৰে পৃথিৱীখন প্ৰদক্ষিণ কৰিবলৈ ওলাই আহিল। একে সময়তে ভগৱান গণেশেও নিজৰ বাহন নিগনি লৈ সাজু হ’ল, তেতিয়াহে তেওঁৰ মনলৈ এটা চিন্তা আহিল, কিয় নহয় কেৱল মাক-দেউতাকৰ ভ্ৰমণ। এই পৃথিৱীত পিতৃ-মাতৃতকৈ ডাঙৰ কোনো নাই।

অধিক পঢ়কঃ অহা দুই বছৰলৈ শণি দেৱৰ কৃপা দৃষ্টি থাকিব এই ৩ ৰাশিৰ ওপৰত। পৰিবৰ্তন হ’ব জীৱনৰ !

তেতিয়া ভগৱান গণেশে পিতৃ-মাতৃৰ সাতটা পৰিক্ৰমা কৰিলে। পৃথিবী প্ৰদক্ষিণ কৰি যেতিয়া কাৰ্তিকেয় ঘূৰি আহিছিল, তেতিয়া সকলো দেৱ-দেৱীয়ে ভগৱান গণেশক বিজয়ী ঘোষণা কৰিছিল। তেতিয়াৰ পৰাই যিকোনো পূজা বা ধৰ্মীয় অনুষ্ঠানত প্ৰভু গণেশজীক প্ৰথমে পূজা কৰা হৈছিল।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

2 thoughts on “যিকোনো পূজা কৰাৰ আগতে প্ৰভু গনেশৰ পূজা কিয় কৰা হয় জানেনে ? জানক ইয়াৰ প্ৰকৃত কাৰণ !”

Leave a Comment