মন্দিৰৰ পৰা ফুল সংগ্ৰহ কৰি প্ৰস্তুত কৰে চাবোন আৰু বহু সামগ্ৰী। মাহত উপাৰ্জন ২ লাখ।

Spray Are Made From The Flowers Of Maitri Templeঃ চুৰাটৰ বাসিন্দা মৈত্ৰী জাৰিৱালা এগৰাকী কেমিকেল ইঞ্জিনিয়াৰ। প্ৰতিদিনে পুৱা তেওঁ বিভিন্ন মন্দিৰলৈ যায়। পূজা কৰিবলৈ নহয়, পৰি থকা ফুলবোৰ সংগ্ৰহ কৰিবলৈ। যোৱা এবছৰ ধৰি তেওঁ এই কাম কৰি আছে। এতিয়া আপোনাৰ মনত প্ৰশ্ন হ’ব যে তেওঁ এই ফুলবোৰ লৈ কি কৰে? গতিকে উত্তৰটোও জানি লওক। দৰাচলতে এই পেলনীয়া ফুলবোৰ আপচাইকেল কৰি মৈত্ৰীয়ে চাবোন, ধূপৰ লাঠি, চাকি, থাণ্ডাই, স্প্ৰে, ভাৰ্মিকম্পোষ্টকে ধৰি ১০ বিধতকৈও অধিক সামগ্ৰী প্ৰস্তুত কৰে। ইয়াৰ লগে লগে তেওঁ প্ৰতিমাহে ১.৫ লাখ টকা পৰ্যন্ত উপাৰ্জন কৰি আছে। ইয়াৰ লগতে তেওঁ ৯ জনক চাকৰিও দিছে।

২২ বছৰীয়া মৈত্ৰীয়ে কয় যে “কলেজৰ প্ৰথম বৰ্ষত মই আৱৰ্জনা ব্যৱস্থাপনা প্ৰকল্পৰ কাম কৰি আছিলো। প্ৰায় ৩ বছৰ ধৰি বিভিন্ন ধৰণৰ আৱৰ্জনাৰে কাম কৰিছিলো। বহু ধৰণৰ সামগ্ৰী প্ৰস্তুত কৰিছিলো আৰু তাৰ প্ৰতিটো দিশ বিশ্লেষণ কৰিছিলো। ইয়াৰ ফলত সকলো ধৰণৰ পেলনীয়া সামগ্ৰীৰ বিষয়ে ভালদৰে বুজিব পাৰিলোঁ।”

মৈত্ৰীয়ে যোৱা ষান্মাসিকত ফুলৰ আৱৰ্জনাৰে কিছু সামগ্ৰী প্ৰস্তুত কৰিছিল। ইয়াৰ বাবে তেওঁ কলেজৰ পৰা প্ৰয়োজনীয় যন্ত্ৰপাতিৰ সহায় লাভ কৰিছিল। ইয়াৰ পিছত তেওঁ চৌপাশৰ মানুহ আৰু বন্ধু-বান্ধৱীৰ পৰা মতামত লৈছিল। বন্ধুত্বই সকলো ঠাইৰ পৰা ইতিবাচক সঁহাৰি পালে। বহুতে তেওঁক এই কামটো আগবঢ়াই নিবলৈ পৰামৰ্শ দিছিল।

৭৭ হাজাৰ টকা খৰচ কৰি আৰম্ভ হৈছিল ষ্টাৰ্টআপ

মৈত্ৰীয়ে কয় যে আমাৰ চাৰিওফালে ফুলৰ আৱৰ্জনা সহজেই পোৱা যায়। যিকোনো মন্দিৰলৈ গ’লে বা নদীৰ পাৰলৈ গ’লে বৃহৎ সংখ্যক পেলনীয়া ফুল পাব অৰ্থাৎ কেঁচামালৰ অভাৱ নাই। গতিকে ২০২১ চনত পঢ়া-শুনা সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত মই ষ্টাৰ্টআপ হিচাপে ইয়াক গ্ৰহণ কৰাৰ সিদ্ধান্ত ললোঁ। অৱশ্যে তাৰ পিছত পৰিয়ালৰ লোকে কিছু অসন্তুষ্টি প্ৰকাশ কৰে। তেওঁলোকে বিচাৰিছিল যে অভিযন্তা ছোৱালীজনীয়ে এই মন্দিৰৰ পৰা সেই মন্দিৰলৈ ঘূৰি ফুৰাতকৈ ডাঙৰ কোম্পানী এটাত কাম কৰক, ভাল চাকৰি এটা লওক, কিন্তু পিছত সিহঁতেও তেওঁক সহায় কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিলে।

ছ’চিয়েল মিডিয়াৰ জৰিয়তে মাৰ্কেটিং

২০২১ চনৰ নৱেম্বৰ মাহত মৈত্ৰীয়ে বিপণনৰ বাবে ছ’চিয়েল মিডিয়া ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। ইনষ্টাগ্ৰাম আৰু ফেচবুকত তেওঁলোকৰ সামগ্ৰীৰ ফটো আৰু ভিডিঅ’ আপলোড কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিলে। লাহে লাহে তেওঁৰ অনুগামী বাঢ়ি আহিল। তাৰ পিছত প্ৰচাৰ আৰম্ভ কৰিলে। ইয়াৰ সুবিধা আছিল যে তেওঁলোকৰ সামগ্ৰীৰ চাহিদা চুৰাটৰ বাহিৰৰ পৰাও আহিবলৈ ধৰিলে। মধ্যপ্ৰদেশ, ৰাজস্থান, দিল্লীকে ধৰি বহু ৰাজ্যৰ মানুহ তেওঁৰ গ্ৰাহক হৈ পৰিল। বৰ্তমান তেওঁলোকে প্ৰতিদিনে ২০-২৫ টা অৰ্ডাৰ পায়।

অধিক পঢ়কঃ ২৫ হাজাৰ টকা বিনিয়োগ কৰি আৰম্ভ কৰক মুকুটাৰ খেতি,প্ৰতিমাহে উপাৰ্জন কৰিব ৩ লাখ টকা। চৰকাৰে দিব ৫০% ৰাজসাহায্য।

প্ৰডাক্টটো কেনেকৈ প্ৰস্তুত কৰে?

আৱৰ্জনা সংগ্ৰহ কৰাৰ পিছত l প্ৰথমে ফুলৰ পাত শুকুৱাই লয়। ইয়াৰ পিছত গ্ৰাইণ্ডাৰৰ সহায়ত গুড়ি প্ৰস্তুত কৰে। ইয়াৰ পিছত সেই গুড়িৰ পৰা বিভিন্ন ধৰণৰ সামগ্ৰী তৈয়াৰ কৰা হয়। বহুবাৰ পিহি লোৱাৰ সলনি ফুলৰ আৱৰ্জনা উতলাই লয়। তাৰ পিছত ফিল্টাৰ কৰি স্প্ৰে, থাণ্ডাইৰ দৰে সামগ্ৰী বনাই। ইয়াৰ পিছত লেবেলিং আৰু পেকেজিং কৰা হয়।

ক’ত প্ৰশিক্ষণ ল’ব পাৰিম?

ফুলৰ আৱৰ্জনা ব্যৱস্থাপনাৰ কোনো বিশেষ প্ৰশিক্ষণ লোৱা নাই মৈত্ৰীয়ে। এই প্ৰকল্পত তেওঁ চাৰি বছৰ ধৰি কাম কৰি আহিছে। বহু গৱেষণা কৰা হৈছে। গতিকে তেওঁক প্ৰশিক্ষণৰ প্ৰয়োজন নাছিল। যদি আপুনি এই ধৰণৰ কাম কৰিব বিচাৰে তেন্তে প্ৰশিক্ষণৰ প্ৰয়োজন হ’ব। ইয়াৰ বাবে আপুনি লক্ষ্ণৌৰ চেণ্ট্ৰেল ইনষ্টিটিউট অৱ মেডিচিনেল এণ্ড এৰোমেটিক প্লাণ্ট (চিআইএমএপি)ৰ পৰা প্ৰশিক্ষণ ল’ব পাৰে। ২-৫ দিনৰ কোৰ্চ আছে।

অধিক পঢ়কঃ এলোভেৰাৰ খেতি কৰি প্ৰতিমাহে উপাৰ্জন কৰক লাখ লাখ টকা। জানক কেনেদৰে কৰিব খেতি।

খৰচ আৰু লাভৰ গণনা

যদি আপুনি সামান্য পৰিসৰত ফুলৰ অপচয়ৰ পৰা ধূপকাঠি, অবিৰ-গুলাল, চাবোন, থাণ্ডাই আদি বস্তু তৈয়াৰ কৰে, তেন্তে ইয়াৰ বাবে বহুত বাজেটৰ প্ৰয়োজন নহ’ব। আপুনি ৫০ হাজাৰ টকাতকৈও কম টকাত আৰম্ভ কৰিব পাৰে, কিন্তু যদি আপুনি এই কামটো পেছাদাৰী পৰ্যায়ত কৰিব বিচাৰে, তেন্তে কমেও ২ লাখ টকাৰ প্ৰয়োজন হ’ব, কাৰণ ইয়াত ব্যৱহাৰ কৰা মেচিনবোৰ অলপ ব্যয়বহুল। যদি আপুনি আপোনাৰ স্তৰত বাজেট বৃদ্ধি কৰিব নোৱাৰে, তেন্তে আপুনি এটা ইনকিউবেচন চেণ্টাৰৰ পৰা সমৰ্থন ল’ব পাৰে। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰ আৰু ৰাজ্য চৰকাৰেও ইয়াৰ সমৰ্থন কৰে।

*এই প্ৰতিবেদন কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, AssamPrime24 এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। অধিক নিশ্চিত বিৱৰণৰ বাবে বিশেষজ্ঞ আৰু অভিজ্ঞ ব্যক্তিৰ পৰা পৰামৰ্শ লওঁক।লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Leave a Comment